Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 19. decembris
Sarmis, Lelde

Wikileaks publicē tūkstošiem CIP dokumentu

Tīmekļa medijs Wikileaks otrdien publicējis tūkstošiem dokumentu, kas esot iegūti no ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) Kiberizlūkošanas centra.

Dokumenti liecina, ka CIP hakeri ielauzušies iPhone telefonos, operētājsistēmā Microsoft Windows un pat Samsung firmas televizoros, un ASV konsulāts Frankfurtē ir CIP hakeru bāze.

Kopumā publicēti gandrīz 9000 dokumentu.

CIP atteicies sniegt komentārus, un dokumentu autentiskums nav apstiprināts, bet Wikileaks arī agrāk ir publicējis slepenus valdības materiālus.

Eksperti, kas sākuši caurskatīt dokumentus, paziņoja, ka tie izskatās īsti.

Drošības risinājumu uzņēmuma Rendition Infosec eksperts Džeiks Viljamss sacīja, ka šo dokumentu publicēšana noteikti ir satricinājusi CIP.

"Mani nepārsteigtu, ka šai pašā mirklī, kad runājam, ir cilvēki, kas maina karjeru vai beidz karjeru," piebilda Viljamss.

Wikileaks paziņojumā teikts, ka CIP nesen zaudējusi kontroli pār plašu CIP kiberuzbrukumu instrumentāriju un ar tiem saistītajiem dokumentiem. Dokumenti nokļuvuši pie bijušajiem ASV valdības hakeriem un līgumdarbiniekiem, un viens no viņiem daļu no dokumentiem nopludinājis Wikileaks.

Viljamss, kuram ir pieredze ar valdības hakeriem, sacīja, ka dokumentos esošās plašās atsauces uz drošību un bažas par to liecina, ka tie, visticamāk, ir autentiski.

"Vienīgie cilvēki, kam ir šādas sarunas, ir cilvēki, kas iesaistīti valsts līmeņa kiberuzbrukumos," uzskata eksperts.

"Publicēto lappušu skaits (..) jau aizēno kopējo lappušu skaitu, ko pirmajos trīs gados publiskoja [bijušais ASV specdienestu līdzstrādnieks] Edvards Snoudens," norādīts Wikileaks paziņojumā.

Tajā teikts, ka publicētie dokumenti atmasko CIP kiberuzbrukumu spējas, tostarp, ielaušanos tādās ierīcēs kā iPhone un Samsung televizori, padarot tos par slepeniem mikrofoniem.

Wikileaks, atsaucoties uz dokumentiem, ziņoja, ka pagājušā gada beigās CIP kiberuzbrukumu vienībai bijuši vairāk nekā 5000 reģistrēto lietotāju, kas radījuši tūkstošiem kiberuzbrukumu sistēmu, vīrusu un citu šādu ieroču.

Dokumenti liecina, ka ASV Konsulāts Frankfurtē izmantots kā slepena bāze hakeriem Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā. ASV valsts departamenta aizsegā šiem hakeriem izsniegtas diplomātiskās pases un ieteikts muitas darbiniekiem sacīt, ka viņi ir konsulāta tehniskie konsultanti.

Kad hakeri nokļuvuši Frankfurtē, viņi tālāk varējuši ceļot bez ierobežojumiem visā Šengena zonā, kur viņi uzbrukuši konkrētām darbavietām, inficējot tās datorus.

ASV konsulāts Frankfurtē atteicies komentēt Wikileaks ziņoto.

Dokumenti liecina, ka ap 2014.gadu CIP arī sācis pētīt, kā inficēt transporta līdzekļu kontroles sistēmas, iespējams, ar mērķi šādi veikt nekonstatējamas slepkavības, apgalvo Wikileaks.

Top komentāri

trusis nejaukais
t
ar vien paarliecinamies ka vaajaakais kjeedes posms droshiibas sisteemaas ir cilveeks.
TrollisJT
T
Vai tik uz CIP nav pārgājis Streļčenoks? Bardaka pazīmes pieaugošas. Interesanti, kāda ir CIP iztērētās naudas un ASV nācijai iegūtā labuma proporcija?
Pinkertons
P
Ja nodevēji ir nesodāmi, tad bardaks neizbēgams.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Krievija vaino Ukrainu ģenerāļa uzspridzināšanā

Krievijas Izmeklēšanas komiteja ierosinājusi krimināllietu pēc pantiem par terora aktu, slepkavību un nelikumīgu ieroču apriti pēc tam, kad otrdienas rītā pie dzīvesvietas Maskavā sprādzienā dz...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits