Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Pirmdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Tuvplānā

Futbols bez cilvēktiesībām © DIENA

Salīdzinot ar daudzām citām nozarēm, profesionālais un komercializētais sports cilvēktiesību jomā vēl nevar lepoties ar pilnīgām, skaidrām un visiem saprotamām garantijām. Mēnesī, kad Katarā sākas FIFA Pasaules kauss, cilvēktiesību tēma vispirms asociējama ar neskaitāmiem ziņojumiem par imigrantu strādnieku necilvēcīgajiem darba apstākļiem futbola stadionu būvniecības procesā. Kataras ēnā nedrīkst aizmirst, ka cilvēktiesības sportā izpaužas arī, piemēram, godīgā un sportistu intereses respektējošā dopinga procedūrā, taisnīga atalgojuma izmaksā, adekvātā medicīnas aprūpē, pietiekamā atpūtas laikā un vēl simtiem citos veidos, tomēr šoreiz ieskatīsimies tieši Pasaules kausa piemērā.

Piepildīt sapni, aizejot no darba © DIENA

Jau divas reizes dzīvē esmu aizgājis no stabila darba, lai pievērstos tam, kas ir tuvāk sirdij, – savai kaislībai pret riteņbraukšanu. Iepriekšējo reizi to paveicu šī gada pavasarī, pievienojoties uzņēmumam HC Bike Tours, kurā organizējam velobraucienus pa visu Eiropu. Nesen vienā no šādiem braucieniem piedalījās riteņbraukšanas zvaigznes, kuru vārdi komentārus neprasa, – Lenss Ārmstrongs, Bredlijs Viginss, viņa dēls Bens Viginss, kurš jau kļuvis par Eiropas čempionu, Jans Ulrihs, Džordžs Hinkapijs un Marks Kavendišs.

Trīs ieteikumi labākā snieguma parādīšanai © DIENA

Kā definēt panākumus sportā? Lielākajai daļai sportistu, treneru un vecāku panākumi asociējas ar rezultātiem, konkrēti izsapņotu vietu vai pleķīti uz kādu no goda pjedestāla pakāpieniem. Tomēr pārlieku lielas rūpes, pūles un satraukums var traucēt šos rezultātus sasniegt, kā arī radīt vilšanās un neapmierinātības sajūtu (vai vēl sliktāk).

Uz Kataru pēc nemirstības © DIENA

Pasaules kausa (PK) finālturnīrs Katarā virknei spilgtu futbola zvaigžņu būs pēdējās šāda līmeņa sacensībās, iezīmējot arī veselas ēras beigas. Jau teju divdesmit gadu jūsmojam par ikonisko uzbrucēju Lionela Mesi (35) un Krištianu Ronaldu (37) sniegumu futbola laukumos, viņu divcīņām savstarpējās spēlēs un rekordu medībām katram sava kluba un valstsvienības sastāvā. Argentīnietis Mesi jau paziņojis, ka piektais PK finālturnīrs būs pēdējais viņa krāšņajā sportista karjerā, bet portugālis Ronaldu licis noprast, ka cer piedalīties vēl vismaz vienā Eiropas čempionātā, ja to atļaus veselība. Kas viņiem kopīgs? Visticamāk, šī gada nogalē Katarā būs abu noslēdzošā iespēja izcīnīt prestižāko sporta trofeju un padarīt savu vārdu futbola vēsturē nemirstīgu.

Kurš nozvejos nācijas laimi? © DIENA

Kompaktākais? Viennozīmīgi. Skandalozākais? Mums ir visas tiesības to teikt. Dārgākais? Ko tik neiztērēsi futbola popularizēšanas labad. Spēcīgākais? Lai futbola Dievs dod vēl kādam pēdējā brīdī nesatraumēties. Gaidītākais? Varbūt, jo ierasto četru gadu vietā gaidīt sanāca četrarpus. Pasaules kausa finālturnīrs Katarā ir ieradies mūsu visu mājās.

Augstāk nav kur kāpt © DIENA

"1995. gada 14. maijā, stāvot Everesta virsotnē ne gluži vairs uz cilvēku zemes un ne pa īstam arī vēl dievu debesīs, uz četrdesmit piecām minūtēm divi latvieši pirmo reizi kļuva par visaugstākajiem cilvēkiem pasaulē." Tā teikts grāmatas par Teodoru Ķirsi un Imantu Zaulu Ceļš nekad nebeidzas priekšvārdā, kura nākamajā teikumā uzsvērts: "Šo brīdi deviņu vīru komanda bija gatavojusi turpat divus mēnešus, pusi laika pavadot necilvēcīgos augstumos virs 6400 metriem, apstākļos, kuros izdzīvot vien jau ir sasniegums.""

Pirmā iespēja © DIENA

Latvijas vīriešu un sieviešu basketbola izlasēm šomēnes gaidāmas svarīgas spēles cīņā par kvalificēšanos attiecīgi Pasaules kausa un Eiropas čempionāta finālturnīriem. Abām mūsu valstsvienībām ir ļoti laba iespēja ceļazīmi nodrošināt savu skatītāju priekšā, savukārt, ja to šoreiz neizdosies paveikt, vēl viens mēģinājums notiks nākamā gada februārī. Par gaidāmajām spēlēm stāsta Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss.

Svētki ar zemtekstu © DIENA

Jau šomēnes, pavisam neierastā gada laikā, sāksies daudzu uzskatā lielākais sporta notikums – Pasaules kausa finālturnīrs futbolā. Tomēr paralēli svinībām nedrīkstam aizmirst par neskaitāmo cilvēktiesību pārkāpumu zemtekstu sacensības organizējošajā Katarā.

Kā pārvarēt neveiksmes © DIENA

Sportā piedzīvotās neveiksmes sāp. Dažreiz mums, sportistiem, šķiet, ka esam parādījuši un izdarījuši visu, ko spējām, tomēr mērķis vai vēlamais rezultāts tāpat nav sasniegts. Labākajā gadījumā tas slikti liek justies visu atlikušo dienu, bet sliktākajā, saskaroties ar neveiksmēm ilgstošā posmā, atlēts ar laiku atvadās no aktīvās karjeras.

Kad mainīt apavus © DIENA

Nekas nav mūžīgs. Lai cik skaisti un ar neizdzēšamām atmiņām saistīti tavi mīļākie skriešanas apavi, pienāk brīdis, kad tie jāmaina pret jauniem. Viss atkarīgs, kā un kur tos valkā, kā kopj un galvenais - cik daudz kilometru ar tiem noskriets. Labi skriešanas apavi var samērā kvalitatīvi kalpot līdz tūkstotim vai pat nedaudz vairāk veiktiem kilometriem. Jo īpaši svarīgs šis jautājums ir rudenī un ziemā - auksts laiks nav iemesls nedoties skriet, bet tam nepieciešams sagatavoties iepriekš.