Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas, kā arī Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas kopīgajā sēdē deputāti secināja, ka vispirms valdībai jāpilda iepriekš dotie solījumi. Proti, Ministru kabineta (MK) noteikumos paredzēts, ka valsts budžetā katra skolēna mācību grāmatu iegādei jāparedz septiņi lati gadā, kas šobrīd netiek ievērots. Valsts šogad vienam skolēnam atvēlējusi 4,12 latus.
Bez mācību grāmatām nav iespējams mācību process, taču no pašvaldību atbildēm tiesībsargam izriet, ka vairumā gadījumu bērni ar visām nepieciešamajām mācību grāmatām netiek nodrošināti, līdz ar to ir radīta situācija, ka skolēnu nodrošinājums atšķiras atkarībā no pašvaldības, norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību departamenta vadītāja Laila Grāvere. Šai problēmai skaidru risinājumu Saeimas deputāti sniegt nevarēja — sēdē izskanēja gan atsaukšanās uz valsts budžeta ierobežotajām iespējām, gan nevienprātība, vai tiesību akti tiešām paredz bezmaksas mācību literatūras nodrošināšanu, jo likumdošanā nav skaidri definēts, kas ir «bezmaksas izglītība», iespējamas problēmas deputāti saskatīja arī grāmatu iepirkšanas procesā.
Savukārt premjera padomnieks Eduards Ikvilds iebilda tiesībsarga secinājumam, ka, nodrošinot mācību grāmatas nepietiekamā apmērā, Latvija būtu pārkāpusi starptautiskos tiesību aktus, taču viņš rosināja deputātus domāt par izmaiņām likumprojektā Par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu un Iepirkumu likumā, lai risinātu problēmu, ka atsevišķās pašvaldībās bērni ir labāk nodrošināti ar mācību līdzekļiem nekā citās. Viņš bija vienisprātis ar deputātiem, ka vispirms jānodrošina, lai valdība pildītu saistības, ko pati uzņēmusies, ar ko domāta līdzšinējā valdības nespēja pildīt MK noteikumus, mācību grāmatu iegādei piešķirot mazāku finansējumu nekā noteikumos teikts. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Vispārējās izglītības departamenta direktors Artūrs Skrastiņš apstiprināja, ka ministrija 2009.gada valsts budžetā šim mērķim lūgusi 1,9 miljonus latu, ar ko būtu gana noteikumu izpildei. Tiesa, pētījumi pirms mācību gada sākšanās apliecināja, ka ar septiņiem latiem mācību grāmatu iegādei nepietiek, jo nereti vecākiem šim mērķim jāatvēl vairākkārt lielākas summas.