Panākta arī vienošanās, ka turpmāk par bērnu līdz gada vecumam netiks maksāts ģimenes valsts pabalsts (par pirmo bērnu Ls 8 mēnesī, par otro – Ls 9,6, par trešo un katru nākamo – Ls 12,40). Turpmāk ģimenes valsts pabalsts netiks maksāts arī par bērniem, kas sasnieguši 19 gadu vecumu.
Pēc labklājības ministra Ulda Auguļa sacītā, izmaiņas attieksies uz tiem vecākiem, kam bērni nāks pasaulē pēc 1.jūlija, bet attiecībā uz bērniem, kas jau ir dzimuši vai kas būs nākuši pasaulē līdz 1.jūlijam, pabalstu ziņā nekas nemainīsies. 1.jūlijs ir termiņš, kad jāstājas spēkā šā gada budžeta grozījumiem, kurus valdība Saeimā plāno iesniegt 1.jūnijā. Parlamentam par budžetu jālemj divos lasījumos, paredzēts, ka galīgais lasījums būs 12.jūnijā.
Pēc U.Auguļa sacītā, ieguvums no valdības atbalstītajām izmaiņām veido līdz 20 miljoniem latu. "Paldies Finanšu ministrijai, kas piedāvājusi kompromisu un šis samazinājums nav tik liels," preses konferencē pēc valdības sēdes teica U.Augulis, atbildot uz jautājumu, kā Labklājības ministrija plāno ietaupīt 31 miljonu latu.
Valdība arī vienojusies pagarināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu līdz deviņiem mēnešiem, paredzot, ka pēdējos mēnešos valsts maksās fiksētu pabalstu 45 latu apmērā. Pašreiz likumdošana paredz, ka bezdarbnieku pabalstu atkarībā no darba stāža lielākoties maksā 4-6 mēnešus.
Finanšu ministrs Einars Repše (JL) atzina, ka risinājums mazākai sociālo pabalstu izdevumu samazināšanai rasts, optimizējot Eiropas Savienības (ES) fondu apguvei nepieciešamos līdzekļus. Pēc viņa teiktā, tieši tāpat, pārdalot ES fondu līdzfinansēšanai iepriekš atvēlēto naudu, panākts arī tas, ka par 30 miljoniem latu mazāk izdevumi jāapcērp Veselības ministrijai (VM). Tādējādi VM izdevumi būs jāsamazina par 39 miljoniem latu iepriekš plānoto 60 miljonu latu vietā.
Gan E.Repše, gan premjers Valdis Dombrovskis (JL) uzsvēra, ka kopumā valdība šobrīd ir vienojusies par budžeta grozījumu mērķa griestiem un ka vairs nekādi smagi jautājumi par izdevumu samazināšanu nav gaidāmi. Ministrijām līdz 18.maijam Finanšu ministrijā jāiesniedz jau detalizēts budžeta izdevumu atšifrējums, kur jābūt redzamām arī strukturālajām reformām un visiem izdevumu samazinājumiem.
V.Dombrovskis prognozēja, ka valdība pagūs līdz 1.jūnijam sagatavot budžeta grozījumus. Finanšu ministrs savukārt lēsa, ka pēc 18.maija Latvijā varētu ierasties Starptautiskā Valūtas fonda misija, lai iepazītos un sniegtu atzinumu par sagatavoto grozījumu projektu.
Premjers uzsvēra, ka valdībai nav plānu atteikties no akcīzes nodokļa atmaksas zemniekiem. "Šādu plānu nav, akcīzes nodokļa atmaksa tiek turpināta," teica valdības vadītājs.
Viņš informēja, ka valdība uzdevusi Satiksmes ministrijai no valsts a/s Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC)
līdzekļiem atrast iespējas, kā nodrošināt papildu līdzekļus
sabiedriskajiem medijiem. 1,4 miljonus latu no LVRTC peļņas valdība
piešķīrusi jau iepriekš.
V.Dombrovskis atzina, ka iekšzemes kopprodukta (IK) kritums 18% apmērā pirmajā ceturksnī nav bijis
liels pārsteigums, tāds bija prognozēts jau iepriekš un prognoze tikai
apstiprinājusies. Premjers gan pieļāva, ka straujāks IK samazinājums būs
viens no jautājumiem, kuru valdībai nāksies apspriest ar
starptautiskajiem aizdevējiem budžeta kontekstā.
Budžeta grozījumi sagatavoti, rēķinoties, ka IK kritums būs 12,9%, bet
kopbudžeta deficīts būs 7% no IK. Valsts budžeta kopējie izdevumi šogad veidos 4,9 miljardus latu, ieņēmumi – 4,1 miljardus latu.
(pievienotas pēdējās trīs rindkopas)