Laika ziņas
Šodien
Migla
Svētdiena, 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita

papildināta - Obama uzvar ASV prezidenta vēlēšanās

ASV prezidenta vēlēšanu provizoriskie rezultāti liecina, ka vēlēšanās pārliecinoši uzvarējis demokrātu kandidāts Baraks Obama, kurš pārspējis republikāni Džonu Makeinu. Saskaņā ar rezultātiem pēc 95% balsu apkopošanas par B.Obamu nobalsoja 52% vēlētāju, bet Dž.Makeins saņēmis 47% balsu. Taču daudz svarīgāks bija rezultāts Elektoru kolēģijā, jo ASV prezidents tiek ievēlēts nevis tieši, bet gan ar štatu izvirzīto elektoru starpniecību.

B.Obamas uzvara Elektoru kolēģijā bija ļoti pārliecinoša, jo viņš uzvarēja virknē lielu un svarīgu štatu, piemēram, Kalifornijā, Ņujorkā, Floridā, Pensilvānijā, Ohaio un Virdžīnijā.

CNN aprēķini liecina, ka B.Obama uzvarējis 27 štatos, kam kopā ir 338 balsis Elektoru kolēģijā.  Dž.Makeins uzvarējis 21 štatā, kam kopā ir 163 balsis Elektoru kolēģijā. Dažos štatos vēlēšanu iznākums vēl nav precīzi zināms. Lai kļūtu par ASV prezidentu, kandidātam bija jāsaņem 270 elektoru atbalsts.

Jā, mēs varam!

Pulksten 6 no rīta pēc Latvijas laika, kad ASV telekanāli paziņoja par B.Obamas uzvaru, viņa atbalstītāju pūli Čikāgā pāršalca sajūsmas vilnis. Ļaudis skandēja B.Obamas kampaņas saukli: «Jā, mēs varam!»

Pēc stundas uz skatuves parādījās vēlēšanu uzvarētājs B.Obama, kuru pavadīja sieva Mišela ar meitām Sašu un Maliju. «Amerikā sākušās pārmaiņas!» pavēstīja manāmi aizkustinātais B.Obama. Viņš uzsvēra: ja kāds vēl šaubījās, ka Amerikā viss ir iespējams, tad šīs vēlēšanas devušas skaidru atbildi. Viņš atzina, ka tuvāko gadu laikā amerikāņiem nāksies risināt sarežģītas problēmas: lielāko finanšu krīzi gadsimta laikā, karus Irākā un Afganistānā, pasaules klimata pārmaiņas. Taču uz visiem izaicinājumiem viņš mudināja atbildēt ar vārdiem: «Jā, mēs varam!»

Neilgi pirms tam uz skatuves Arizonas štatā kāpa Dž.Makeins, kurš atzina sakāvi prezidenta vēlēšanās. «Es nezinu, ko vairāk mēs varējām darīt, lai uzvarētu šajās vēlēšanās,» teica Dž.Makeins. Viņš aicināja savus atbalstītājus palīdzēt B.Obamam, lai jaunais prezidents izvestu valsti no ekonomikas krīzes.

Vēsturiska uzvara

47 gadus vecais B.Obama būs pirmais melnādainais prezidents ASV vēsturē. Jaunais prezidents stāsies amatā nākamā gada 20.janvārī.

Otrdien amerikāņi ievēlēja arī jauno Kongresa sastāvu. Demokrātu partijai izdevies palielināt savu vairākumu gan Senātā, gan Pārstāvju palātā. Republikāņi pirms vēlēšanām brīdināja, ka B.Obamas uzvaras gadījumā ASV iespējama pilnīga «demokrātu diktatūra».

Vēlēšanu dienā pie daudziem vēlēšanu iecirkņiem bija vērojamas garas rindas, jo amerikāņi apzinājās, ka tieši viņu balss varētu izšķirt vēlēšanu iznākumu. Katram no viņiem bija savs iemesls, lai balsotu par vienu vai otru kandidātu. «Pēdējie astoņi gadi bija īsts šausmu stāsts,» ziņu aģentūrai AFP stāsta 54 gadus vecais Ņujorkas iedzīvotājs Maikls Smits, kurš ir neapmierināts ar republikāņu valdīšanu. Viņš nolēmis balsot par B.Obamu. «Šodien cilvēki balso par jaunu virzienu,» uzskata M.Smits. Savukārt republikāņa Dž.Makeina atbalstītājs Kreigs Bērnets uzskata, ka B.Obama nav gatavs prezidenta amatam. «Man nešķiet, ka Obama zina, ko dara. Viņš ir pārāk jauns un nepieredzējis,» ziņu aģentūrai AP stāsta 55 gadus vecais K.Bērnets.

Aizraujoša kampaņa

B.Obama uz vēlēšanu iecirkni devās kopā ar sievu Mišelu un abām meitām. Pēc balsošanas viņš pajokoja: «Es ievēroju, ka Mišela kādu brīdi vilcinājās. Man nācās pārbaudīt, par ko viņa nobalsoja.» B.Obamas prieku par vēsturisko uzvaru aptumšoja viņa vecmāmiņas Medlinas nāve. 86 gadus vecā Medlina nomira svētdien vakarā, neuzzinot, ka viņas mīļotais mazdēls piepildījis sapni par ASV prezidenta amatu. «Lai gan viņa vairs nav kopā ar mums, es zinu, ka viņa tagad noraugās uz mani,» savā uzvaras runā teica B.Obama.

Lielākā daļa analītiķu atzina, ka aizvadītā vēlēšanu kampaņa bija aizraujošākā daudzu gadu laikā. Pēc komentētāju domām, gan Demokrātu, gan Republikāņu partija izvirzīja ļoti spējīgus kandidātus, kas abi būtu cienīgi ieņemt Baltā nama saimnieka amatu. «2008.gada prezidenta vēlēšanas ar saviem sižeta pavērsieniem un spilgtajiem raksturiem pārspēja jebkuru realitātes šovu, ko spējīga piedāvāt ASV televīzija,» secina laikraksts USA Today.



Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

LASI VĒL

Māra Diņģeļa blogs no Vašingtonas "Spontānas dzīres Vašingtonā"

Ģirta Kasparāna blogs "Obama un amerikāņu sapnis"

Pasaules līderi vērtē Obamas uzvaru

Sandras Kalnietes blogs "Vai spēsim iedegties?"


NOSKATIES VIDEO


Kā Latvijā vērtē Obamas uzvaru

VIDEOCITĀTS: ASV vēstnieks Čarlzs Larsons par prezidenta vēlēšanām

Baraka Obamas runa pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas

Džona Makeina runa pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas

VĒRTĒ EKSPERTI

Žurnālists Kārlis Streips:

Vēlēšanu rezultāts rāda, ka Amerika ir ļoti, ļoti attīstījusies un zināmā mērā pārkāpusi sev pāri. Pirms gadiem 12-18 nekas tāds nebija iedomājams.
Baraka Obamas ievēlēšanai par labu sakrita vairāki apstākļi. Pirmkārt, viņš no abiem prezidenta amata kandidātiem bija visspēcīgākais anti – Bušs. Otrkārt, ļoti laimīga diena Obamam bija tā, kad Džons Makeins izvēlējās par viceprezidenta kandidāti Sāru Peilinu – elpu aizraujoši nekompetentu sievieti.
Piekrītu viedoklim, ka visām ASV minoritātēm šī ir iedvesmojoša uzvara. Arī pats B.Obama savā runā uzsvēra, ka Amerika ir vieta, kur katrs var sasniegt virsotnes. Tas ir ļoti grandiozs panākums Amerikai.
Līdz ar šīm vēlēšanām ir mainījusies arī attieksme, kā prezidents attiecas pret sabiedrību. B.Obama ir pirmais ievēlētais prezidenta amata kandidāts, kas savā pēcvēlēšanu runā pieminējis arī gejus.
B.Obamam par labu nāk arī tas, ka būs iespēja strādāt ar Kongresu, kurā viņa partijai ir ievērojams vairākums.

Latvijas institūta direktors, bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ojārs Kalniņš:

Tas ir vēsturisks pagrieziens ASV sabiedrības attīstībā, kam Amerika gatavojās jau lēnā garā. Ironija ir tā, ka par šo uzvaru jāpateicas Džordžam V.Bušam, kurš, pirmkārt, pavēra ceļu tumšādainam prezidentam jau ar saviem valsts sekretāriem Kolinu Pauelu un Kondolīzu Raisu. Otrkārt, viņš beigās bija tik nepopulārs, ka atvēra durvis demokrātu kandidātam.

Domāju, ka vairums balto amerikāņu, kas balsoja par Baraku Obamu, neskatījās uz viņa ādas krāsu, bet vairāk uz viņa raksturu un personību, kas bija tik spēcīgi, lai tiktu pāri rasismam, kas bija ASV.

Par ārpolitiku runājot, strauju izmaiņu nebūs, pārmaiņas redzēsim lēnā garā. Interesanti ir gaidīt, kas būs jaunais valsts sekretārs. Būtu interesanti, ja B.Obama savā ārpolitikas padomnieku lokā izvēlētos arī kādu pieredzējušu republikāni. Tagad durvis ir atvērtas labākai attieksmei pret ASV tajās pasaules daļās, kur ASV ir ļoti nepopulāras. Cilvēkiem tajās vietās būtu jāpadomā, ka ASV var būt arī savādākas. 

“Swedbank” sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Baraka Obamas ievēlēšanas ietekme uz Latvijas ekonomiku kopumā, ja būs, tad būs niecīga. Tomēr tas var ieviest pārmaiņas ASV – tas nozīmē augstāku nodokļu līmeni, izmaiņas veselības aprūpes politikā, sociālajā un vides politikā.

Uz makroekonomiskiem lielumiem valsts prezidentam tuvāko pāris gadu laikā nebūs lielas ietekmes. Skaidrs, ka ASV iet cauri recesijai, neatkarīgi no tā, kurš ir ievēlēts par prezidentu. Tāpat ASV ekonomika izies no recesijas.

Svarīga ir B.Obamas nostāja enerģētikas jomā. Viņš atbalsta atjaunojamo resurus izmantošanu, savukārt, ja tāda valsts kā ASV ar saviem resursiem iesaistās attiecīgo tehnoloģiju attīstīšanā un biznesa modeļu izstrādē, tam var būt ietekme uz pasauli un līdz ar to arī Latviju.

Bijušais Latvijas vēstnieks ASV Aivis Ronis:

Amerikai tā, protams, ir demokrātijas uzvara, ņemot vērā, ka tā ir pilnībā pārvarējusi kādreizējo rasu diskrimināciju. Tas ir apliecinājums Amerikas sapnim par katra cilvēka iespējām. Katrs indivīds pasaulē var būt ievdesmots par šo uzvaru.  

Svarīgs ir tas brīdis, kad Obamas ideālisms sastapsies ar realitāti – Amerikas ekonomisko realitāti, pasaules problēmām –, un kur ar iedrošinošām, labām vēstīm vien nepietiks, bet būs jārisina konkrēti ekonomikas un drošības politikas jautājumi. Patlaban no viņa, iespējams, sagaida vairāk, nekā viņš varēs piedāvāt.

Redzu atšķirību Eiropas ideālismā  - daudzas tautas un viedokļi spēj panākt kompromisu, un ASV ideālismā, ko iemieso Obama – katrs var sasniegt neiespējamo.  Būs intersanti, kā tas ies kopā, un kas no tā iznāks pielietojams.

Latvijas un ASV attiecībās galvenais, ko no ASV esam saņēmuši, ir drošības garantijas, un tur nekas nemainīsies. Taču Latvijai ir svarīgi tas, kā Obama vērtēs Centrālās un Austrumeiropas valstis, kurām ir kopīgs mantojums ar Džordžu V.Bušu Irākas karā, kuru Obama neatbalstīja. Mums ir svarīgi, ko viņš domās par demokrātijas attīstību Krievijas pierobežā.

Centrālās un Austrumeiropas līderi var justies nekomfortabli, jo Obama kā politiķis un personība ir ar augstiem standartiem, vērtību pārmaiņas nesošs. Eiropā nav līderu ar tādu ideālismu un entuziasmu. Jautājums, vai Centrālā un Austrumeiropa būs tikpat labi sabiedrotie, kā bija ar Bušu? Man izskatās, ka nē, un tā nav mums tik laba ziņa no šīm vēlēšanām.


Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits