Viņš norādīja, ka, salīdzinot ar 2015.gadu, biļešu kontrole jau pērn bijusi divreiz lielāka. Vēl viens no viediem, kā cīnīties ar negodprātīgiem šoferiem, ir bezskaidras naudas norēķinu iespējas ieviešana autobusos.
Godiņš arī aicina pasažierus pieprasīt šoferiem biļešu izsniegšanu. Tas ir būtiski ne tikai tāpēc, ka tādējādi negodprātīgi šoferi vairs nevarēs krāpties, bet arī tāpēc, ka no pasažieriem izsniegtajām biļetēm, kas ir reģistrētas kā pārdotas, veidojas kopējā reisu statistika, kas savukārt ir viens no faktoriem, kas tiek ņemts vērā plānojot izmaiņas maršrutos.
"Iedomājieties, ja autobusā brauc desmit pasažieri, no kuriem biļetes ir izsniegtas četriem, ATD redz tos četros, bet tie seši statistikā neparādās. Tādējādi var rasties situācija, kad reiss, kas saskaņā ar datiem ir vāji piepildīts, patiesībā ir ļoti pieprasīts. Tieši tāpēc mēs aicinām pasažierus ņemt biļetes," uzsvēra Godiņš.
Kā ziņots, līdz 2019.gadam plānots ieviest bezskaidras naudas norēķinus vismaz 50% sabiedrisko transportlīdzekļu un veicināt videonovērošanas sistēmu ieviešanu transportlīdzekļos esošo līgumu ietvaros. Tas ir viens no īstermiņa pasākumiem, kas iekļauts Satiksmes ministrijas (SM) ziņojumā Par budžeta līdzekļu ekonomiju, ēnu ekonomikas mazināšanu un precīzas uzskaites nodrošināšanu sabiedriskā transporta pakalpojumos.
ATD aplēses liecina, ka 2018.gada un 2019.gada laikā bezskaidras naudas norēķini būs iespējami jau apmēram 50% autobusos, bet kā obligāta prasība bezskaidras naudas norēķinu nodrošināšanā reģionālās nozīmes autobusos tiks izvirzīta konkursa nosacījumos par tiesībām sniegt sabiedriskā transporta pakalpojumus pēc 2020.gada.
Analizējot informāciju par pārvadātāju darbības rezultātiem, ATD konstatējusi, ka pārvadātājam, kas ierīkoja video novērošanas iekārtas sabiedriskajos transportlīdzekļos, pēc iesniegtajām atskaitēm 2017.gadā atsevišķā maršrutu tīkla daļā ir palielinājies pārvadāto pasažieru skaits par 11,65%, bet ieņēmumi pieauguši par 10,25%, salīdzinot ar rādītājiem 2016.gadā.