Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Populāra kļuvusi mazuļu iesiešana lakatos

Arvien biežāk veikalos vai uz ielas var redzēt bērnus, kuri nevis guļ ratiņos vai sēž ķengursomās, bet ir ietīstīti krāsainā šallē jeb slingā mammai vai tētim uz muguras, gurna vai vēdera. Arī divarpus mēnešus vecās Madaras mamma Baiba Gailīte nolēmusi izmēģināt šādu bērna pārnēsāšanas veidu: "Tagad mēs ar Madariņu varēsim staigāt gar upi, kur iepriekš bija jākratās ar ratiem. Arī es varēšu darīt šādus tādus darbiņus: ja līdz šim visu bija jācenšas izdarīt ar vienu roku, tagad abas rokas būs brīvas," saka B.Gailīte.


Kā stāsta viena no dažiem bērnu pārnēsājamo lakatu siešanas konsultantiem Latvijā Aija Apsīte, pie mums šāds bērnu pārnēsāšanas veids kļuvis populārs pēdējos trīs gados. Tomēr tas neesot nekāds jaunizgudrojums. Kā liecina A.Apsītes apkopotā informācija, tad bērnu pārnēsāšana lakatos attēlota jau 1500 gadu pirms mūsu ēras zīmējumos uz alu sienām. XX gadsimta sākumā gan viss mainījies - izgudroti bērnu ratiņi un mātes sākušas atsvešināties no bērniem. Tagad gan pasaulē jūtama tendence atgriezties pie sen aizmirstā vecā, novērojusi A.Apsīte.

Kas ir bērnu pārnēsājamie lakati, un kāpēc tie ir ieteicami? Faktiski tas ir četrus līdz piecus metrus garš auduma gabals - šalle. Tomēr, kā uzsver A.Apsīte, liela nozīme ir auduma struktūrai. Ar to arī atšķiroties profesionālie un neprofesionālie slingi. Proti, profesionālie ir no tīras kokvilnas, krāsoti ar ekoloģiskajām krāsām, austi rokām. Svarīgs ir to aušanas virziens, lai bērns, piemēram, kustoties, nevarētu audumu tā izstiept, ka tas sāk iespiesties bērna ķermenī. Par lakata kvalitāti lielā mērā liecinot tā cena - profesionālais slings maksā ap 70 latiem.

Ja pārnēsāšana, piemēram, ķengursomās, nav ieteicama no dzimšanas brīža, tad lakatā to drīkst darīt jau no pirmajām dienām līdz pat aptuveni četru gadu vecumam, kad sasniegts 20 kilogramu svars. "Lakats ir piemērots bērna fizioloģiskajām un anatomiskajām īpašībām. Tas plastiski pieguļ ķermenim un nodrošina stāvokli, kādā jāatrodas bērnam. Tas ir labi, jo bērns jūtas kā mammas puncī, viņš jūt visas kustības, jūt viņas sirdspukstus, siltumu," stāsta A.Apsīte. Viņa arī zina teikt, ka ir speciālisti, kuri iesaka bērnus nēsāt lakatā ārstnieciskā nolūkā, piemēram, ar gūžu displāziju, mežģījumiem (lakats nodrošina zīdainim nepieciešamo kāju izvērsumu vardes pozā - red.). "Nēsāšanu lakatā iesaka arī priekšlaikus dzimušiem bērniņiem. Arī bērniņiem ar Dauna slimību, jo, šādi nēsājot, labāk attīstās viņu vestibulārā sistēma," uzskaita A.Apsīte.

Mammas bieži uztraucoties, vai nēsāšana lakatā bērnu nepadarīs par "memmīti". Taču Aijas pašas pieredze, kura savu pusotru gadu veco dēliņu Ernestu lielākoties nēsājusi lakatā, liecina - nē. "Pastāv pat uzskats, ka lakatā nēsāti bērni ātrāk kļūst patstāvīgāki un drošāki. Viņi lakatā kopā ar mammu, tēti vai kādu citu nēsātāju drošībā iepazīst pasauli. Viņi nav visu laiku noguldīti ratos vai gultā, kur redz tikai debesis vai griestus, bet gan piedalās visos darbos mājā, tāpēc arī vēlāk tik ļoti nebaidās no jaunām lietām," stāsta Aija.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 10.01.2025.

Virtuvē mani vairs nelaiž. Kad es pēdējoreiz tur saimniekoju, piededzināju salātus.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko