Durbanā, Dienvidāfrikas Republikā, gaidāmajās sarunās Ķīna atbalstīs Kioto protokolu un tā "principu par kopējiem, bet atšķirīgiem pienākumiem", paziņoja Pekinas sarunvedējs klimata jautājumos Sje Dženhua.
Ķīna ir gatava uzņemties "saistības, kas ir atbilstošas mūsu attīstības stadijai," viņš piebilda.
Jau ziņots, ka Kioto protokola prasības oglekļa izmešu samazināšanai, kas attiecas tikai uz attīstītajām valstīm, ir spēkā tikai līdz 2012.gada beigām, un Durbanā valstu līderiem būs jāvienojas par izšķirošiem jautājumiem klimata jomā.
Pekina jau sen turas pie pārliecības, ka attīstītajām valstīm, kurām aiz muguras ir gara industrializācijas vēsture, būtu jāuzņemas atbildība par klimata izmaiņām un no nabadzīgākajām valstīm nedrīkstētu pieprasīt uzņemties saistības šajā jomā.
Tomēr saistošu ierobežojumu trūkums tādiem lieliem piesārņotājiem kā Ķīna un Indija un ASV atteikšanās pievienoties protokolam ir jūtami mazinājusi Kioto protokola nozīmi, sevišķi pēc neveiksmīgajām sarunām ANO vadītajā Kopenhāgenas samitā 2009.
Kanāda, Japāna un Krievija jau tagad ir atteikušās parakstīties uz otru saistību termiņu, iebilstot pret juridisku ierobežojumu trūkumu pasaules lielākajām piesārņotājām.
Eiropa paziņojusi, ka akceptētu protokola pagarināšanu, ja Ķīna un ASV apliecinātu nopietnu attieksmi pret siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanu tuvākajos gados.
Ķīnas sarunvedējs Sje arī aicināja attīstītās valstis Durbanas samitā apspriest finansēšanas mehānisma izveidi, lai palīdzētu jaunattīstības valstīm atbildēt klimata problēmām.
"Starptautiskā sabiedrībā valda uzskats, ka Ķīna ir lielākais ogļskābās gāzes emitētājs [pasaulē,] un tās emisija strauji aug (..). Šīs novērtējums ir korekts, Ķīnas pašreizējā siltumnīcefekta gāzu emisija ir milzīga, un pieaugums ir ļoti straujš, tas ir fakts," atzina Sje.
Tomēr viņš pauda pārliecību, ka Ķīna dara visu, kas tās spēkos. Tiesa, tai pat laikā Sje pieļāva, ka, neskatoties uz 2009.gadā izvirzītajiem mērķiem, līdz 2020.gadam Ķīnas kopējā siltumnīcefekta gāzu emisija, visticamāk, palielināsies.