Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Madara Segliņa

Ostravas pavasaris

Hokeja pavasaris Latvijas izlases līdzjutējus šogad aizvedīs uz Čehijas trešo lielāko pilsētu Ostravu, kurā dzimis Spānijas granda Barcelona centra basketbolists Jans Veselijs. Tā atrodas vien 105 minūšu lidojuma vai 14 stundu auto brauciena attālumā. Kad kārtējā alus degustācija nedaudz jau būs apnikusi un no ledus aukstuma saķertas pirmās iesnas, atpūtas dienās vērts izvēdināt galvu un izpriecas meklēt arī Ostravai tuvējā apkārtnē, lai kārtējais hokeja pavasaris, atbalstot Latvijas izlasi, paliktu neizdzēšamā atmiņā.

Apzināties kalnu bīstamo dabu

Sports var būt nežēlīgs. Dažreiz gadās tādi negadījumi, ka ārsti jau sāk pieļaut iespēju – cietušais ne tikai vairs nekad nesportos, bet pat nestaigās. Tieši šādi bija ar Eināru Lansmani, tomēr viņš lauza ne vien kājas, bet pēc tam arī ārstu prognozes. Šobrīd Einārs kā Latvijas Slēpošanas federācijas valdes loceklis ir frīstaila slēpošanas un snovborda galvenais kūrētājs mūsu valstī un, balstoties savā ilggadējā pieredzē, iesaka, kas jāņem vērā, lai iesācējiem, dodoties slēpot, pirmā pieredze uz kalna atmiņā paliktu kā pozitīvs piedzīvojums, nevis nepatīkamas mocības.

Atspirdzinošais aukstums

No kāju mazgāšanas dzestrā meža strautā līdz pat peldei bargā ziemā Baltijas jūrā vai ielīšanai āliņģī – aukstuma rūdīšanās iespējama visdažādākā. Neskatoties uz savu ekstrēmo raksturu, tieši aukstumpeldes jau izsenis ir viena no populārākajām rūdīšanās metodēm. Šis aukstais piedzīvojums ne tikai prasa drosmi un gribasspēku, bet arī piedāvā plašu spektru dažādu priekšrocību, kas uzlabo gan fizisko, gan arī garīgo veselību un, kā īpaši uzsver speciālisti, stresa noturību. Lai ilgam laikam iegūtu pozitīvus hormonus, pietiek pat tikai ar minūti ilgu došanos aukstā ūdenī reizi nedēļā, bet noteikti nedrīkst aizmirst arī par potenciālajiem riskiem un drošības ievērošanu.

Slimnīcu efektīva pārvaldība – vai iespējama?

“Veselība ir pats dārgākais, kas mums ir, un izmērīt to uz efektivitātes fona nav iespējams. Vienkāršoti sakot - šobrīd mūsu efektivitāte izpaužas kā ātra un lēta ārstēšana, taču cilvēki sagaida arī kvalitāti un pozitīvu attieksmi,” izdevniecības Dienas bizness rīkotajā konferencē Veselības budžets 2024 - quo vadis? teica SIA Vidzemes slimnīca valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs. Vispārzināms, ka tikai veseli cilvēki spēj sniegt pozitīvu ekonomisko devumu, turpretī slimi cilvēki rada izdevumus – nav kas strādā, jāapmaksā darba nespējas lapas, un vēl arī tiek noslogota veselības aprūpes sistēma.

Laboratoriskie izmeklējumi – vai sabiedrības veselības mēraukla?

Nu jau neaizvietojama sastāvdaļa ātras diagnozes noteikšanai un efektīvai pacientu ārstēšanai ir dažāda veida laboratoriskie izmeklējumi. Taču vasaras vidū sabiedrību pāršalca ziņa, ka valsts apmaksātie laboratoriskie izmeklējumi šim gadam jau beigušies un valsts nav norēķinājusies ar pakalpojuma sniedzējiem. Ātri vien finansējumu tomēr atrada, bet šobrīd, kad tiek veidots nākamā gada budžets, svarīgi nepieļaut, ka pacienti, ārsti un laboratorijas šādā situācijā nonāk atkārtoti. Par šo un citiem būtiskiem nākamā gada veselības budžeta jautājumiem nozares eksperti diskutēja izdevniecības Dienas bizness rīkotajā konferencē Veselības budžets 2024 - quo vadis?

Spilgtu iespaidu zeme

Latvijas sporta vēsturē vēl nav bijis pasākums, kurā atbalstīt kādu mūsu valsts nacionālo izlasi vai sportistu uz citu kontinentu dodas tik liels līdzjutēju skaits. Braukšana ārpus Eiropas allaž ir īpašs notikums, tāpēc ieskatīsimies, ko basketbola līdzjutējiem noteikti ņemt vērā un ko nedrīkst palaist garām Indonēzijas galvaspilsētā Džakartā jeb Lielajā Duriānā.