Mazuļa pārvešana organizēta ļoti saspringtos apstākļos, jo daudzviet Eiropā bija slēgtas gaisa telpas. Ātrā palīdzības mediķi sazinājās ar kolēģiem Francijā, Somijā un citās valstīs, lai izvērtētu viņu iespējas īsā laikā nosūtīt specializētu lidmašīnu uz Latviju. Vēl vakar Rīgas un arī lielākajā daļā Eiropas valstu lidostu nebija skaidrības par lidojumu iespējām, stāsta NMPD dienesta vadītājs Armands Ploriņš.
Sešus mēnešus vecais bērns ārzemju klīnikā nogādāts ar Vācijas lidmašīnu. Latvijai nav specializētas lidmašīnas slimnieku pārvešanai uz ārzemēm.
"Bērnam bija aknu šūnu nepietiekamība, kas iespējams saistīta ar ģenētiski pārmantotu vielmaiņas slimību. Vienīgais veids kā glābt bērnu dzīvību bija aknu transplantācija," Dienai stāsta Romēna Namniece, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) sabiedrisko attiecību pārstāve.
Ņemot vērā, ka Latvijā šadas manipulācijas - aknu transplantācijas operācijas - netiek bērniem veiktas, BKUS ārsti organizēja bērna pārvešanu. "Slimnīca izsaka pateicību NMPD, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, pasu nodaļai par operatīvu darbu, iejūtību un sapratni, jo šadā situācijā katrai minūte ir no svara," stāsta R.Namniece.
Apmēram pirms pusotra gada sabiedrību pāršalca mazā dobelnieka Arta (7) stāsts, zēns cieta no aknu mazspējas, kas strauji progresēja, tādēļ zēns bija ļoti ātri jānogādē Briselē, kur viņam bija iecerēta aknu transplantācija. Pēdējās dienās Artim dzīvoja līdzi visa Latvija - divās dienās cilvēki saziedoja lielu naudas summu - 35 000 latu, lai zēnu ar īpašu transportu varētu nogādāt Briselē. Diemžēl zēnu neizdevās glābt, kad viņš nonāca Briselē, smadzenes jau bija mirušas .
(papildināts viss teksts)