NATO komandieris Afganistānā ASV ģenerālis Džozefs Danfords šādu ierosinājumu pagājušajā nedēļā iesniedzis Baltajā namā, kur šobrīd tas tiek izvērtēts, pavēstīja amatpersona, tādējādi apstiprinot izdevumos The Wall Street Journal un The New York Times iepriekš publicēto informāciju. "Izlūkdienesti, Valsts departaments un Pentagons uzskata - ja mēs paliksim Afganistānā pēc 2014.gada, būtu nepieciešams minētais [karavīru] skaits."
"Ja tas nav iespējams, mēs uzskatām, ka visapdomīgāk būtu neatstāt neko," sacīja amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.
Baltais nams izvērtē iespēju, ka ASV militārais kontingents, kas Afganistānā paliktu pēc 2014.gada, tiktu pakāpeniski samazināts, un šie spēki no Afganistānas tiktu izvesti divu gadu laikā.
Šāds scenārijs ļautu ASV prezidentam Barakam Obamam sava pilnvaru termiņa noslēgumā 2017.gada janvārī lepoties ar ASV ilgākā kara noslēgumu. Vienlaikus gan šāda rīcība varētu izraisīt pārmetumus par neatbildīgu atkāpšanos, par spīti Vašingtonas vairākkārtējiem solījumiem nodrošināt ilgstošu klātbūtni Afganistānā.
Tomēr jebkāda ASV karavīru misijas pagarināšana atkarīga no tā, vai Afganistānas prezidents Hamids Karzai parakstīs divpusējo drošības līgumu, kas ļautu noteiktam ASV un citu NATO valstu kontingentam palikt kara plosītajā valstī arī pēc starptautisko spēku izvešanas 2014.gadā, lai apmācītu vietējos drošības spēkus un turpinātu vajāt Al Qaeda kaujiniekus. Karzai sākotnēji atbalstīja līgumu, tomēr vēlāk izvirzīja jaunas prasības un norādīja, ka šis līgums varētu tikt parakstīts pēc aprīlī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās viņš nepiedalīsies.
Izstrādātais līgums paredz, ka ASV karavīri Afganistānā varētu palikt līdz 2024.gadam
Saskaņā ar Pentagona priekšlikumu ASV armijas komandieri cer, ka līdzās aptuveni 10 000 ASV karavīru Afganistānā paliktu arī 2000 līdz 3000 militārpersonu no citām NATO dalībvalstīm, ziņo The Wall Street Journal.
Izskanējusī informācija liecina - armijas vadība Baltajam namam norādījusi, ka gadījumā, ja Obama noraidīs plānu par 10 000 karavīru atstāšanu Afganistānā, būtu jāizved visi amerikāņu spēki, jo mazāks spēku apmērs nevarētu garantēt izlūkdienestu darbinieku un diplomātu drošību.
Tiek uzskatīts, ka ASV viceprezidents Džo Baidens, kurš ilgstoši iebildis pret ievērojamu militāro klātbūtni Afganistānā, atbalsta par 10 000 karavīru mazāka kontingenta atstāšanu Afganistānā. Baidens tā vietā vēlētos, lai Afganistānā paliktu kontingents, kas sastāvētu galvenokārt no īpašo uzdevumu vienībām. Taču aizsardzības eksperti uzskata, ka šādas vienības nebūtu efektīvas bez izlūkdienestu darbiniekiem, kuru uzdevums ir noskaidrot nemiernieku atrašanās vietas.
Šobrīd Afganistānā dislocēti aptuveni 37 500 ASV karavīru, kā arī 19 000 militārpersonu no citām valstīm.