Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Raidījums: Latvijas iedzīvotāji pārmaksā par braucienu autobusā

Latvijas iedzīvotāji ievērojami pārmaksā par autobusiem, piemēram, Somijā braucieni ar autobusu ir divreiz lētāki un šoferiem alga ir 2900 eiro, pirmdien vēstīja raidījums Aizliegtais paņēmiens.

Lai ar autobusu nokļūtu no Rīgas uz Ventspili, pasažieriem par biļeti jāmaksā 7,55 eiro. Somijā par šādu pašu attālumu biļetes cena ir vismaz divas reizes lētāka – 3,50 eiro, turklāt autobuss ceļu veic tikpat ātri kā automašīna, vēstīja raidījums, salīdzinot autobusu kustību organizāciju starp pilsētām Latvijā, Igaunijā un Somijā. Turklāt Somijā starppilsētu autobusu šoferu algas ir 2900 eiro mēnesī, kādas Latvijas šoferiem par nerādās sapņos. Raidījums arī analizē, ka šādu - dārgu autobusu satiksmes situāciju, visticamāk, ir izdevīgi bijis izveidot ietekmīgiem Latvijas uzņēmējiem – Jurim Savickim, Andrim Šķēlem, Aināram Šleseram, kuram, savulaik esot satiksmes ministram, līgumi ar autobusu pārvadātājiem noslēgti pat līdz 2020.gada beigām, bet tagad viņš pats pastarpināti ir, piemēram, Liepājas autobusa parka akcionārs.

Galvenais Latvijas un Somijas atšķirības iemesls ir tāds, ka Somijā starppilsētu autobusu satiksmē maršrutos, kuros ir daudz pasažieru, ir konkurence. Piemēram, maršrutā Helsinki-Tampere savā starpā konkurē četras autobusu kompānijas, tostarp izteikti lētā kompānija Onnibuss.

“Mēs sākām 2012.gada sākumā ar vienu vecu autobusu. Es patiesībā biju autobusa šoferis. Un sākām mēs no šīs pašas autobusu pieturas Tamperē maršrutā Tampere-Porri. Kopš tā laika esam izauguši un šobrīd mums ir apmēram 80 divstāvu autobusi un 250 šoferi. Mēs pārvadājam vairāk pasažierus nekā visas pārējās Somijas autobusu kompānijas kopā - garajās distancēs,” raidījumam skaidrojis firmas Onnibuss izpilddirektors Lauri Helke, norādot, ka sākotnēji pret viņu cenu politiku bijušas pat tiesvedības, taču gala rezultātā cenas nolaida visas firmas. 

Firmas autobusi turklāt ir nodrošināti ar bezmaksas interneta pieslēgumu un tualetēm, kas Latvijas starppilsētu autobusos ir retums. No Somijas valdības puses šie maršruti dotēti netiek.

Savukārt Somijas nelielajās pilsētās, kur cilvēku ir mazāk un no braucējiem bizness nesanāk, sistēma ir pavisam cita. Šeit tiek fiksēti maršruti, notiek sabiedriskais iepirkums par to, kas cilvēkus pārvadās, un valdība piemaksā subsīdijas – ik gadu 55 miljonus eiro tieši autobusu satiksmei, neskaitot vēl papildus naudu dažādās atlaidēm, piemēram, invalīdiem.

Rēķinot uz kopējo Somijas iedzīvotāju skaitu – 5,4 miljoniem iedzīvotāju - sanāk, ka uz vienu somu subsīdijas lielums ir apmēram 10,2 eiro gadā.

Subsīdiju apjoms autobusu pasažieru pārvadājumiem Latvijā pērn, neskaitot, naudu invalīdiem, bijis apmēram 30 miljoni eiro - uz vienu iedzīvotāju apmēram 15 eiro gadā, kas ir vairāk nekā Somijā. Tomēr Latvijā atšķirībā no Somijas gan lielie starppilsētu reisi, kur braucēju ir daudz, gan reģionālie reisi, ir samesti vienā katlā, un apmēram reizi astoņos vai desmit gados tiek izsolīti pa porcijām jeb lotēs. Tad kompānijas piedāvā savas cenas un, ja konkursā vinnē, šajos maršrutos arī brauc. Atkarībā no biznesa rezultātiem, kas lielākoties lotes ietvaros ir mīnusos, valsts kompensē firmām radušos zaudējumus, klāstīja raidījums.

Valsts uzņēmums Autotransporta direkcija, kas organizē šo procesu, uzskata, ka arī Latvijā ar šiem lotes konkursiem autobusu pārvadātāju vidū tiek nodrošināta konkurence. 

"Mūsu sabiedriskā transporta konkursos konkurence ir ļoti, ļoti sīva un asa. Mums nav neviens konkurss, kur uz daļu no maršruta pēdējos gados būtu pieteicies tikai viens pārvadātājs. Konkurence ir sīva, līdz ar to arī notiek cīņa par kilometra cenu, kuru mēs konkursa rezultātā arī iegūstam labāku priekš valsts,” skaidrojis Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš. 

Tiesa, kā pārliecinājās Aizliegtais paņēmiens, lētāko cenu piedāvātāji nereti šajos konkursos tiek izmesti ārā. Piemēram, 2014.gada beigās kādā lotes konkursā piedalījās sešas firmas, piedāvājot savu cenu par kilometru. 

Firma SEBE – 0,69 eiro  

Talsu autotransports – 0,6 eiro

Apvienība Nordeka, Liepājas autobusu parks un Rīgas taksometru parks – 0,45 eiro

Firma Pasažieru pārvadājumi Jūrmala SV – 0,335 eiro

Firma Sabiedriskais transports piedāvāja 0,33 eiro

Firma Centība N – 0,28 eiro

Visi lētākie piedāvājumu šajā konkursā tika atzīti par nepamatoti lētiem un no dalības konkursā tika izslēgti, bet uzvarēja uzņēmēju apvienība, ko veidoja firma Nordeka, Liepājas autobusu parks un Rīgas taksometru parks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas