Ar pirmo konkursu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) šovasar neizdevās piepildīt desmit valsts budžeta vietu rezidentūrā ķirurģijā, viena palika brīva, tāpēc būs otrs konkurss. Arvien mazāk studentu izvēlas specialitātes, par kurām gluži skaidrs - nopelnīt nevarēs un nez kā būs ar darba atrašanu.
Lai arī ķirurģija nav arī starp pašām nepopulārākajām specialitātēm, ķirurgi ir uzskatāms piemērs, kā studentu izvēli ietekmē problēmas veselības aprūpes sistēmā. Izvēloties specialitāti, studenti apzinās, ka slimnīcās virkne plānveida operāciju vairs nenotiek, tādējādi viņi nevarēs pilnībā apgūt mācību procesu, zina arī, ka atalgojums pēc rezidentūras beigšanas būs zems, jo privātprakses iespējas ķirurģijā ir samērā nelielas, stāsta augstskolu mācībspēki.
Lielāks konkurss ir uz specialitātēm, kurās strādājot varēs apvienot publisko sektoru ar privāto medicīnu un nopelnīt. Šis gads arī zīmīgs ar to, ka vairāk studentu pēc pamatizglītības medicīnā beigšanas neturpina studijas rezidentūrā, bet dodas strādāt uz mācību hospitāļiem ārvalstīs. RSU ziņas ir vismaz par sešiem studentiem, kas nolēmuši doties uz Vāciju.
Ginekoloģija, dermatoloģija, oftalmoloģija, arī psihiatrija - šādas specialitātes rezidentūrā pēdējos gados ir populārākā studentu izvēle RSU. Kā noskaidroja Diena, līdzīgas tendences ir arī Latvijas Universitātē. Šīs jomas saistītas arī ar labām privātās medicīnas iespējām.
Pilnu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas numurā!