30% mājsaimniecību ikmēneša maksa par elektrību pieaugs vidēji par latu, 20% mājsaimniecību pieaugums būs lielāks.
Tarifu pieaugums būs atkarīgs no patēriņa, norādīja Latvenergo un EM pārstāvji.
Puse mājsaimniecību neizjutīs tarifu izmaiņas.
Latvenergo sagatavoto tarifu plānu vēl vērtēs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Regulatoram 21 dienas laikā pēc projekta saņemšanas ir jāinformē, ja tas uzskata projektu par noraidāmu. Ja regulators to neizdara, tarifi stājas spēkā. SPRK vērtē, vai tarifu plāns atbilst apstiprinātajām tarifu veidojošajām komponentēm, izņemot enerģijas komponenti.
Tarifi mainīsies mājsaimniecībām un daļai uzņēmumu, kuri nepērk elektroenerģiju brīvajā tirgū.
Iepriekš Latvenergo norādīja, ka tarifu pieaugumu ietekmē AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales tarifu pieaugums no šā gada 1.aprīļa vidēji par 20,8%. Regulatora aprēķini liecināja, ka sadales sistēmas tarifu izmaiņu dēļ gala tarifi varētu pieaugt par aptuveni 9% līdz 10%.
Tarifu pieaugumu nosaka arī citi faktori, piemēram, obligātā iepirkuma komponente, ko nosaka Latvenergo iepirkums no ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos resursus.
Elektroenerģijas tarifs mājsaimniecībām nav mainījies kopš 2008.gada.
Līdz šim par vienu kilovatstundu (kWh) bija jāmaksā 7,43 santīmi, taču no šā gada elektroenerģijai tiek piemērota pilnā pievienotās vērtības likme jeb 22%, tādējādi par vienu kWh jāmaksā 8,25 santīmi.
EM iepriekš paudusi viedokli, ka Latvenergo, aprēķinot elektroenerģijas gala tarifu, jāņem vērā maznodrošināto iedzīvotāju maksātspēja un jārod risinājums šo cilvēku aizsardzībai. "Latvenergo" iepriekš solīja darīt visu, lai mājsaimniecības izmaiņas skartu pēc iespējas mazāk.