Neesam pieraduši
Kā pastāstīja ģimenes ārste Ligita Vulfa, viņas pacientu vidū
izplatītākās saslimšanas kondicionieru dēļ ir saaukstēšanās, angīna
un bronhīts. Visbiežāk saaukstējas automašīnās, darbavietās un
ceļojumu laikā siltajās zemēs. L.Vulfa novērojusi, ka ar katru gadu
šādu gadījumu skaits pieaug, un secina - Latvijas iedzīvotāji pie
kondicionieriem vēl nav pieraduši.
Saslimšanas gadījumus ārzemēs apstiprina arī BTA Personu apdrošināšanas departamenta direktore Jekaterina Radzinska - vidēji ap 35% tūristu tieši Turcijā un Ēģiptē saslimstot ar bronhītu un angīnu. "Uzskatu, ka šis rādītājs ir saistīts tieši ar kondicionieru izmantošanu, atgriežoties pēc karstās pludmales viesnīcas numurā," saka J.Radzinska.
Vasaras karstumā dažkārt pacienti saslimst pat ar plaušu karsoni, papildina pulmonoloģe Inga Lepse. "Nevaru apgalvot, ka tikai kondicioniera dēļ, bet tas var nostrādāt kā veicinošs faktors." I.Lepse novērojusi, ka visbiežāk ārsta palīdzība kondicionieru dēļ jāmeklē jauniem vīriešiem. "Ārā karstums 30 grādu vai vairāk, vīrietis sakarsis iekāpj mašīnā, uzliek kondicionieri par 10 grādiem mazāk nekā vajadzētu, tad vēl kā jau stilīgs džeks atver logus un lūku. Pēc tam brīnās, kāpēc saslimis." Lai gan cilvēka izturība pret krasu temperatūras maiņu ir ļoti individuāla, labāk temperatūru samazināt pakāpeniski, iesaka I.Lepse.
19-22 grādu gaisa plūsmā
Latvijas būvnormatīvi paredz, ka projektētājiem biroju telpās
jāparedz kondicionieru jauda, lai nodrošinātu 18 grādu augstu
temperatūru. Taču pēc kondicionēšanas sistēmas uzstādīšanas katrs
pats var izvēlēties režīmu, kādu vēlas, skaidro inženiertīklu
speciāliste Vera Miheijeva.
Ģimenes ārste Ligita Vulfa kā optimālo temperatūru Latvijā ierastajos laikapstākļos vasarā iesaka 19 - 22 grādus. Līdzīgi spriež arī Latvijas ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide: "Ja ir 18 grādu vai vēl zemāk, tad pastāv vislielākā iespējamība saaukstēties." S.Veide arī norāda uz nepieciešamību temperatūru samērot ar gaisa temperatūru ārā. "Starpībai nevajadzētu būt lielākai par trim līdz pieciem grādiem," uzskata S.Veide. Viņa arī piebilst, ka visbiežāk saslimst tie, kuri sasvīduši atradušies tieši pie gaisa plūsmas.