Ko tā nozīmē, un vai ar valsts noteiktajiem izmeklējumiem ir pietiekami, saruna ar Signi Dauškani-Plataci, bijušo Latvijas Pacientu tiesību biroja vadītāju, tagad veselības klīnikas Premium Medical vadītāju. Kādus izmeklējumus paredz pieaugušo bezmaksas profilaktiskās apskates?
Profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta nozīmē vispārējo veselības pārbaudi - pacienta sūdzību uzklausīšanu un dažādu orgānu apskati, izmeklējumus, tostarp asinsspiediena noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu auskultāciju, vēdera iztaustīšanu, redzes, dzirdes, kustību novērtēšanu. Vecumā pēc 50 gadiem reizi gadā gan sievietēm, gan vīriešiem paredzēta taisnās zarnas digitālā izmeklēšana, bet sievietēm reizi gadā veic ginekoloģisko apskati.
Lai laikus pamanītu vēža veidošanos, sievietēm no 25 līdz 70 gadiem reizi trijos gados paredz veikt dzemdes kakla onkocitoloģisko izmeklējumu, bet vecumā no 50 līdz 69 gadiem vienu reizi divos gados - krūšu dziedzeru izmeklējumu ar mammogrāfijas metodi. Pacientiem vecumā no 50 gadiem reizi gadā veic slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs. Uzskatu, ka šis valsts garantētais minimums ir svarīgs, bet nepietiekams.
Vēl sīkāk par apskatēm var uzzināt Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) mājaslapā www.voava.gov.lv. Profilaktisko apskašu programma reglamentē profilaktiskās apskates un izmeklējumus. Iesaku šo pielikumu rūpīgi izpētīt!
Tomēr daudziem ir pieredze, ka ģimenes ārstam neatliek laika tik detalizētai pacienta apskatei.
Nelaime, ka ģimenes ārstam viena pacienta uzklausīšanai ir atvēlētas dažas minūtes, tāpēc neatliek laika normālai sarunai par veselību. Tomēr, ja sūdzību nav, tas nenozīmē, ka esi pilnīgi vesels un nekādi tālākie izmeklējumi nepienākas.
Svarīga arī ģimenes anamnēze - ar ko slimojuši vecāki un vecvecāki. Priekšteču kaites nav kā likums, kas obligāti piemeklēs arī bērnus un mazbērnus, taču iedzimtības faktoru izslēgt nevar, tāpēc ārstam svarīgi zināt, vai iepriekšējās paaudzēs nav konstatēti ļaundabīgi audzēji.
Ko jūs ieteiktu tiem nosacīti veselajiem, kuri skeptiski
raugās uz vizīti pie ģimenes ārsta, paredzot, ka tas varētu būt
tikai formāls pasākums - gluži kā izziņas saņemšana autovadītāja
apliecībai, kas nereti izvēršas par ārstu parakstu savākšanas
akciju, kurā speciālisti izrāda minimālu ieinteresētību patiesā
veselības stāvokļa noskaidrošanā.
Naivi ir domāt, ka citam tava veselība interesēs vairāk nekā tev
pašam. Pat tad, ja izdodas pierādīt ārstu paviršību un panākt
attiecīgu soda piemērošanu, ko tas vairs dod? Nereti veselība jau
ir neglābjami sagājusi grīstē. Par savu un tuvinieku veselību,
pirmām kārtām, esam atbildīgi paši, kā to paredz arī Ārstniecības
likums.
Ja valsts spēj garantēt tikai minimumu, ir vērts padomāt par veselības apdrošināšanas polisi, arī par finansiāliem ieguldījumiem. Ja auto tehniskajā apskatē tiek pieprasīts veikt remontu vai kādu detaļu nomainīt, parasti nekurnam. Taču paši sev visdārgāko - veselību - atstājam novārtā! Nav jākaunas uzstāt, lai pārbaude notiktu rūpīgi.
Bijušais ASV prezidenta kandidāts Makeins kādā intervijā atklāja, ka viņam ikgadējo pārbaužu laikā, kailam esot, konstatēja ļaundabīgu ādas audzēju - melanomu. Cik pie mums ir kaili atrādījušies ģimenes ārstam?
Jūs minējāt laika trūkumu, kas traucē veltīt pietiekamu
uzmanību šķietami veselam pacientam. Taču arī uz valsts
apmaksātajiem izmeklējumiem nākas gaidīt mēnešiem. Saprotams, ka
zūd interese, ja pārbaude ievelkas garumā. Mūsdienu aizņemtībā nav
laika nīkt pie kabinetu durvīm.
Jā, valsts paredz, piemēram, sievietēm veikt dzemdes kakla
onkocitoloģisko izmeklējumu, taču to bez maksas var veikt tikai
ginekologi, kuri ir līgumattiecībās ar valsti, kā arī ģimenes
ārsti, kuriem ir līgums ar valsti un kuri veic ginekoloģisko
apskati. 2007.gadā tie bija 36 ginekologi un mazliet vairāk nekā 30
ģimenes ārsti. Viņiem jāveic dzemdes kakla skrīnings aptuveni 500
tūkstošiem Latvijas sieviešu. Ja ārsti tikai to vien darītu, diezin
vai spētu izmeklēt visas sievietes. Līdzīga situācija ir arī ar
citiem izmeklējumiem. Atliek vai nu gaidīt, vai maksāt no savas
kabatas.
Savukārt, runājot par pacientu aizņemtību, ir pierādījies, ka pat ļoti aizņemtam biznesmenim nopietnas mugurkaula trūces gadījumā, ja ārsts dod mēnesi laika ambulatoriski darīt visu iespējamo, lai nebūtu jāguļas zem skalpeļa, veselībai veltāmais laiks tomēr atrodas.
***
Dodiet savam dakterim brīvdienu - jautājiet mums
Migrēna
Uz jūsu jautājumiem par migrēnas cēloņiem, profilaksi un ārstēšanu atbildēs Latvijas Sāpju izpētes biedrības galvas sāpju nodaļas vadītāja neiroloģe Daina Jēgere. Interviju ar Dainu Jēgeri lasiet sestdien 13.decembra Dienā.
Jautājumus sūtiet: [email protected] vai Diena, Mūkusalas iela 41, Rīga, LV-1004, ar norādi Veselība