Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ilze Brinkmane

Grib vakcinēties kolektīvi

Sabiedrībā pieaug izpratne par vakcinācijas nozīmi, lai ierobežotu Covid-19 izplatību un līdz ar to arī virkni ierobežojumu ierastajā dzīves ritmā. Īpaši liela ir darba devēju vēlēšanās nodrošināt savu darbinieku kolektīvu vakcināciju.

Inficēšanās līmenis joprojām augsts(6)

Epidemioloģiskā situācija Latvijā diemžēl būtiski pasliktinās, tādēļ speciālisti no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) un mediķi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS), Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vērsušies Latvijas Republikas Saeimā un Ministru kabinetā ar atklātu vēstuli, kurā aicina uz rīcību, lai novērstu strauju saslimstības palielinājumu.

Apdraudējums zīdaiņiem

Latvijas mediķi vērš uzmanību, ka arvien vairāk bērnu saslimst ar garo klepu, un ir iespēja, kā to laikus novērst, bet speciālistu rekomendācijas nerod politiķu atbalstu. Grūtnieču vakcinācija var apturēt mirstību no garā klepus un saslimstību jaundzimušo un zīdaiņu vidū, taču līdz šim tā nav iekļauta grūtnieču aprūpes programmā un nav valsts apmaksāta.

Vakcinācija joprojām ar ķibelēm(1)

Kopš vakcinācijas procesa sākuma Latvijā pirmo vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši 267 641 jeb 14,13% iedzīvotāju. Vakcinācijas procesu, saņemot arī otro devu vai Johnson & Johnson vakcīnu, kam ir tikai viena deva, noslēguši 54 325 cilvēki jeb 2,87% populācijas.

Neziņa, vasaras brīvlaiku gaidot

Ilgstošais attālināto mācību un darba process daudzus ir nogurdinājis, atstājis ietekmi uz bērnu un ģimenes emocionālo labsajūtu, mentālo veselību, tāpēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir apsvērusi, kā varētu sniegt psihoemocionālo atbalstu procesā iesaistītajiem. Plānoti vairāki pasākumi, arī bērnu un jauniešu vasaras nometnes, kurās varētu interesanti pavadīt laiku un satikt vienaudžus.

Attieksme jāmēra skaitļos(1)

Daugavpils ir nonākusi uzmanības un kritikas krustugunīs, jo pagājušās nedēļas nogalē pie lielā vakcinācijas centra dzīvā rinda nebija gara, arī pedagogi pret vakcinēšanos ir visai atturīgi un atsaucas uz ģimenes ārstu ieteikumiem. Tomēr Nacionālā veselības dienesta (NVD) Latgales nodaļā, kā arī Dienas uzrunātie daugavpilieši uzskata, ka velns nav tik melns, kā to mālē.

Augsts reitings, neskatoties uz Covid-19

Par vakcināciju Lielbritānijā, publikas noskaņojumu un valdības darbu Ilzes Brinkmanes saruna ar parlamenta apakšnama informācijas sekcijas vecāko pētnieci Ilzi Jozepu.

Pārāk bīstami ir nevakcinēties pret Covid-19(5)

Koronavīrusa Covid-19 izraisītā infekcijas slimība ir pārāk bīstama, lai baidītos no potēm, kas pasargā no smagas saslimšanas un pat nāves, žurnālistiem vakar uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja profesore Juta Kroiča un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Kārlis Rācenis. Katram ir dota izvēles iespēja, bet jautājums, kam cilvēks uzticas – ekspertiem savā jomā vai jebkuram dzirdētam faktam.

Ieguvumi pārspēj riskus

Patlaban ar lielākām vai mazākām sekmēm notiek aktīva vakcinācija pret Covid-19. Masu vakcinācijas centru sekmīgu darbību Lieldienās kavēja tas, ka ļoti daudzi potēšanas rindās esošie atteicās vakcinēties ar AstraZeneca vakcīnu. Līdzīgu situāciju jau novēroja 30. martā pilotprojektā Ventspilī.

Par krūts vēža ārstēšanu jārunā(1)

Pandēmijas apstākļos daudzi procesi mūsu ikdienā ir apstājušies, bet tāda slimība kā vēzis nesnauž. Tā ir ārstējama, ja atklāj un ārstē savlaicīgi. Vēzis nešķiro pēc vecuma, un, piemēram, krūts vēzi diagnosticē arī gados jaunām sievietēm.

Lielo jaudu tikai izmēģina(1)

No nedēļas uz nedēļu, no mēneša uz mēnesi Latvijas iedzīvotājiem tiek solīta liela apjoma vakcinācija pret Covid-19. Pirmdien veselības ministrs Daniels Pavļuts (A/P) mediju pārstāvjiem klāstīja, ka kopš gada sākuma gatavojušies, lai no aprīļa sākuma iedarbinātu lielas jaudas vakcinācijas centrus. Daudzviet infrastruktūra ir sagatavota, bet ministrs atzīst, ka aprīlī tie netiks vēl pilnībā noslogoti. Nākamais vēstījums, ka "pilnībā sistēma darbosies nosacīti ar maiju, kad vakcīnu piegādes būs vēl lielākas nekā aprīlī".

Skaidros pretrunīgo testu iemeslus

Vairākos sociālās aprūpes centros (SAC) atklājušies gadījumi, kas liecina, ka iegūti pretrunīgi Covid-19 testa rezultāti, izmantojot dažādas testēšanas metodes un materiālu paraugus. Tā kā testa rezultāti ietekmē statistikas rādītājus un, piemēram, iespēju konkrētā reģionā sākumskolas skolēniem apmeklēt skolu klātienē, tāpat nosaka virkni ierobežojumu, tad vairāki eksperti sniedza skaidrojumu, kā šāda situācija varēja rasties un kā rīkoties turpmāk.

Top lielie vakcinācijas centri(1)

Latvijā no 1. aprīļa ir iecerēts veidot deviņus liela mēroga vakcinācijas centrus reģionos, kas atradīsies Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Jūrmalā, Cēsīs, Valmierā, Rēzeknē, Jēkabpilī un Daugavpilī. Telpu ziņā par piemērotākajām pārsvarā atzītas sporta būves – olimpiskie centri un sporta kompleksi, bet citviet kultūras centri un nami.

Paplašina vakcinējamo loku

No pirmdienas pret Covid19 sāk vakcinēt iedzīvotājus ar hroniskām slimībām, kas ir jau nākamā prioritārā grupa. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (A/P) šo lēmumu pamato ar nodomu palielināt vakcinācijas tempu, jo vairākas dienas vakcinācija tika pārtraukta, meklējot cēloņsakarības starp AstraZeneca vakcīnu un trombu rašanos. Eiropas Zāļu aģentūra vakcīnu atzinusi par drošu, taču nopietni iekavējies vakcinācijas process.

AstraZeneca atgriežas apritē

Pirms svarīgu lēmumu pieņemšanas būtu objektīvi jāizvērtē dati un tie ir jāsaprot, tāpat kā risku interpretācija. Līdz šim Eiropā pieņemti vairāki lēmumi pārtraukt vakcinācijas gaitu ar AstraZeneca vakcīnu. Latvijas Zāļu valsts aģentūras un Imunizācijas valsts padomes pārstāvji par pamatu iepauzēšanai nosauc risku drošībai. Pēc Oksfordas/AstraZeneca vakcīnas lietošanas vismaz 37 cilvēkiem ir radušies potenciāli dzīvībai bīstami asins recekļi.

Senioriem atliek tikai gaidīt savu kārtu uz vakcīnu(4)

Veselības ministrija aicina aktīvi pieteikties Covid-19 vakcīnai cilvēkus no prioritārās grupas vecumā virs 70 gadiem, taču daudzi no tiem, kas jau pieteikušies, nav saņēmuši informāciju, kad viņus vakcinēs. Tuvākā mēneša laikā bija iecerēts vakcinēt vienu trešdaļu no senioru grupas, skaidro Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča. Protams, plāni atkal var mainīties, jo pagaidām uz nezināmu laiku apturēta vakcinācija ar AstraZeneca vakcīnu, kas martā piegādāta vislielākajā apjomā.

Iespēja nokļūt pie psihoterapeita

Daudz līdzekļu tiek ieguldīts, lai kādu pārliecinātu, cik nozīmīgi ir vakcinēties, lai ātrāk izkļūtu no pandēmijas krīzes. Daudz grūtāk izrādījies izprast un sniegt atbalstu lielai sabiedrības daļai, kuri vieni nevar izkļūt no visdažādākajām krīzes situācijām. Varbūt vadzis ir lūzis, bet varbūt budžetā novirzītie 7,12 miljoni eiro, lai mazinātu Covid-19 negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, rosinājuši izstrādāt vairākus lēmumu projektus par valsts apmaksātu psihoterapeitu un psihologu pieejamību iedzīvotājiem arī ar vidējiem un zemiem ienākumiem.

Līdz eitanāzijai vēl tāls ceļš(17)

Ikvienam ir tiesības uz dzīvību, nevis nāvi, tādēļ Saeimas atbildīgā komisija, uzklausot ārstus un arī garīdzniekus, vakar noraidīja vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju atbalstītu iniciatīvu par eitanāzijas legalizāciju. Parakstus par ierosinājumu atļaut eitanāziju – ar nolūku izraisītu cilvēka nāvi, lai atvieglotu nenovēršamas un neatgriezeniskas sāpes un ciešanas, – sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv sāka vākt jau 2017. gada martā, un bija vajadzīgi teju četri gadi, lai savāktu vajadzīgo apjomu un nodotu iniciatīvu izskatīšanai parlamentā.

Piemineklis Aspazijai Rīgā būs(18)

Elzai Rozenbergai jeb Aspazijai šogad 16. martā aprit 156 gadi. Galvaspilsētā sākušās diskusijas, kāds varētu izskatīties un kur varētu atrasties izcilajai dzejniecei veltīts piemineklis. Starptautiskajā sieviešu dienā organizētajā diskusijā eksperti bija vienisprātis, ka Rīgas pilsētvidē ir visai maz pieminekļu sievietēm, ar kurām varam lepoties un kuras veikušas nozīmīgu darbu, bijušas nelokāmas savā nostājā.

Sabiedrībā pieaug depresija(15)

Pandēmija neatkāpjas, un klāt jau trešais vilnis. Aktualizējies ir jautājums par dažāda vecuma iedzīvotāju psihisko veselību un psiholoģisko noturību, kā arī senioru un bērnu veselību. Latvijas zinātnieki valsts pētījumu programmas projektā par Covid-19 epidēmijas ietekmi uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā analizēja gan pandēmijas pirmā viļņa laikā, gan arī tikai nesen (novembrī) iegūtos datus. Kopumā piecos pētījumu projektos darbojās 66 epidemiologi, sabiedrības veselības eksperti, psihiatri, psihologi, ginekologi, seksuālās un reproduktīvās veselības speciālisti, pediatri, ģimenes ārsti, pedagogi un citi eksperti.

Sargāt un vakcinēt – cita ceļa nav(15)

Veselības nozares eksperti atzīst, ka panākt sabiedrības imunizāciju pret Covid-19 un šo slimību izraisošā vīrusa variācijām iespējams, tikai izmantojot epidemioloģisko aizsardzību un vakcināciju. Šobrīd vairāk nekā 200 vakcīnu ir izstrādes stadijā, bet jau pieejamās, uz molekulāri bioloģiskām metodēm balstītās ir absolūti drošas, sarunā ar medijiem ceturtdien norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja profesore Juta Kroiča.

Novērtēt putnu gripas bīstamību(4)

Vīrusi ir aktivizējušies ne tikai cilvēku vidū, bet arī dabā. Arvien vairāk savvaļas ūdensputniem konstatē augsti patogēno putnu gripu. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina šo gripu vienam Jaunķemeru un diviem Lapmežciema pludmalē atrastiem paugurknābja gulbjiem, kā arī vienam Slokā atrastam baltvēderim (pīļu dzimtas ūdensputns), bet pirms nedēļas to konstatēja diviem Jūrmalā, Dzintaru pludmalē, atrastiem mirušiem paugurknābja gulbjiem.

Ieteikumi grūtniecēm un zīdītājām(1)

Kopš pandēmijas sākuma ir veikti pētījumi, lai noteiktu Covid-19 infekcijas ietekmi uz grūtnieču veselību, grūtniecības norisi, augļa attīstību un Covid-19 ietekmi uz jaundzimušo veselību. Ievērojot ar grūtniecību saistītās fizioloģiskās izmaiņas un jaunāko pētījumu datus, grūtnieces tiek iekļautas grupā ar paaugstinātu risku smagai Covid-19 norisei. Latvijā, līdzīgi kā citās attīstītās valstīs, statistiski ļoti nozīmīga grupa veselības aprūpē un sociālajā aprūpes jomā nodarbināto personu ir reproduktīvā vecuma sievietes.

Ielu tīrīšanai jaunas vadlīnijas(19)

Šogad ziema neskopojas ar sniegu. Bērniem un ziemas sporta cienītājiem par to ir prieks, bet darba vairāk ir dienestiem, kuriem jārūpējas par satiksmes un gājēju drošību, tīrot ielas un ietves. Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā pieņemtas vadlīnijas, lai tīrīšanas process ziemā būtu dabai un gājējiem draudzīgāks nekā līdz šim. Diskusijas nerimst par sāls izmantošanu, kas rada vairāk ļaunuma nekā labuma.