Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +29 °C
Skaidrs
Otrdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa

Tuvplānā

Motoru sporta tiesības © DIENA

Starptautiski nozīmīgu pasaules līmeņa sporta pasākumu kalendārā Latvijai ar šo mēnesi izdevies pievienot augstākā līmeņa ralliju. Protams, tāpat kā citos lielajos sporta forumos, arī šajā gadījumā formālais organizators ir konkrēta ar ralliju saistīta organizācija, nevis pati valsts. Rallija mēnesis ir vislabākā motivācija ielūkoties juridiskajos aspektos, kas saistīti ar šo pirmo reizi, kad Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) Pasaules rallija čempionāta (WRC) posms notiks Latvijā.

Ātrāko ceļu iekarošana © DIENA

Tieši 15 gadu pēc Raimonda Strokša pirmajām noorganizētajām rallija sacensībām Latvija ir sagaidījusi ko tādu, kas vēl nesen šķita neiedomājami – no 18. līdz 21. jūlijam valsti pārņems pasaules rallija čempionāta (WRC) posms Tet Rally Latvia. Tās būs, iespējams, pašas ātrākās sacensības kalendārā un no sportistiem prasīs īpašu meistarības pārbaudi, turklāt vietējiem līdzjutējiem īpašu odziņu piedos vietējā sportista Mārtiņa Seska braukšana ar prestižākās Rally 1 klases automobili. Tomēr rallijs ir paaugstinātas bīstamības sporta veids un pēdējos gados strauji augušas tā drošības prasības, tāpēc, ja ilgāku laiku vai pat nekad šādas sacensības neesat apmeklējuši, svarīgi ir iepazīties ar noteikumiem. "Tas, ko šīs mašīnas ātrumposmos spēj paveikt, ir mazliet ārpus šīs pasaules," saka Strokšs.

Čakstes nodrošināta debija © DIENA

Tieši pirms 100 gadiem Latvijas sportisti Francijā piedzīvoja debiju olimpiskajās spēlēs zem sarkanbaltsarkanā karoga. Kaut gan ilgstoši likās, ka no vēlmes sūtīt neatkarīgās valsts delegāciju uz Parīzi nekas nesanāks, Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piešķirtais finansējums ļāva uz VIII Olimpādes spēlēm, kas 1924. gadā no 5. līdz 27. jūlijam risinājās Parīzē, braukt 41 sportista lielai Latvijas delegācijai.

Čempioni alkst turpinājuma © DIENA

Abpusēji veiksmīga izrādījās mītiskā ķeltu leprekona un vienradža savienība, kas kļuva par vienu no nepieciešamajiem mozaīkas gabaliņiem, lai leģendārais Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) klubs Bostonas Celtics atgrieztos čempionu tronī un pirmo reizi pasaules spēcīgākās līgas titulu izcīnītu latvietis. Mūsdienās diezin vai vairs ir reāli atkārtot panākumu sēriju, kādu ķelti sasniedza pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, taču Bostonā redz labu iespēju noturēties virsotnē vēl vismaz pāris tuvākās sezonas, un nozīmīga loma šajos plānos ir atvēlēta arī Kristapam Porziņģim.

Ar pozitīvu skatu © DIENA

Vēl ilgi pirms pandēmijas un kara 2017. gada septembrī Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) kongresā Limā tika nolemts, ka 2024. gada vasaras olimpiskās spēles notiks Parīzē, bet četrus gadus vēlāk – Losandželosā. Kopš tā laika pasaule ir pārdzīvojusi kaudzēm satricinājumu, bet olimpiskā kustība daudzu cilvēku acīs zaudējusi cieņu. Latvijas delegācija Parīzes spēles sagaida ar lielu skaitu gados jaunu sportistu sastāvā, bet vēl vairāk mūsējo pašlaik sasniedz ļoti augstus rezultātus jaunatnes līmenī un, iespējams, olimpiskajā komandā spēcīgi ienāks Losandželosā.

Kopā stiprāki! Trīs latviešu ceļš līdz olimpiskajai Parīzei © DIENA

Atšķirīga pieredze, dažādi šķēršļi karjeras gaitā, bet vienāds mērķis – parādīt savu labāko sniegumu olimpiskajās spēlēs. Sagaidot Parīzes olimpiskās spēles, ieskatījāmies triju Latvijas sportistu ceļā līdz prestižajam notikumam – ilgi savu debiju gaidījušais Kristens Krīgers cer pārsteigt konkurentus BMX trasē, otru olimpisko iespēju apņēmības pilna izmantot ir viena no pasaules vadošajām pludmales volejbolistēm Tīna Graudiņa, bet jau ceturto reizi četrgades nozīmīgākajam startam kvalificējusies šķēpmetēja Līna Mūze-Sirmā. Viņa ir savas sporta karjeras pusceļā.

Šautru metēju pirmais solis © DIENA

No 11. līdz 13. jūlijam viesnīcā Bellevue Park Hotel Riga risināsies Eiropas kauss jauniešiem šautriņu mešanā jeb dartā. Tā būs pirmā reize, kad Baltijā notiks kāds no Pasaules Darts federācijas kausiem, un mājinieki lielas cerības liek uz talantīgo Ralfu Laumani, kurš šobrīd atrodas pasaules junioru ranga līderpozīcijā. Par gaidāmajām sacensībām stāsta Latvijas Darts organizācijas vadītājs Žanis Buklovskis.

Svētku mēnesis © DIENA

Pienācis šogad neapšaubāmi nozīmīgākais mēnesis Latvijas sportā. Tas sākas ar basketbola izlases startu Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, turpināsies ar pasaules rallija čempionāta (WRC) posmu Tet Rally Latvia, bet jau mēneša izskaņā būs pienākušas Parīzes olimpiskās spēles. Kaut arī olimpiskā kustība bieži sevi diskreditē, turklāt Latvijas delegācijas sastāvs šoreiz var sanākt diezgan paplāns, visa valsts tāpat jutīs līdzi saviem elkiem un cerēs uz augstiem rezultātiem.

Pētniecības līkloči sporta zinātnē © DIENA

Sporta zinātne ir daudzveidīga un sarežģīta joma, kas ietver plašu pētījumu un praktiskā pielietojuma spektru, lai izprastu un uzlabotu sportisko sniegumu. Taču, kā jebkurā zinātniskā jomā, arī šeit ir sastopami vairāki izaicinājumi, kas saistīti ar datu precizitāti, mērījumu veikšanas metodēm un rezultātu interpretāciju. Sporta zinātnes slejai atgriežoties Sporta Avīzes lapaspusēs, aplūkosim dažas no problēmām, kas saistītas ar pētniecību sporta zinātnē, un sniegsim dziļāku ieskatu dažos no būtiskākajiem jautājumiem, ar kuriem šī joma saskaras.

Karstākais notikums karstākajā laikā © DIENA

FIA Pasaules rallija čempionāta (WRC) posms būs šī gada karstākais sporta notikums Latvijā, kas turklāt risināsies karstākajā tūrisma laikā, uzskata pašvaldības, kurās sacensības tiks aizvadītas. Kaut gan precīzas aplēses šobrīd veikt grūti, katra no pašvaldībām gaida vairākus tūkstošus un pat desmitus tūkstošus viesu, kuri sildīs vietējo ekonomiku, tāpēc, lai maksimāli izvairītos no sastrēgumiem un pārlieku lielas burzmas, sacensību apmeklēšanai ieteicams gatavoties laikus un maršrutu plānot ļoti rūpīgi. Pašvaldības strādā, lai svētkus noorganizētu atmiņā paliekoši un pie viņiem atbraukušie sporta draugi vēlētos atgriezties arī citreiz.