Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Pirmdiena, 11. novembris
Rainers, Nellija, Ojārs

papildināts (13:27) - Latvija korupcijas uztveres indeksā kopā ar Dienvidkoreju, Maltu un Seišelu salām

Nevalstiskās organizācijas Transparency International (TI) ikgadējā ziņojumā par korupcijas uztveri Latvija šogad ar 55 punktiem no 100 ir 43.vietā, kuru tā dala ar Dienvidkoreju, Maltu un Seišelu salām, atpaliekot no Skandināvijas un Baltijas valstīm. Pērn Latvija pēc korupcijas uztveres indeksa bija 49.vietā pasaulē ar 53 punktiem, tātad situācija ir uzlabojusies un saskaņā ar iedzīvotāju un starptautisko ekspertu viedokli korupcija mūsu valstī ir samazinājusies.

Tomēr arī šogad Latvija korupcijas uztveres indeksa ziņā atpaliek no pārējām Baltijas valstīm. Igaunijā korupcijas uztveres indekss šogad ir 69 punkti (26.vieta kopā ar Franciju un Kataru), bet Lietuvā - 58 punkti (39.vieta kopā ar Dominiku un Slovēniju). Pērn Igaunija ar 68 punktiem bija 28.vietā, bet Lietuva ar 57 punktiem - 43.vietā.

Sabiedrības par atklātību Delna direktors Gundars Jankovs norādīja, ka galvenais iemesls, kādēļ svarīgākais iemesls kāpēc Lietuva sarakstā ir augstāk ir spēcīga prezidente, kura ir skaidro norādījusi, ka korupcijas apkarošana ir viena no galvenajām prioritātēm. Savukārt Igaunija augstāk, jo valstī ir skaidrāki politiskie uzstādījumi un virzieni, otrs iemels - augsta sabiedrības uzticība valdībai.  

Šogad korupcijas uztveres indekss ir aprēķināts 175 valstīm un atkarīgajām teritorijām (pērn - 177 valstīm un atkarīgajām teritorijām). Valstis tiek sarindotas skalā no 100 punktiem (sabiedrība uzskata, ka korupcija politiķu un amatpersonu vidū nepastāv) līdz 0 punktiem (augsts korumpētības līmenis). Šogad vairāk nekā divas trešdaļas no 175 valstīm un teritorijām indeksā novērtētas zemāk par 50 indeksa punktiem.

Eiropas Savienības un Rietumeiropas valstu grupā labāks rezultāts nekā Latvijai ir Dānijai (92 punkti un 1.vieta), Somijai (89 punkti un 3.vieta), Zviedrijai (87 punkti un 4.vieta), Norvēģijai un Šveicei (86 punkti un 5.vieta), Nīderlandei (83 punkti un 8.vieta), Luksemburgai (82 punkti un 9.vieta), Islandei un Vācijai (79 punkti un 12.vieta), Lielbritānijai (78 punkti un 14.vieta), Beļģijai (76 punkti un 15.vieta tāpat kā Japānai), Īrijai (74 punkti un 17.vieta tāpat kā ASV, Barbadosai un Honkongai), Austrijai (72 punkti un 23.vieta), Igaunijai un Francijai (69 punkti un 26.vieta tāpat kā Katarai), Kiprai un Portugālei (63 punkti un 31.vieta tāpat kā Botsvanai un Puertoriko), Polijai (61 punkts un 35.vieta tāpat kā Taivānai), Spānijai (60 punkti un 37.vieta tāpat kā Izraēlai), Lietuvai un Slovēnijai (58 punkti un 39.vieta tāpat kā Dominikai).

Šajā grupā sliktāks rezultāts nekā Latvijai ir Ungārijai (54 punkti un 47.vieta tāpat kā Kostarikai un Maurīcijai), Čehijai (51 punkts un 53.vieta), Slovākijai (50 punkti un 54.vieta), Horvātijai (48 punkti un 61.vieta tāpat kā Ganai), Bulgārijai, Grieķijai, Itālijai un Rumānijai (43 punkti un 69.vieta tāpat kā Brazīlijai, Senegālai un Svazilendai).

2.vietu ar 91 punktu ieņem Jaunzēlande, 7.vietu ar 84 punktiem - Singapūra, 10.vietu ar 81 punktu - Kanāda, 11.vietu ar 80 punktiem - Austrālija, 85.vietu ar 38 punktiem - Indija un vēl astoņas valstis, 100.vietā ar 36 punktiem - Ķīna un vēl divas valstis, 119.vietu ar 31 punktu - Baltkrievija un vēl četras valstis, 136.vietu ar 27 punktiem - Krievija un vēl piecas valstis.

KUI valstis ar visaugstāko koropcijas līmeni ir Ziemeļkoreja un Somālija, kuras ar astoņiem punktiem ir 174.vietā.

Delna direktors preses konferencē norādīja, ka svarīgi tomēr ir pievērst uzmanību tādām valstīm kā Ukraina un Afganistāna, kuras, lai gan indeksā atrodas zemu, kopš pagājušās reizes, neskatoties uz to, kas notiek valstīs, ir pamanījušās pakāpties par vairākām pozīcijām. 

"Korupcija ir problēma visās valstīs, tādēļ mēs aicinām vadošos finanšu centrus Eiropas Savienībā un ASV apvienot spēkus, lai pie atbildības tiktu sauktas korupcijā iesaistītās personas strauji augošajās ekonomikās," uzsvēra starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International, paziņojot Korupcijas uztveres indeksa rezultātus.

"2014.gada Korupcijas uztvere indeksa rezultāti parāda, ka ekonomiskā izaugsme tiek apdraudēta, un pieliktās pūles, lai samazinātu korupciju, izgaist brīdī, kad politiskie līderi un augsta līmeņa amatpersonas izmanto savu varu, lai piesavinātos finanšu līdzekļus," šajā paziņojumā norādīja Transparency International padomes priekšsēdētājs Hosē Ugass no Peru.

"Korumpētas amatpersonas līdzekļus, kas iegūti nelegālā ceļā, piemēram no kontrabandas ienākumiem, noglabā drošās finanšu oāzēs, un, slēpjoties aiz ofšoru kompānijām, nodrošina sev pilnīgu imunitāti”, skaidroja Ugass. “Valstīm, kuras atrodas Korupcijas uztveres indeksa pēdējās vietās, jāpieņem radikāli pretkorupcijas pasākumi, lai uzlabotu savu iedzīvotāju labklājību. Savukārt, valstīm, kuras atrodas indeksa augšgalā, jāspēj nodrošināt, ka ar tām saistītās privātās un juridiskās personas nepiekopj koruptīvas darbības citās valstīs."

"Korupcija lielos apmēros ne tikai kavē nabadzīgāko cilvēku pamatvajadzību nodrošināšanu, bet arī rada valsts pārvaldes problēmas un veicina nestabilitāti. Valdības, kuras atsakās būt atklātas un caurspīdīgas un turpina būt iecietīgas pret korupciju, rada sabiedrības kultūru, kurā korupcija var plaukt," norādīja Ugass.

Starptautiskās pretkorupcijas organizācijas Transparency International sagatavotais Korupcijas uztveres indekss izvērtē valstis atbilstoši tam, kādā mērā tajās tiek uztverta korupcijas pastāvēšana valsts amatpersonu un politiķu starpā. Tas ir no vairākiem elementiem sastāvošs indekss - dati par korupciju tiek iegūti no ekspertu un uzņēmumu aptaujām, ko veikušas dažādas neatkarīgas iestādes ar labu reputāciju.

Papildināta visa ziņa

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Rīgā notiks vairāki Lāčplēša dienas pasākumi

Šodien Rīgā paredzēti dažādi Lāčplēša dienas pasākumi - koncerti, atceres brīži, kā arī svinīga valsts karoga pacelšana Uzvaras parkā, kam sekos svētku koncerts Pār Daugavu sasaucoties, informē...

Brante izstājusies no LRA

Rīgas domes deputāte Ieva Brante izstājusies no partijas "Latvijas reģionu apvienība" (LRA), aģentūru LETA informēja politiķe.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas