Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +14 °C
Skaidrs
Piektdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Dabas Diena

Rāznas ezera piekrastē konstatētas beigtas zivis

Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas inspektori Rāznas ezera krastā konstatējuši zivju bojāeju, kam par iemeslu ir zema skābekļa koncentrācija ūdenī. Laikapstākļu maiņa un nesenais lietus drīzumā uzlabos situāciju.

Kura partija viszaļākā? © DIENA

Latvijas dabas aizsardzības un vides organizācijas Latvijas Dabas fonds, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Pasaules Dabas fonds, biedrība Zaļā brīvība un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, kas apvienojušās iniciatīvā Zaļais barometrs, izvērtējušas politisko partiju 4000 zīmju programmas 14. Saeimas vēlēšanām un rīcībpolitiku pēdējo četru gadu laikā.

Ūdens kvalitātes riski arī Latvijā © DIENA

Latvijā šovasar karstuma viļņi ir mijušies ar visnotaļ vēsiem periodiem, taču, kā zināms, daudzviet Eiropā nākas cīnīties ar vēsturiskiem karstuma viļņiem, sausuma periodiem un rekordzemu ūdens līmeni upēs. Pasaules Dabas fonda (WWF) jaunākajā pētījumā aprēķināts, ka līdz 2050. gadam 17% kontinenta iedzīvotāju varētu saskarties ar augstu vai ekstrēmu ūdens trūkuma risku.

Jauns maršruts Latgalē © DIENA

Vasara ir brīnišķīgs laiks, kad gribas nedomāt par visādām ķibelēm, nepatikšanām, bet baudīt dzīvi. Paņemt atvaļinājumu un doties dabā. Tā pa īstam izvēdināt galvu var, ejot pārgājienā uz vairākām dienām.

Pie jūras vai mežā? © DIENA

Par laimi, Latvijā tikai pa retam gaisa kvalitāte ir tik slikta, ka to cilvēks sajūt fiziski, novērojot apgrūtinātu elpošanu vai jūtot sliktu aromātu

Sargi mežu no ugunsgrēka © DIENA

Laikam kļūstot sausākam un siltākam, ugunsbīstamība mežā pieaug. No maija sākuma Latvijā ir sācies meža ugunsnedrošais laikposms. Par to, ko vajadzētu atcerēties un ko noteikti nedrīkst darīt, atrodoties šajā laikā mežā, stāsta a/s Latvijas valsts meži meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks.

Gaujas plostnieku stāsts unikālā ekspozīcijā © DIENA

Siguldā, Gaujas krastā šajā pavasarī durvis vērusi unikāla ekspozīcija Gaujas plostnieka stāsts, kas vēsta par senu arodu – koku pludināšanu –, kas iekļauts pat Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Te vienuviet ir iespējams iepazīties gan ar koku pludināšanas vēsturi, gan apskatīt īstu astes plosta mājiņu ar tās iedzīvi, kā arī pašam iemēģināt roku plostu siešanā un citās plostnieka arodam raksturīgās nodarbēs.

Ēdienkartē – gaiļbiksītes © DIENA

Tūliņ plauks un ziedēs gaiļbiksītes. Parasti šo pavasara augu izmantojam tējām, taču gan tā ziedus, gan lapiņas var iekļaut svaigus arī ēdienkartē – salātos, bet arī kā vitamīniem bagātu piedevu pie zupām, mērcēm, kartupeļu biezeņa un citiem ēdieniem. Jāatceras – ēšanai un tējām paredzētas gaiļbiksītes ievācamas vietās, kas nav ceļu, apdzīvotu vietu vai rūpniecības objektu tuvumā!

Vairāk Dabas Diena