Tāpat 18.februārī Minhenē notikusi arī klātienes tikšanās starp Abadi un ASV viceprezidentu Maiku Pensu.
Irākas premjeram Tramps esot solījis meklēt risinājumu, un pēcāk pieprasījis ASV ārlietu ministram Reksam Tilersonam iegūt papildu informāciju par Irākā izmantotajām metodēm potenciāli bīstamu personu identificēšanā.
Pēc tam par šo jautājumu notikušas sarunas Tilersona un Irākas valdības pārstāvju starpā. Irāka gan nav ieviesusi jaunus izceļojošo pilsoņu kontroles mehānismus, taču ASV pusei atklājusi detaļas par Irākas dienestu un robežsargu izmantotajām ceļotāju skrīninga metodēm, lai identificētu iespējamos teroristus.
CNN vēsta, ka uz Trampu spiedienu mēģinājušas izdarīt arī atsevišķas nacionālās drošības amatpersonas, kuras norādīja - Irāka ir būtisks ASV sabiedrotais cīņā pret teroristu grupējumu Islāma valsts, un aizliegums Irākas pilsoņiem ieceļot ASV traucējot šai sadarbībai.
Ziņas par šādu Trampa nodomu parādījās jau aizvadītās nedēļas nogalē, taču pirmdien intervijā telekanāla Fox raidījumā Fox and Friends apstiprinājusi arī prezidenta padomniece Kelienna Konveja, kā iemeslu minot "Irākas veiktos skrīninga kritēriju uzlabojumus". Pēc dažām stundām ASV prezidents rīkojumu parakstīja.
Jāatgādina, ka Tramps ieceļošanas aizliegumu parakstīja drīz pēc inaugurācijas. Rīkojums paredzēja, ka ASV uz 90 dienām tiks liegts ieceļot pilsoņiem no Irākas, Sīrijas, Irānas, Lībijas, Somālijas, Sudānas un Jemenas, visiem patvēruma meklētājiem ieceļošana tiks liegta uz 120 dienām, bet patvēruma meklētājiem no Sīrijas aizliegums ieceļot piemērots uz nenoteiktu laiku. Uzreiz pēc rīkojuma stāšanās spēkā lidostās tika aizturēti pirmie ieceļotāji, tāpat daudziem attiecīgo valstu pilsoņiem liegta iekāpšana lidmašīnās, kuru lidojuma galamērķis bija Savienotās Valstis. Uz to ātri reaģēja cilvēktiesību aizstāvji, un tajā pašā nedēļas nogalē tiesā tika iesniegtas pirmās prasības.
(papildināta ievadrindkopa)