Likumprojekts nosaka, ka gadījumā, ja ne mazāk kā 10 deputāti apšaubīs, ka kāds deputāts prot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai, viņiem būs tiesības vērsties pie Saeimas Prezidija ar aicinājumu attiecīgo deputātu nosūtīt uz valsts valodas prasmes pārbaudi.
Tas tālāk bez debatēm tiks nodots Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, kas slēgtā sēdē, pieaicinot deputātu un Valsts valodas centra pārstāvi, izvērtēs un Saeimai sniegs atzinumu par pārbaudes nepieciešamību.
Pēc tam komisijas lēmumprojektu izskatīs Saeimas sēdē, kur lems par deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas pārbaudi. Ja balsojums būs pozitīvs, deputātam ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā būs jāveic pārbaude Valsts izglītības satura centrā. To noteiktajā termiņā varēs veikt ne vairāk kā divas reizes un to varēs pagarināt, ja ne mazāk kā 10 deputāti būs iesnieguši šādu lēmumprojektu.
Ja deputāta valsts valodas zināšanas pārbaudē tiks atzītas par neatbilstošām vai arī deputāts atteiksies veikt pārbaudi, Saeima varēs lemt par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva. Jaunais regulējums paredz arī apstrīdēšanas kārtību par pārbaudes rezultātiem, ja deputāts tiem nepiekritīs.
Gadījumā, ja deputāta valodas prasmes tiks atzītas par atbilstošām, Saeimas Prezidijs par to ziņos Saeimai, tādējādi nodrošinot vienlīdzīgu lēmuma atspēkošanas procedūru.