Savā ziņā Latvijā tā varētu nebūt problēma, jo mūsu valstī 43% iedzīvotāju uzskata, ka sievietēm pirmais bērns jālaiž pasaulē 20-24 gados. 37% domā, ka 25- 29 gados, un tikai 6% kā bērnu radīšanai vēlamo nosauc vecumu pēc 30. Tādus datus rāda Bērnu un ģimenes lietu ministrijas 2008.gada rudenī publiskotais pētījums. Jautājums par vīriešu vecumu tajā netika uzdots. Tomēr kopumā arī Latvijā ir tendence, ka bērni dzimst arvien vecākiem vecākiem.
Bet, piemēram, Lielbritānijā pirmais bērns dzimst sievietēm - 30
gadu, vīriešiem - 32 gadu vecumā. Aptuveni puse bērnu dzimst
ģimenēs, kur tēviem ir virs 35.
Auglība krīt
Ir tikai normāli, ka cilvēki vispirms vēlas iegūt izglītību, finansiālu stabilitāti un tikai tad dibināt ģimenes. "Ir daudz acīmredzamu labumu, ka vecāki ir nobrieduši, tomēr ir ne mazums medicīnisku problēmu, ko arī būtu jāapsver," raksta britu avīze The Times.
Sievietēm galvenais risks ir auglības mazināšanās. Lai gan teorētiski iespēja apaugļoties pastāv līdz pat dzīves pēdējām mēnešreizēm, faktiski tā dramatiski krīt pēc 35 gadiem. Sasniedzot vēlīnos 40, sieviete "tehniski" ir neauglīga, norāda eksperti.
Statistiski rēķinot, ja esat vecumā līdz 30 un jums ir regulārs sekss bez izsargāšanās, iespēja tikt pie bērna katru mēnesi ir 25-30%. 35 gados vairs tikai 10-25%, bet, pārkāpjot 40 gadu slieksni, vien 5%. Turklāt pēc 40 palielinās arī spontānā aborta risks pirmajos trīs grūtniecības mēnešos. Auglības mazināšanos nosaka izmaiņas sievietes olšūnās, apkārtējā vide, dzīvesveids.
No auglības viedokļa vīriešiem dzīve ir vairāk nākusi pretim, jo viņu organisms svaigu spermu ražu visu dzīvi. Svaiga tā ir, taču ne jauna, uzsver The Times. Pēc 40 vīrieša organisms spermu vairs neražo no jaunības starta līnijas. Faktiski sperma ir tikpat veca, cik vīrietis pats, tādēļ spēja apaugļot krīt ievērojami. "Ne visiem vīriešiem tā ir slikta ziņa," pasmīnēja kāds paziņa tepat Latvijā.
Slimību riski
Nākamais risks, kas palielinās, kad vecāki pārsniedz 35 gadus, ir bērnam iedzimto patoloģiju risks. Ar sieviešu vecumu visplašāk tiek saistīts Dauna sindroma risks. Vēlīnajos 20 tas ir 1:1000, bet, sievietei sasniedzot 35 gadus, jau 1:270, pēc 40 gadiem 1:100. Mazāk līdz šim runāts par ģenētiskām mutācijām, kas bērniem var rasties, ja tēvs ir vecāks. The Times min biežāku vilka rīkles sastopamību, iedzimtus sirds defektus, atsevišķas vēža formas, piemēram, leikēmiju un smadzeņu audzējus. Arī biežāku šizofrēnijas un autisma risku.
Tajā pašā laikā, pesimismam nav pamata. Iepriekšminētie skaitļi ir tikai statistika. Lielajam vairākumam vecāku arī ap 40 grūtniecība norit bez sarežģījumiem un mazuļi piedzimst veseli. Britu eksperti tikai brīdina - ja savā dzīvē principā gribat bērnus, neatstājiet to radīšanu uz pašu pēdējo brīdi. Ideāls kompromiss, kad ne par agru, ne vēlu, ir 27 - 35 gadi.