To, ka vēlas kļūt par uzņēmēju, Kristiāns Līcis sapratis pirms dažiem gadiem, strādājot Disnejlendā Parīzē: «Darīju visādus melnos darbus. Vienā brīdī sapratu, ka tā dzīvot nevēlos. Aizbraucu uz Parīzi, nopirku dažus labus kreklus un izdomāju, ka turpmāk darīšu tikai baltos darbus.» Atgriežoties Latvijā, apstākļu sakritības dēļ Kristiāns kļuvis par eksporta projektu vadītāju kādā tehnoloģiju ražošanas uzņēmumā. «Nostrādāju tur gadu, piedalījos izstādēs, pabraukāju pa Eiropu. Sapratu, ka man patīk pārdot, vadīt, organizēt. Sapazinos ar savu tagadējo komandu - inženieriem -, un kopā sapratām, ka varam visu uztaisīt labāk un efektīvāk.»
Bizness inkubatorā
Kristiāna un viņa domubiedru biznesa mājvieta ir Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes biznesa inkubators. Kristiāns šajā fakultātē studē moderno valodu un biznesa studiju programmā. Uzņēmējs stāsta, ka augstskolā ticis izsludināts konkurss uz desmit brīvām vietām inkubatorā un viņš kļuvis par vienu no laimīgajiem, kam izdevies inkubatorā iekļūt. «Universitāte mūs nodrošina ar biroja telpām un arī darbnīcu. Citi jaunie uzņēmēji ir tikuši pie noliktavas, mums tāda šobrīd nav nepieciešama. Tāpat tikko ir iegādāts kopīgs trīsdimensiju printeris prototipu izveidei, ko inkubatora uzņēmumi var izmantot. Nē, finansējums gan jāgādā uzņēmējiem pašiem, naudu mums šeit nedod,» Kristiāns stāsta.
Savu biznesa nišu viņš raksturo vienkārši: «Mēs esam konstruktori, izgudrotāji. Cenšamies radīt prototipus lietām, kas cilvēkiem būtu vajadzīgas, atvieglotu tiem dzīvi un, protams, varētu tikt labi pārdotas.» Savu uzņēmumu domubiedri ir nosaukuši par Greynut - tulkojumā no angļu valodas šis vārds nozīmē «valrieksts». «Galvenokārt tādēļ, ka šis rieksts pēc izskata atgādina smadzenes, mūsu domāšanas orgānu,» smejas uzņēmējs.
Tūkstoš veloatslēgu
Pirmais realizētais projekts ir signalizācijas iekārta velosipēdam. Patlaban ir radīts ierīces prototips - atslēga tiek stiprināta pie velosipēda rāmja, un tajā ir iemontēta gan drošības trose, gan arī lukturītis. Atslēgu iedarbina ar elektronisku koda atslēgu - šajā brīdī servomotors nobloķē drošības trosi un tiek aktivizēta signalizācija. Ja drošības trose tiek pārkniebta, atskan spalga sirēna, kas skan, kamēr netiek atslēgta ar koda atslēgu vai nenosēžas akumulators. Tāpat sirēna atskan, ja tiek aktivizēts kustības sensors, - tātad velosipēdu būs grūti arī nepamanītam aizstiept.
«Mēs balstāmies uz cilvēku sociālo atbildību. Ir cerība - ja kāds pamanīs, ka šādi aprīkotu, kaucošu velosipēdu mēģina nozagt, varbūt viņš iejauksies un neļaus pastrādāt noziegumu,» savu ideju ilustrē Kristiāns.
Prototips materiālos vien esot izmaksājis aptuveni 200 latu, tomēr uzņēmējs stāsta, ka rūpnieciski ražotā atslēga maksās daudzkārt lētāk. Lai sāktu ražošanu, jāatrod noiets vismaz 1000 atslēgām, citādi tās nespēs sevi atpelnīt. «Sākām līdzekļu vākšanas kampaņu vietnē indiegogo.com - internetā ir vairāki šādi resursi, kas paredzēti uzņēmējiem iesācējiem. Ideja ir ļaut cilvēkiem pasūtīt inovatīvas lietas, pirms vēl tās ir saražotas. Uzņēmējs nosaka summu, kāda viņam ir nepieciešama, lai viņa prototipu varētu sākt ražot, mums tie bija 20 000 ASV dolāru. Piedāvājām iegādāties vairākus velosignalizāciju variantus no 79 līdz pat 159 dolāriem un kopā savācām nepilnus trīs tūkstošus no potenciālajiem pircējiem visās pasaules malās. Tomēr ar to ir par maz - veloatslēga šobrīd ir nolikta uz pauzes.»
Robotpele kaķim
Kamēr tiek domāts, ko darīt tālāk ar Velosargu, Kristiāns ar domubiedriem ir nolēmuši pievērsties vienkāršākiem un lētākiem projektiem. Viens no tiem - piepūšamie gaisa baloni, kas tumsā spīd. Gaismu nodrošina gaismas diodes, un šādus balonus uzņēmējs plāno piedāvāt vasaras festivālu rīkotājiem. «Tas nav nekas jauns un unikāls. Ķīnieši šādus balonus piedāvā jau sen, vienkārši mēs izrēķinājām, ka varam šos balonus piedāvāt par līdzīgu cenu, bet ar plašākām iespējām - lielākus, labākus un spilgtākus,» Kristiāns skaidro.
Tas, ko ķīnieši vēl nevar piedāvāt, ir Greynut jaunākais prototips - pele, vārdā MeMouse. «Tā ir rotaļlieta kaķim. Adītajā pelītē ir paslēpts kustību sensors un vibrējošs elements - līdzīgs tiem, kas ir iebūvēti kabatas tālruņos. Līdzko kaķis pelīti ar ķepu pakustina, tā sāk vibrēt. Viss tiks ražots uz vietas Latvijā - gan tamborētā ādiņa, gan papīra masas korpuss, arī lodēsim tepat. Peli varēs uzlādēt no USB pieslēgvietas,» smaida uzņēmējs.
Arī MeMouse projektam finansējums tiks meklēts mikroinvestoru portālā indiegogo.com, tomēr konkrētus skaitļus Kristiāns vēl nemin. «Protams, kickstarter.com ir daudz populārāks mikroinvestīciju portāls, tomēr tur savus projektus var pieteikt tikai ASV un Lielbritānijas iedzīvotāji. Iespējams, nākotnē izdomāsim, kā tikt iekšā arī tur,» viņš spriež.