Latvija neiesaistās cīņā par ES aģentūras izveidi
Pašlaik par vēlmi savā valstī izvietot šo aģentūru jau paziņojusi Ļubļana, Bratislava un Bukareste. Šīs aģentūras izveide ir viens no daudziem pasākumiem, kas paredzēti pēdējos divos gados ES izstrādātās enerģētikas likumdošanas ietvaros. Tās mērķis ir veidot vienotu liberālāku enerģētikas politiku ES. Aģentūras uzdevums būs koordinēt ES valstu energoregulatoru darbību, jo īpaši atvieglojot pārrobežu energopiegādi.
Plānots, ka aģentūras izveidi 12.jūnijā apspriedīs ES ekonomikas un enerģētikas ministri. Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) pagaidām atturas no komentāriem. Tomēr tieši šajā apspriedē Latvijai jādod galavārds, vai plānojam pieteikties uz aģentūras izveidi. Neoficiāli avoti gan vēsta, ka premjers Valdis Dombrovskis (JL) šo jautājumu varētu pārrunāt nākamnedēļ tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Manuelu Barrozo.
Piesardzīgāks ir ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP). "Ja Ekonomikas ministrija nāktu ar šādu piedāvājumu, tad Ārlietu ministrija lobētu Latvijas kandidatūru," sacīja viņa pārstāve Una Pušpura. Taču pagaidām tas neesot noticis.
Esot arī skaidrs, ka tas prasīs papildu finansējumu. Mītnes valstij sākotnēji ir jānodrošina aģentūrai nepieciešamā ēka, un citas valstis, kas pieteikušās cīņā par aģentūras izveidi, piemēram, piedāvā segt īres izdevumus, min U.Pušpura.
"Šī nav ļoti ietekmīga aģentūra, taču arī milzīgi izdevumi nav paredzēti, daļu izmaksu segtu arī paši regulatori," saka augsti stāvošs Latvijas diplomāts. Aģentūru izveide ir dalībvalstu prestiža jautājums. Vienlaikus mītnes vietās tiek radītas jaunas darbavietas un piesaistīts papildu finansējums. Saeimas deputāte Sandra Kalniete (PS) uzskata, ka šīs aģentūras izveide būtu nozīmīga arī tāpēc, ka Latvija enerģētikas drošību izvirzījusi kā vienu no svarīgākajām ES prioritātēm.
Jāpiebilst, ka šī nav pirmā reize, kad Latvija vilcinājusies iestāties par kādas aģentūras izveidi. Premjers Aigars Kalvītis (TP) savulaik necīnījās par Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta izvietošanu mūsu valstī. Galu galā pēc sīvām cīņām starp Poliju un Ungāriju pērn tika panākta vienošanās, ka šis institūts tiks izveidots Budapeštā.
Pašlaik virkne ES dalībvalstu ir iesaistījušās arī cīņā par to, kur tiks izveidota jaunā telekomunikāciju aģentūra un institūcija, kas pārraudzīs ES satelīta navigācijas projektu Galileo.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.