Daži, gatavojot ēdienus, nepievienoja tik daudz sastāvdaļas kā paredzēts, piemēram, samazināja ēdienā paredzēto gaļas daudzumu, kā arī bija gadījumi, kad iepriekš paredzētais, plānotais porciju lielums nesaskanēja ar reālo porciju lielumu. PVD secina – tātad bija kolektīvi, kuru bērni nesaņēma visu, kas tiem pienācās un par ko pašvaldības un valsts ir samaksājusi ēdinātājiem.
"Tā nebija izteikta tendence, bet tādi gadījumi bija, kas pārsteidza mūsu inspektorus, ka tik nekrietni var rīkoties," komentēja PVD pārstāve Ilze Meistere.
50 gadījumos PVD inspektori konstatēja, ka netiek ievērota pārtikas produktu uzglabāšanas temperatūra. Dažs ēdinātājs atbilstošā temperatūrā neuzglabāja gatavos ēdienus, dažs augsta riska pārtiku (piens un piena produkti, gaļa un gaļas produkti) neuzglabāja aukstumā, augsta riska pārtika tika piegādāta ar transportu, kurā nebija nodrošināta nepieciešamā temperatūra.
49 gadījumos ēdinātājiem bija problēmas ar tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu ievērošanu – nebija iegādāti nepieciešamie līdzekļi vai tie netika izmantoti uzkopjot virtuvi, 38 gadījumos tika konstatēti personāla higiēnas prasību pārkāpumi, 84 gadījumos PVD inspektori konstatēja, ka nav nodrošināts viss, lai novērstu pārtikas piesārņojumu, piemēram - netīras darba virsmas, jēlprodukti tiek apstrādāti kopā ar produktiem, kam nav nepieciešama turpmāka termiskā apstrāde. 8 gadījumos PVD inspektori konstatēja pārtikas produktus, kuriem beidzies derīguma termiņš.
Astoņas reizes PVD inspektori izņēmuši pārtiku no apgrozības, tai skaitā 56 kg svaigas gaļas, gaļas produktu un subproduktu, ap 17 kg sviestmaižu, 5 kg dažādu salātu, 30 kg vārītu rīsu un griķu.
Par konstatētajiem pārkāpumiem ēdināšanas uzņēmumos, kas nodrošināja šo
pakalpojumu, PVD sastādījis 14 administratīvā pārkāpuma protokolus un
piemērojis naudas sodus 1000 latu apmērā.
PVD aicina uzņēmējus, pirms pieteikties ēdināt tik lielu cilvēku skaitu, izsvērt - vai ar pieejamiem resursiem to var paveikt. Ja ir šaubas, tad labāk to nedarīt, jo uzņēmēji riskē ar svētku dalībnieku veselību un savu reputāciju.
Aizvadītajos X Latvijas jaunatnes dziesmu un deju svētkos kopumā piedalījās gandrīz 31 000 dalībnieku. Bērni un skolēni no Latvijas novadiem tika izmitināti 55 Rīgas pašvaldības skolās.
Līgumu ar ēdināšanas uzņēmumu slēdza pašvaldības. Kā sacīja svētku organizatoru pārstāve Aiga Ozoliņa, visbiežāk pašvaldība izvēlējās uzņēmumu, kas jau strādā konkrētajā Rīgas skolā, kur bērni apmetās.