Slēptā draudzība
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu pirms dažām nedēļām paziņoja, ka Irānai nepieciešams vēl gads, lai tā varētu sākt ražot atomieročus. Viņaprāt, lai nepieļautu, ka neprognozējamā un agresīvā islāmistu režīma rokās nonāk masu iznīcināšanas ieroči, iespējami drīzāk ir jādod trieciens Irānas kodolobjektiem. Savukārt ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija uzstāj uz diplomātiju un ekonomiskajām sankcijām, militārus soļus atstājot kā galējo risinājumu.
Irāna atrodas tūkstošiem kilometru no Izraēlas, tādēļ bez amerikāņu, kuriem reģionā ir militārās bāzes un kara kuģi, palīdzības izraēliešiem būtu ļoti sarežģīti veikt uzbrukumus, jo nevarētu nodrošināt degvielas uzpildi lidaparātiem, veikt izlūkošanu un nosūtīt glābšanas komandas. Tāpēc Izraēlai jālūkojas Azerbaidžānas virzienā, jo tā ir viena no retajām musulmaņu valstīm, kas draudzējas ar Telavivu.
Šī draudzība ir abpusēji izdevīga, jo Izraēlai nepieciešama Azerbaidžānas nafta, bet Azerbaidžāna no Izraēlas iepērk bruņojumu. Pērn abas valstis noslēdza 1,6 miljardu dolāru (860 miljoni latu) vērtu bruņojuma līgumu. Tomēr Telavivas un Baku attiecības netiek īpaši afišētas. I. Alijevs reiz teicis, ka Azerbaidžānas attiecības ar Izraēlu ir kā «aisbergs, kura deviņas desmitdaļas atrodas zem ūdens».
Izraēla kā drošības garants
Azerbaidžāna ir Irānas kaimiņvalsts, tādēļ tā būtu ideāla vieta, no kuras izraēlieši varētu veikt uzbrukumus irāņu kodolobjektiem. Avoti Azerbaidžānas militārajās struktūrās un Krievijas izlūkdienestos aģentūrai Reuters «pačukstējuši», ka Izraēla ir pētījusi, kā militārās bāzes Azerbaidžānā varētu izmantot iespējamā uzbrukuma Irānai gadījumā. Abu valstu amatpersonas to noliedz.
Neatkarīgais azerbaidžāņu politiķis Rasims Musabajovs, kurš strādā Azerbaidžānas parlamenta Ārlietu komitejā, apgalvo, ka Azerbaidžāna ietilpst Izraēlas uzbrukuma plānos vismaz kā vieta iznīcinātāju uzpildīšanai. Savukārt anonīmas izraēliešu amatpersonas atzinušas, ka Azerbaidžānā varētu piepildīt Izraēlas degvielas uzpildes lidmašīnas.
Azerbaidžāna jau pašlaik piegādā Izraēlai izlūkošanas informāciju par Irānu. Pērn noslēgtais bruņojuma līgums paredzēja, ka Azerbaidžāna var izgatavot 60 izraēliešu projektētas bezpilota lidmašīnas. «Ar tām Izraēla netieši var novērot, kas notiek Irānā, kamēr mēs sargājam savas robežas,» stāsta R. Musabajovs.
Bijušajai Padomju Savienības republikai ir saspīlētas attiecības ar Irānu, kur mīt divreiz vairāk azerbaidžāņu nekā pašā Azerbaidžānā. Teherānas sponsorētais azerbaidžāņu valodā raidošais telekanāls, kuru var redzēt arī Azerbaidžānā, I. Alijevu attēlo kā Izraēlas un Rietumu pakalpiņu un regulāri ziņo par korupciju kaimiņvalstī. Bet I. Alijevs uzskata, ka Irāna atbalsta viņa režīmam nedraudzīgos islāmistus.
I. Alijevam pietuvinātas amatpersonas apgalvo, ka Azerbaidžānas galvenais arguments draudzībai ar Izraēlu ir bīstamais kaimiņš Irāna. Tajā pašā laikā azerbaidžāņi saprot, ka iesaistīšanās militārajās operācijās pret Irānu var apdraudēt viņu naftas un gāzes ieguves vietas.