Tā bija prezidenta atbilde uz jautājumu, kā viņš vērtē LPP/LC un Saskaņas centra paziņojumu par ministriju skaita samazinājumu.
Lūgts vērtēt politisko situāciju kopumā, V.Zatlers teica, ka valdība ir apņēmības pilna strādāt un lielākā vērtība šajā laikā ir izlēmība. Viņš arī saprotot, ka opozīcija vienmēr centīsies traucēt valdības darbu.
Lēmumu par ministriju skaita samazināšanu premjers Valdis Dombrovskis (JL) aicina izdebatēt pirmdien paredzētajās koalīcijas sarunās ar LPP/LC. Mēģinājumi uzspiest jaunu ministriju skaita plānu, nesaskaņojot to ar koalīciju un valdības vadītāju, ir tiešs un nepārprotams mēģinājums gāzt valdību, norāda premjera pārstāve.
Jau ziņots, ka Ainārs Šlesers (LPP/LC) un Jānis Urbanovičs (SC) sola Valdim Dombrovskim 28 balsis, ja viņš piekritīs abu partiju piedāvātajam valsts pārvaldes reformu plānam.
Tas paredz samazināt ministriju skaitu no 14 uz 9 ministrijām jau līdz Saeimas vēlēšanām. A.Šlesers uzskata, ka šo ministriju samazināšanu nevar atlikt uz pēcvēlēšanu periodu, jo tas saistīts ar valsts budžeta sagatavošanu.
Ir piedāvāts apvienot Izglītības un Kultūras ministrijas, Labklājības un Veselības, un, iespējams, arī pievienot Vides ministriju, izveidojot Tautas labklājības ministriju.
Tāpat abas partijas piedāvā izveidot Tautsaimniecības ministriju, kurā būtu apvienotas Ekonomikas, Reģionālās attīstības un Satiksmes ministrijas. Šāda ministrija ir Igaunijā.
Ja premjeram būs pieņemams šāds plāns, tad LPP/LC ir gatava ieiet valdībā ar vienu ministru, bet A.Šlesers nenosauca – ar kādu.
Saskaņas centram nav piedāvāts iesaistīties valdībā, un tas var pieņemt atšķirīgu lēmumu, bet politiķi uzskata, ka šādas pārmaiņas var viegli veikt, jo MK iekārtas likums ir atvērts un priekšlikumi tiks ieniegti pirmdien koalīcijas padomē.
Kā Dienai norādīja premjera ar preses sekretāre Līga Krapāne,
jautājums par pārvaldes reformu un ministriju skaita samazināšanu nav
jauns, un tas jau ir bijis koalīcijas un Reformu vadības grupas dienas
kārtībā. Šobrīd koalīcijā ir panākta vienošanās, ka lēmums par
ministriju skaita samazināšanu ir jāpieņem līdz Saeimas vēlēšanām, bet
tam ir jāstājas spēkā līdz ar jaunā Ministru kabineta izveidi pēc
vēlēšanām.
Tādēļ, pirms iesniegt konkrētus un ar valdības partijām nesaskaņotus
priekšlikumus grozījumiem Ministru kabineta iekārtas likumā, Ministru
prezidents aicina tos izdebatēt jau pirmdien paredzētajās LPP/LC
vadības sarunās ar koalīcijas partijām. Pretējā gadījumā nav skaidrs,
kādēļ šādas sarunas vispār notiek. Jebkādi mēģinājumi uzspiest jaunu
ministriju skaita plānu, nesaskaņojot to ar koalīciju un valdības
vadītāju, ir tiešs un nepārprotams mēģinājums gāzt valdību, norāda
premjera pārstāve.
V.Dombrovskis preses konferencē trešdien arī teica, ka A.Šlesera piedāvājums atšķiras no I.Godmaņa iepriekš piedāvātā valsts pārvaldes reformu plāna. Premjers arī teica, ka koalīcijā ir pārrunāta ministriju samazināšana, un partijas iebilst veselības un labklājības, kā arī kultūras un izglītības ministriju apvienošanai.
Jaunā laika frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis Dienai sacīja, ka valsts pārvaldes reorganizācijas plāns ir vajadzīgs, bet tas nav īstenojams līdz Saeimas vēlēšanām. Viņaprāt, tas ir darbietilpīgs process, bet ir iespēja veikt izmaiņas likumos šīs Saeimas pilnvaru laikā, kas dotu iespējas arī plānot budžetu, bet spēkā stāšanās termiņu vajadzētu noteikt pēc Saeimas vēlēšanām. Dz.Zaķis arī atzina, ka piedāvājums nav jauns un valdība jau strādā pie valsts pārvaldes reformas, kas ir sarežģīts process.
A.Šlesers gan arī uzsvēra, ka šis jautājums nav izšķirošais sarunās ar V.Dombrovski. Ja neizdosies vienoties ar premjeru par šo plānu, sarunas tikšot turpinātas vienalga.
Kamēr A.Šlesers sola izmaiņas valsts pārvaldē, Tautas partija Saeimā jau ir iesniegusi grozījumus atvērtajā Ministru kabineta iekārtas likumā. Tie paredz, ka valdības sastāvā ir Ministru prezidents un deviņi ministri: aizsardzības, ārlietu, attīstības, finanšu, kultūras, izglītības un zinātnes, tieslietu un sabiedriskās kārtības, veselības un labklājības, kā arī zemkopības ministrs. TP priekšlikums paredz pārejas noteikumus, kas nosaka, ka izmaiņas Ministru kabineta iekārtas likumā stājas spēkā pēc 10.Saeimas sanākšanas, veidojot jauno Ministru kabinetu.
(papildināta visa ziņa)