Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +10 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 1. oktobris
Lāsma, Zanda, Zandis

Vita Zariņa

Ko iegūstam, ko zaudējam?

Inflācija atstāj aizvien jūtamāku ietekmi uz cenām un patērētāju pirktspēju, un Zemkopības ministrija (ZM) ir aktualizējusi ideju samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) primārajiem pārtikas produktiem.

Stagnācijas budžets

Gada nogalē Saeima dažu stundu laikā pieņēma 2022. gada budžeta likumu, kurā budžeta ieņēmumi plānoti 10,66 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – 12,4 miljardu eiro apmērā. Iespējams, viens no iemesliem, kādēļ šogad ar budžeta pieņemšanu gāja tik raiti, ir tas, ka 2022. gada budžets ir viens no garlaicīgākajiem, kāds Latvijā bijis. Nenoliedzami ir vairāki pozitīvi aspekti un arī deficīta apjoms nav traģisks, tomēr arī izaugsme, lai gan saukļos ļoti skaista, realitātē ir minimāla.

Mikrouzņēmums un citi varianti

Straujiem soļiem tuvojas termiņš, kad beigsies autoratlīdzības ienākumu saņēmējiem noteiktais pārejas periods un stāsies spēkā jaunais regulējums. Autoratlīdzības saņēmējam paredzētas divas iespējas – reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam vai nereģistrēties.

Bizness jāmāca jau vidusskolā

Ekonomiskās recesijas sekas skaudri atklāj Latvijas visu līmeņu izglītības vājo vietu, proti, cilvēki nav spējīgi nodarbināt paši sevi, radot jaunas darba vietas. Viens no iemesliem: lielā daļā sabiedrības trūkst izpratnes par uzņēmējdarbības procesiem, finanšu plānošanu, trūkst uzņēmējspēju, pašiniciatīvas, trūkst iemaņu, kur un kā meklēt, piemēram, biznesa uzsākšanai noderīgu informāciju. Cilvēkiem ir grūti sevi iedomāties citā lomā kā vien par darba ņēmēju, un nereti sarežģītas problēmas pārvēršas nepārvaramos šķēršļos.