Man - vispieņemamākā
Viss, protams, atkarīgs no attieksmes. Es savā liekajā svarā nebūt nevainoju Mēnesi. Lai gan šad tad dažādām neprātīgām darbībām attaisnojumu atrodu Mēness fāžu aktivitātē. Ja jāpārstāda puķes, tad ieskatos kalendārā - Mēness aug vai dilst. Arī, pie friziera ejot, paskatos debesīs. Ja Mēness ir dilstošs, nopriecājos, ka mati tik ātri neaugs, varēs ietaupīt naudu, retāk ejot pie meistara. Ja trāpījies augoša Mēness laiks, atkal prieks, ja nepatiks, kā mati nogriezti, tie drīz vien ataugs.
Ja jautā, kura tievēšanas diēta man ir vispieņemamākā, tad starp tievēšanas zupu, monodiētu, vīna un siera kūri es nosauktu jogas gavēšanas kalendāra ieteiktās atslodzes dienas. Nosaukums gan ir pārlieku skaļš, jo, cik esmu runājusi ar jogas skolotājiem, tik katram ir savi ēšanas noslēpumi. Tie atkarīgi, kādam konstitucionālajam tipam (vata, pitta, kapha) pieder cilvēks.
Taču nu jau vairāk nekā 15 gadu Dienā publicētais kalendārs ir
ieguvis savu interesentu loku, un, turpinot tradīciju, atkal
izskaitļoju datumus, kad vajadzētu atturēties no ēšanas. Uzreiz
pasaku, ka datumi dažādās sistēmās aprēķinātiem kalendāriem var
atšķirties. Kaut vai tāpēc, ka, piemēram, es neskatos, punktuāli
cikos iestājas Mēness fāze. Man priekšā ir parastais sienas
kalendārs, kurā atzīmētas Mēness fāzes.
Mēness nav vainīgs
Šķiet, arī vārds gavēt nav īsti vietā. Gavēņa laiks ir kristiešu sagatavošanās Lieldienām. Citu konfesiju pārstāvji gavē pirms citiem svētkiem, kā arī pirms tāda notikuma kā kāzas utt. Vieni gavējot atsakās no gaļas, citi liedz sev izpriecas. Precīzāk šo kalendāru turpmāk vajadzētu pārdēvēt par atslodzes dienu kalendāru.
Diētas ārsti uzskata, ka vienu dienu nedēļā vispār ir ieteicams pavadīt, ēdot vieglāk un mazāk, ļaujot organismam atpūsties. Atslodzes dienā uzturā vairāk jālieto svaigi dārzeņi, sulas, kefīrs vai paniņas. Ja vien veselība atļauj, var iztikt tikai ar ūdeni un zāļu tēju. Agrāk kopā ar kolēģi par atslodzes dienu izvēlējāmies pirmdienu. Pēc brīvdienām, kad mājās ģimenēm tika cepts un vārīts, kad bija ciemos iešanas laiks, jaunās nedēļas sākums šķita piemērota diena atslodzei. Sanāca! Jutāmies lieliski. Tagad sanācis tā, ka pirmdienā uz darbu kāds atnes brīvdienās ceptu, bet nepievārētu kēksu. Vai atteiksies? Protams, nē! Zinu, ka citi šī iemesla dēļ atslodzes dienas ievēro tieši brīvdienās, jo darba ikdienā vienmēr gadās ar kaut ko panašķēties.
Augošā Mēnesī jāēd mazāk
Starp citu, atslodzes diena nebūt nav bada diena. Šajā dienā gluži vienkārši būtu jāēd mazāk, uzņemot aptuveni 700-800 kaloriju.
Atslodzes dienā var dominēt ogļhidrāti - augļi un sulas, dārzeņi, visi tie produkti, kuri nesatur olbaltumvielas un taukus. Taču tikpat veiksmīgas var būt arī olbaltumvielu saturošu produktu atslodzes dienas, kad ēdienkartē ir kefīrs, biezpiens, liesa gaļa vai zivis un olas. Toties badošanās kūres ir nopietns lēmums, kuru vajadzētu saskaņot ar ārstu. Badošanās nav metode, kā notievēt.
Mēness fāzes? Lai nepieņemtos svarā, augoša Mēness laikā jāēd mazāk, turpretī dilstoša Mēness laikā var atļauties ēst vairāk, jo organisms ātrāk atbrīvojas no liekā šķidruma un sadedzina kalorijas. Bet! Tas gan nenotiek bez fiziskās slodzes.
***
Gavēšanas kalendārs 2009.gadam
Atslodze no plkst.15 līdz nākamās dienas rītam; Gavē visu dienu
Janvāris 4., 11. 15.
Februāris 3., 9. 15.
Marts 4., 11. 16.
Aprīlis 2., 9. 13.
Maijs 1., 9., 31. 12.
Jūnijs 7., 29. 11.
Jūlijs 7., 29. 10.
Augusts 6., 27. 9.
Septembris 4., 26. 7.
Oktobris 4., 26. 7.
Novembris 2., 24. 5.
Decembris 2., 24., 31. 5.