Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +5 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Rīgas Zooloģiskajā dārzā - "Krīzes laika" briedis

Pēc ceturtās žirafes atvešanas uz Rīgu, uzklausot dažlaba, vienmēr īgna, līdzpilsoņa žēlabas par izšķērdību krīzes laikā, nu zoodārzs var palielīties ar katru, pat vistaupīgāko Latvijas iedzīvotāju priecējošu jaunumu – vienu no pasaulē mazākajiem briedīšiem - pudu, ziņo Zooloģiskā dārza informācijas dienesta pārstāvji. Ja Latvijai raksturīgais staltbriedis var sasniegt vismaz 200-250 kilogramu svaru, tad Dienvidamerikas iedzimtais pudu ir tik tikko 12 kilogramus viegls. Nu īsts krīzes laika briedis!

Kā apliecinājums, ka citviet Eiropā dzīve nav vieglāka, ir arī cits jaunieguvums – no Kauņas zoodārza tikko atvestā jaunā kamieļmeitene vārdā Vasara. Atšķirībā no bieza, zīdaina kažoka klātajām Rīgas zoodārza ilgdzīvotājām, Vasara ir, maigi izsakoties, mēreni plika! Kāpēc? Vai arī viņu skārusi globālā krīze? Lasiet tālāk un spriediet paši.

Pasaulē mazākais briedis

Ar vārdu "briedis" vairumam cilvēku asociējas pamatīgs, pārsimts kilogramus smags, vareniem ragiem bruņots nagainis. Patiesībā, krietns pulks no 45 pasaulē sastopamajām briežu sugām svarā nesasniedz pat 20 kilogramus. Viens no šādiem "minibriežiem" - Dienvidamerikā sastopamais pudu, nu aplūkojams arī Rīgas zoodārzā.

Pērn dzimušais briedēns no Parīzes Rīgā ieradās jau 24. decembrī, bet līdz šim, kā jau silto zemju iemītnieks, dzīvoja iekštelpās. 27. aprīlī pudu pirmo reizi tika izlaists āra aplokā, kas atrodas blakus kamieļu aplokam. Dzīvniekam interesi izraisīja itin viss un pirmās stundas pagāja, apošņājot žogu, baļķēnus un akmeņus. Pārbaudei neizspruka arī resnais, dobais koka stumbrs, caur kuru jaunais briedis pastaigājas brīvi un nepieliecoties.

Pudu ķermeņa garums ir apmēram 80 cm, augstums nepārsniedz 40 cm un svars - apmēram 12 kg. Savvaļā pudu dzīvo Dienvidamerikā – Čīles dienvidos un Argentīnā biezajos piejūras mežos. Pudu iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā kā saudzējama suga un to vairošanai nebrīvē ir liela nozīme sugas saglabāšanā.

Kamieļmeitene Vasara

Rīgas zoodārza kamieļu saimē bija jaušama īsti latviska demogrāfiskā krīze – savulaik vairākus kamielēnus izaudzinājušie "veterāni" Barhans un Bakara, dižu vecumu sasnieguši, nu jau ēd saksaulus citās ganībās, bet viņu pēdējā meita Bona, kaut neprecēta, nudien vairs nav saucama par jaunu.

Lai tuvā nākotnē izveidotu perspektīvu ģimeni, 22. aprīlī (nākošajā dienā pēc žirafes Kimi ierašanās) uz Rīgu pārcēlusies 2007. gada vasarā Kauņas zoodārzā dzimusī kamieļmeitene Vasara.  

Viņa nu jau iejutusies jaunajos apstākļos. Pirmās dienas nepilnu gadu jaunā kamielīte, iepazīstoties ar jauno mājvietu un tās iemītniekiem, pieskandināja visu zoodārzu ar savu izteiksmīgo balsi. Šobrīd dzīvnieks nu jau apradis un tikai reizi pa reizei gan vēl skaļi iebrēcas, lai atgādinātu par sevi. Vasara ar savu skaļo balsi un vēlmi pēc uzmanības ir jau pilnībā iekarojusi zoodārza darbinieku sirdis.

Arī Bona un otra vecā kamieļmāte jauniņo ir pieņēmušas savā saimē. Šobrīd atšķirt Vasaru ir pavisam vienkārši. Tā kā Lietuvā klimats tomēr ir nedaudz siltāks kā Latvijā, viņa jau ir paspējusi nomest ziemas kažoku, atšķirībā no mūsu kamieļmātem, kuras vēl ir tērptas biezajā ziemas kažokā. Laiks ar katru dienu kļūst siltāks, un kažoku maiņa drīz sāksies arī viņām. Liekā vilna sāks lielām lēkšķēm nokarāties gar sāniem un kakliem. Vilnas maiņa ilgst apmēram mēnesi un šajā laikā daudziem apmeklētājiem kamieļi šķiet nepievilcīgi. Bet zīlītes, žubītes, zvirbuļi un strazdi nomestās vilnas kušķus novērtē kā ļoti vērtīgu ligzdas materiālu.   

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā likvidēt ķiploku un sīpolu smaku uz rokām?

Ziemas mēnešos bieži gatavojam ēdienus ar kārtīgu devu ķiploku un sīpolu. Ēdieni sanāk garšīgi, bet kā pēc tam tikt galā ar smaku uz pirkstiem? Ķiploka ēteriskās eļļas ir «lipīgas», tāpēc tās...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko