Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrija (BĢSILM) izstrādājusi grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kas paredz bargākus — vidēji divas līdz četras reizes lielākus — naudas sodus vecākiem, kas atstāj bērnus bez uzraudzības, nepilda aprūpes pienākumus vai citādi pārkāpj bērna tiesības. Arī par emocionālu vai fizisku vardarbību pret bērnu plānots palielināt naudas sodus divarpus reižu. Administratīvā atbildība iestājas gadījumā, ja bērnam nav radusies fiziska vai psihiska trauma, par ko savukārt paredzēta kriminālatbildība.
Bija jāpārskata viss regulējums, jo sodu apmērs vairs neatbilst reālajai situācijai, kā arī vieš bažas, ka sodi ir simboliski, saka Valsts kancelejas vadītājas vietniece Elita Dreimane. Tieši Valsts kanceleja rosināja BĢSILM pārskatīt APK iekļautos sodus.
Jau šobrīd nemaksā
Tiesa, Dienas aptaujātās pašvaldību administratīvās komisijas sodu palielināšanu kritizē, norādot, ka sodi nav motivējošs faktors vecākiem laboties. "Palielināt sodus un domāt, ka sodus atmaksās, ir muļķīgi. Jo cilvēki jau šobrīd nevar atmaksāt esošos sodus," vērtē U.Vanags. Viņš saka — valstī trūkst adekvātas izglītības politikas un jaunatnes politikas. "Jaunie vecāki ir neizglītoti, nevis akadēmiski, bet cilvēciski, dzīves zināšanu viņiem trūkst," skaidro U.Vanags.
Arī Liepājas domes administratīvās komisijas priekšsēdētāja Dace Arāja
ļoti šaubās, vai bargāki administratīvie sodi vecākus izmainīs. Pēdējos
mēnešos administratīvo protokolu skaits palielinoties. Biežākais
pārkāpums — bērni neapmeklē skolu, kā arī nereti atstāti bez
uzraudzības. "Piemēram, bērniņš virs gada vecuma, tiek atstāts vecāku
bērnu uzraudzībā, taču viņu vecums arī nav pietiekams. Nereti gadās, ka
mamma aiziet ļoti agri no rīta uz darbu, viņai fiziski nav kur bērnu
atstāt, nav naudas, lai samaksātu kādam, kas pieskata," saka D.Arāja un
piebilst — pirmoreiz šādos gadījumos komisija visbiežāk piemēro
brīdinājumu, nevis naudas sodu.
Nepieciešama alternatīva
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa saka — sodu palielināšana varētu "ieviest samērīgumu". Palielinot sodus, tiktu demonstrēts, ka pārkāpumi pret bērniem ir vērtējami kā nopietni. Tiesa, L.Rieksta-Riekstiņa arī atzīst, ka problēmu sodu palielināšana neatrisinās, būtiski esot vienlaikus arī palīdzēt vecākiem problēmas risināt, nevis tikai sodīt. Pašlaik nav iespējams pārkāpumus izdarījušos vecākus piespiest apmeklēt, piemēram, īpašas programmas vai kursus, kas palīdz tikt galā ar dusmām vai agresiju. Šādas programmas gan ir, tomēr to apmeklēšana ir pašu vecāku ziņā.
Jau pirms diviem gadiem BĢSILM iesniedza Tieslietu ministrijai (TM) priekšlikumu papildināt izstrādes stadijā esošo Administratīvo sodu likumprojektu un noteikt, ka līdztekus naudas sodam iespējams piemērot alternatīvu sodu — obligāti apmeklēt izglītojošus pasākumus, mācību programmas. Tādējādi būtu iespējams vainīgo personu ne tikai sodīt, bet arī izglītot par bērnu tiesībām un likt apzināties pārkāpuma kaitējumu, kā arī novērst šādus pārkāpumus. TM Diena uzzināja, ka likuma izstrāde varētu iekavēties līdz 2012.gada vidum.
***
Kas mainīsies?
Ja vecāki atstājuši bez uzraudzības bērnu (jaunāku par septiņiem gadiem), izsaka brīdinājumu vai piemēro naudas sodu līdz Ls 50 (pašlaik brīdinājums vai naudas sods līdz Ls 25). Ja pārkāpums veikts atkārtoti gada laikā naudas sods no Ls 50 līdz Ls 150 (pašlaik no Ls 25 līdz Ls 50).
Par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu vecākiem izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz Ls 100 (pašlaik brīdinājums vai naudas sods līdz 25 latiem). Ja atkārtoti gada laikā — no Ls 150 līdz Ls 250 (pašlaik no Ls 25 līdz Ls 50).
Par fizisku un emocionālu vardarbību pret bērnu — brīdinājums vai naudas sods līdz Ls 50 (pašlaik brīdinājums vai naudas sods līdz Ls 20). Ja atkārtoti gada laikā vai ja pārkāpumus izdarījuši valsts vai pašvaldību institūciju darbinieki vai amatpersonas, naudas sods no Ls 25 līdz Ls 150 (pašlaik no Ls 25 līdz Ls 50).
Avots: Grozījumu Administratīvo pārkāpumu kodeksā projekts