s. emocionālie ēdāji, kam nepatīkamā situācijā roka sniedzas pēc neveselīga našķa. Taču, visticamāk, tas ir tikai ieradums - katru nepatīkamu sīkumu remdēt ar šokolādes tāfelīti. Eksperti iesaka pievērst uzmanību sabalansētam uzturam un ēdienam, kas stresu mazina, nevis veicina. Ātri aizkaitināms?
Ēd brokoļus. Zaļie lapu dārzeņi, brokoļi un kāposti, kā arī
pilngraudu produkti, sēklas, rieksti, menca un skumbrija ir bagāti
ar magniju. Iespējams, šīs svarīgās minerālvielas trūkums ir stresa
izraisītājs. Ja magnija rezerves sarukušas, garastāvokļa maiņas būs
biežākas. Iespējams, magnija trūkums ir arī bezmiega cēlonis. Lai
ķermenis justos normāli, apēd vismaz vienu ar iepriekšminētajiem
produktiem bagātu porciju dienā.
Visu laiku nogurums?
Ēd riekstus. Starplaikos starp trim galvenajām ēdienreizēm ēdienkartē vajadzētu iekļaut mazu sauju riekstu. Uzgraužot tos ik pēc trim stundām, tie palīdzēs noturēt vienmērīgu cukura līmeni asinīs. Jāatceras, ka riekstiem (mandeles, valrieksti, zemesrieksti, pistācijas) jābūt nesālītiem. Rieksti ir īpaši bagāti ar B vitamīnu, it īpaši B5, kurš nepieciešams cīņā ar stresu un palīdzēs atgūt garīgo spirgtumu.
Jūties nospiests?
Ēd avokodo. Avakado ir auglis ar ļoti lielu kaloriju saturu. Arī tas palīdzēs smadzenēm ražot serotonīnu, ko sauc par laimes hormonu. Šī hormona ražošanā palīdzēs arī treknās zivis - lasis un skumbrija, kuras bagātas ar omega 3 taukskābēm. Trīs porcijas iepriekšminēto produktu nedēļā uzlādēs un atjaunos spēkus organismā. Nospiestības mazināšanai var ēst arī riekstus un sēklas.
Nelīdzsvaroti hormoni?
Ēd garneles. Garneles ir lielisks cinka avots. Cinks ir nozīmīgs laimes hormona serotonīna ražošanā. Tas ir svarīgs cīņā pret stresu. Cinks meklējams austerēs, brūnajos rīsos, sparģeļos, sēnēs, tītara gaļā un redīsos. Gana būs ar trim šos produktus saturošām porcijām nedēļā.
Zema enerģija?
Ēd auzas. Auzas ir vērtīgs graudaugs, tas dos ne tikai enerģiju, bet arī šķiedrvielas organismā. Auzas organisms pārstrādā lēni, tas nozīmē, ka cukura līmenis asinīs nelēkās, būs konstants. Cilvēkam pēc auzu putras porcijas ilgi būs sāta sajūta.
Nevari iemigt?
Ēd vīģes. Vīģes ir bagātas ar aminoskābi triptofānu. Tā ir viela,
kas svarīga serotonīna veidošanā un palīdz pret garastāvokļa
svārstībām. Šī viela arī palīdz iemigt. Vēl tā atrodama banānos,
pienā, zivīs, sierā, pupās, auzās un olās. Iespējams, tā radies
padoms pirms gulēt iešanas izdzert glāzi piena.