Laika ziņas
Šodien
Migla

LVSADA lūdz Kariņam un Reiram palīdzēt nostiprināt panākto kompromisu sarunās ar VM par streika prasību izpildi

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir vērsusies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) un finanšu ministra Jāņa Reira (JV) ar lūgumu palīdzēt iespējami drīz nostiprināt panākto kompromisu sarunās ar Veselības ministriju (VM) par streika prasību izpildi, aģentūru LETA informēja LVSADA darba koordinētāja Inga Rudzīte.

Viņa atgādināja, ka LVSADA 23.augustā iesniedza VM streika prasības par vidējās mēneša darba samaksas paaugstināšanu 2022., 2023. un 2024.gadā katru gadu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, par 5% un ārstniecības personām par 10% visās kvalifikācijas grupās.

Iesniedzot prasības, LVSADA galvenokārt pamatojās uz Eiropas Komisijas ieteikumu Latvijai stiprināt veselības sistēmu, nodrošinot to ar papildu cilvēkresursiem un finanšu resursiem, kā arī Saeimas paziņojumu par Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021.-2027.gadam, kurā atzīmēts, ka Saeima aicina Ministru kabinetu pastiprināt pasākumus cilvēkresursu piesaistei valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sektorā, tajā skaitā - palielinot darba samaksu ārstniecības personām.

Izlīgšanas sarunās ar VM tika panākta vienošanās par izlīguma iespējamību. Lai to veicinātu, LVSADA padome 21.septembrī nolēma mīkstināt sākotnējās prasības un piekrist, ka ar 2022.gada 1.janvāri atalgojumu paaugstina visām ārstniecības personām ne mazāk kā par 10%.

LVSADA uzskata, ka tā ir godprātīgi darījusi visu iespējamo, lai, no vienas puses, stiprinātu veselības nozares cilvēkresursus atbilstoši politiskās plānošanas dokumentiem un reālajai nepieciešamībai, bet, no otras puses - izvairītos no streika un ar to saistītās sociālās spriedzes. Tomēr diemžēl VM joprojām vilcinās noslēgt vienošanos par precizētās streika prasības izpildi, norāda arodbiedrībā.

Kā aģentūrai LETA norādīja VM Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders,15.septembrī VM un LVSADA panāca konceptuālu kompromisu par arodbiedrības kolektīva interešu strīda prasību izpildi. Taču pirms divām dienām, 22.septembrī, VM no LVSADA saņēma rakstisku informāciju, ka arodbiedrības padomē pieņemts lēmums pārveidot sākotnējo kolektīvā interešu strīda prasību. 

"Lai pārveidoto prasību pārrunātu, VM plānojusi LVSADA pārstāvjus aicināt uz tikšanos jau nākamnedēļ," sacīja Šneiders.

Jau ziņots, ka saskaņā ar LVSADA biedru aptauju vairums atbalsta pirmsstreika procedūru sākšanu. Neapmierinātībā ar medicīnas darbinieku jauno atalgojuma modeli LVSADA veica biedru aptauju par atbalstu pirmsstreika sarunām. LVSADA biedri esot sašutuši par veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem.

LVSADA valdes priekšsēdētāja Valda Kera vārdiem, arodbiedrībai nepieņemams ir fakts, ka jaunais mediķu atalgojuma modelis "paredz divos gados paaugstināt atalgojumus tikai vidējam un augstajam personālam, bet neparedz paaugstinājumu tehniskajam personālam un māsu palīgiem".

Kā skaidroja Keris, LVSADA mērķis nav streika rīkošana, proti, arodbiedrība drīzāk vēlētos "rast vienošanos ar VM par loģisku darba samaksas pieaugumu nozarē", taču, ja VM turpinās ignorēt arodbiedrības nostāju, LVSADA virzīsies streika virzienā.

Vaicāts, vai kādas citas mediķu organizācijas varētu pievienoties LVSADA streika gadījumā, Keris sacīja, ka "streiku var organizēt likumā noteiktajā kārtībā, tāpēc mums šī atbildība arī jāuzņemas, bet tas gan neliedz pārējām nozares organizācijām atbalstīt mūs". "Tas ir jautājums par to, vai viņi iesaistīties, vai turpinās atbalstīt ministrijas diskriminējošo attieksmi," uzskata arodbiedrības vadītājs.

Negatīvi viņš vērtē faktu, ka Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Māsu asociācija nav iebildusi pret to, ka atalgojuma modelī netiekot paredzēts celt atalgojumu tieši mazāk atalgotajam personālam. "Cik man zināms, oficiālu valdes lēmumu nav, bet organizāciju vadība ir paudusi šādu nostāju," piebilda Keris.

 

Top komentāri

Kāds var būt izlīgums
K
ar bildē redzamo nelieti?
Sanitāram medmāsas algu!
S
Lai mazinātu nevienlīdzību, medmāsas alga ir jāpielīdzina ārsta algai, un sanitāra alga ir jāpielīdzina medmāsas algai! Tad visiem būs vienādas algas un valdīs vienlīdzība
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas