Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +12 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 23. oktobris
Daina, Dainida, Dainis

Deputātus varēs administratīvi sodīt un veikt kratīšanu bez Saeimas piekrišanas

Pie Saeimas deputātiem varēs veikt kratīšanas, kā arī viņus varēs administratīvi sodīt bez parlamenta piekrišanas, paredz darba grupas izstrādātie un otrdien Saeimas Juridiskajā komisijā atbalstītie grozījumi Satversmē.

Grozījumi Satversmes 29.pantā paredz, ka Saeimas deputātu nevar aizturēt, apcietināt vai pakļaut mājas arestam un pret viņu nevar sākt kriminālvajāšanu, ja tam nepiekrīt Saeima, kā arī deputātam nevar piemērot ar personas brīvības ierobežojumu saistītu administratīvu sodu bez Saeimas piekrišanas.

Deputātu varēs apcietināt un ierobežot viņa personas brīvību vien tad, ja Saeimas locekli notvers pie paša noziedzīga nodarījuma pastrādāšanas, paredz grozījumi Satversmes 30.pantā.

Šis pants arī paredz, ka par katru deputāta apcietināšanu 24 stundu laikā būs jāpaziņo Saeimas Prezidijam, kurš to ceļ priekšā nākamajā Saeimas sēdē izlemšanai par Saeimas locekļa paturēšanu apcietinājumā vai par viņā atsvabināšanu. Laikā starp Saeimas sesijām līdz sesijas atklāšanai par deputātu paturēšanu apcietinājumā lems Saeimas Prezidijs.

Pret iecerētajiem grozījumiem aktīvi iebilda deputāts Andrejs Elksniņš (SC), kurš uzsvēra, ka grozījumi nav pārdomāti un pieļaus virkni citu darbību pret Saeimas locekli, tādējādi imunitāte zudīšot vispār.

Elksniņš argumentēja, ka pēc šādu grozījumu pieņemšanas plašs personu loks deputātu varēs ievietot ārstniecības iestādē ekspertīzes veikšanai, noteikt tuvošanās aizliegumu vai aizliegt izbraukšana no valsts, kā arī paplašināšoties iestāžu skaits, kas varēs veikt akcijas pret deputātiem. "Imunitātei kā institūtam zūd nozīmība," pauda deputāts.

Politiķis arī norādīja, ka pašreizējais Kārtības ruļļa regulējums neparedz, kā deputāts var paust viedokli par lietas apstākļiem, piemēram, ja atrodas mājas arestā. "Kā deputāts sniegs paskaidrojumus, ja būs tuvošanās aizliegums kādam citam Saeimas deputātam?" jautāja Elksniņš.

Pēc deputāta domām, būtu vispār kopumā jāvērtē likumdevēju varas, izpildvaras un tiesu varas imunitātes apjoms, piemēram, tiesnešus nevar saukt pie administratīvās atbildības, arī citiem esot ļoti plaša imunitāte. "Būtu jāskata imunitāte pret visām valsts amatpersonām, lai būtu samērīgi. Jānovērš pretrunas, jo citiem imunitāte ir pārāk liela, citiem nesamērīgi maza," domā Elksniņš.

Elksniņš iesniedza priekšlikumus atteikties no Saeimas deputātu imunitātes, pielīdzinot to turpmāk Valsts prezidenta imunitātei. No šiem priekšlikumiem izriet, ka Saeimai vajadzētu lemt tikai par kriminālvajāšanas sākšanu pret deputātu.

Vienlaicīgi deputāts norādīja, ka ir nepieciešams pārskatīt imunitāti un tās apjomu. Neesot attaisnojama ne tiesnešu, ne prokuroru, ne citu amatpersonu nesaukšana pie administratīvās atbildības un atšķirīga attieksme pret tām, kad amatpersonas izdara pārkāpumus. "Negodīgām amatpersonām nav vietas valsts pārvaldē," klāstīja Elksniņš.

Deputāti izteica atzinību Elksniņam par likuma analīzi, tomēr atbalstīja sagatavoto Satversmes grozījumu redakciju un virzīja to izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā. Pret to balsoja tikai Elksniņš, bet viņa frakcijas biedrs Valērijs Agešins (SC) atturējās.

Līdz ar to tika noraidīti vairāku frakciju iepriekš iesniegtie grozījumi Satversmē. Komisijas otrdien atbalstītie Satversmes grozījumi paredz atteikties no aizklātas procedūras arī Valsts prezidenta un Satversmes tiesas tiesnešu ievēlēšanā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas