Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +29 °C
Skaidrs
Otrdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa

Šogad ar gripu miruši pieci cilvēki

Kopš gada sākuma saņemta informācija par pieciem mirušajiem, kuriem laboratoriski apstiprināta saslimšana ar gripu, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Visi mirušie bija vecāki par 70 gadiem, viņiem bija vairākas blakus saslimšanas un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu.

Pagājušās nedēļas gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti turpina liecināt par gripas saslimstības pieaugumu.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 814 pacienti, no kuriem 185 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze gripa. Nedēļu iepriekš tādu bija 111.

Uz 100 000 iedzīvotāju Ventspilī reģistrēti 823,7 saslimšanas gadījumi, Rīgā - 316,4, Jūrmalā - 281,6, Daugavpilī - 232,4, Jelgavā - 197,1, Jēkabpils novadā - 139,8, Liepājā - 34,3, bet Rēzeknē - 28,8 saslimšanas gadījumi.

Augstākā saslimstība pagājušajā nedēļā reģistrēta vecuma grupā līdz četriem gadiem. Pagājušajā nedēļā laboratoriski apstiprināts 29 gripas gadījums, kuros 28 noteikta A tipa gripa, bet vienā - B tipa gripa.

SPKC norāda, ka daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa.

ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis 22%, kamēr nedēļu iepriekš tas bija 26%.

Tikmēr Latvijā vērojams neliels Covid-19 gadījumu skaita samazinājums - laboratoriski apstiprināti 96 Covid-19 gadījumi, kamēr nedēļu iepriekš 112. Kopumā veikti 727 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Samazinājies arī stacionēto Covid-19 pacientu skaits - no 118 līdz 84.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās divi pacienti, kamēr nedēļu iepriekš 10. Kopumā reģistrēti deviņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi vecuma grupā "60 gadi un vairāk", vismaz piecos gadījumos Covid-19 bijusi pamatdiagnoze.

SPKC norāda, ka saslimšana ar Covid-19 un gripu bieži izraisa būtisku hronisku slimību saasinājumu, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un sarežģījumu dēļ var iestāties nāve.

Lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.

SPKC brīdina, ka augstā saslimstība ar Covid-19, visticamāk, saglabāsies līdz pat pavasara beigām, tāpat kā iepriekšējās sezonās. Līdz ar to vakcinācija pret Covid-19 var būtiski samazināt smagas saslimšanas riskus veselības riska grupas personām līdz Covid-19 epidēmiskās sezonas beigām. SPKC uzsver, ka vakcīnas pret gripu un Covid-19 infekciju ir drošas un nerada risku cilvēka veselībai, pat ja vakcinācija veikta laikā, kad persona bijusi inficēta ar kādu no minētajām infekcijām.

Vakcinācijai pret Covid-19 pieejamas šai sezonai pielāgotās "Pfizer BioNTech" vakcīna "Comirnaty Omicron XBB.1.5" un "Novavax" vakcīna "Nuvaxovid XBB.1.5", kuras piemērotas šobrīd izplatītākajiem SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidiem, tai skaitā HV.1 un JN.1.

Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē. Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, tas ir ārpus riska grupām. Vakcinācijas iestāžu saraksts, kur iespējams saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, atrodamas SPKC tīmekļa vietnē " kā arī iedzīvotāji aicināti interesēties savā vakcinācijas iestādē.

No valsts apmaksātām vakcīnām dažās vakcinācijas iestādēs vēl ir pieejamas "Efluelda" un "Influvac Tetra". Vakcīna "Efluelda" ir īpaši piemērota senioriem. Tā ir augstākas iedarbības pretgripas vakcīna, kuru pasaulē lieto jau vairāk kā 10 gadus, jo standarta devas vakcīna senioriem ne vienmēr efektīvi un ilgstoši, visas sezonas garumā, var nodrošināt aizsardzību pret smagu gripu, gripas izraisītām komplikācijām un hospitalizāciju. Savukārt vakcīna "Influvac Tetra" piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem.

SPKC informē, ka šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies jau 114 080, bet pret Covid-19 - 33 465 iedzīvotāji.

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties pret nopietnām saslimšanām ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija un aicina veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.

Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis uzsākoties gripas epidēmijai.

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem, ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums - 2,85 eiro.

LETA jau rakstīja, ka 12.janvārī Latvijā sākās gripas epidēmija.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas