Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +1 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Pirmo reizi asins cilmes šūnu transplantācijas praksē panākta pilnīga pacienta izveseļošanās

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstiem pēc asins cilmes šūnu transplantācijas no ģimenes donora (alogēnā transplantācija) ir izdevies panākt pilnīgu pacienta izveseļošanos. 29 gadus vecajam vīrietim 2006. gadā tika diagnosticēta akūta limfoleikoze, kas ir leikēmijas paveids.

Tā paša gada augustā tika paņemtas šūnas no ģimenes donora, slimniekam tika nozīmēta augstu devu ķīmijterapija un pēc tam veikta transplantācija. Rīgas Austrumu slimnīcas Asins cilmes šūnu transplantācijas nodaļas vadītāja Ilze Trociukas: "Toreiz ārstiem grūtības sagādāja apstāklis, ka šāda augstu devu ķīmijterapija netiek aprakstīti grāmatās un to nevar mehāniski pārrakstīt, tāpēc bija jāapgūst plašas papildus zināšanas par medikamentu savstarpējo mijiedarbību, efektiem, darbības ilgumu un blakusefektiem. Tajā laikā vēl nebija praktiskas pieredzes par ,,transplantāts pret saimnieku" slimības profilaksi, klīniskajām izpausmēm, šīs slimības apstiprināšanu un ārstēšanu. Izmaiņas ikdienas nozīmējumos mainījās vismaz 2-3 reizes dienā, pastāvīgi tika kontrolēta situācija pa brīvdienām" skaidro ārste un piebilst, ka "ir milzīgs gandarījums, ka mūsu darbs ir nesis augļus."

Ir pagājuši trīs gadi un pašlaik jaunā vīrieša analīžu rezultāti ļauj apgalvot, ka ir panākta pilnīga pacienta izveseļošanās.

Dr. I. Torciukas norāda, ka "alogēnā transplantācija ir ilgstošs process mēnešu un gadu garumā, jo notiek cīņa par dzīvību organismā, cīņa par to, lai slimība neatgrieztos un slimnieka organismā darbotos donora asinsrades cilmes šūnas."

Rīgas Austrumu slimnīcā šobrīd iespējams realizēt divas programmas onkohematoloģisko slimnieku ārstēšanā - kopš 2001.gada autologo perifēro asins cilmes šūnu transplantāciju (šūnas tiek ņemtas no paša slimnieka) un kopš 2006.gada alogēno perifēro asins cilmes šūnu transplantāciju no saderīga ģimenes donora. Rīgas Austrumu slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur iespējams izmantot šo asinsrades cilmes šūnu transplantācijas metodi onkohematoloģisko slimnieku ārstēšanā.

2001.gadā veiktas divas autologās transplantācijas, 2002.- 6, 2003. - 7, 2004. - 11, 2005. - 3, 2006. - 11, 2007. - 18, 2008. - 12 transplantācijas, kopā 70 autologās transplantācijas. No šiem pacientiem 70% ir remisijā (ir sasniegts stāvoklis, kad nav nekādu slimības izpausmju) ar Hodžkina slimības diagnozi, 53.3% ne-Hodžkina limfomas slimnieki un 75% slimnieku ar mielomu. No 2006.gada augusta tika uzsākta alogēnā transplantācija slimniekiem ar onkohematoloģiskām saslimšanām, ja viņiem ir saderīgs donors ģimenē, biežāk brālis vai māsa. 2006.gadā veiktas trīs alogēnās transplantācijas, 2007.gadā - 2, 2008.gadā veiktas piecas transplantācijas. Kopā desmit alogēnas transplantācijas.

Alogēnās transplantācijas visbiežāk veic akūtu leikožu gadījumos, bet autologās - limfomu un mielomas slimības gadījumos. Daudzos gadījumos transplantācija ir vienīgais ceļš kā slimnieku izārstēt. Šis pakalpojums pašlaik ir pieejams par valsts finansējumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko