Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Priekšvēlēšanu laikā Erdogana un viņa vadītās partijas labie darbi nesamērīgi bieži izcelti gan valsts, gan privātajos medijos

Novērotāji norāda uz nevienlīdzību Turcijas vēlēšanās

Starptautiskie novērotāji pirmdien paziņojuši, ka vēlētājiem Turcijas prezidenta un parlamenta vēlēšanās bijušas īstas izvēles iespējas, bet nosodīja vienlīdzīgu apstākļu trūkumu kandidātiem kampaņu izvēršanai.

Turcijā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās uzvarējis pašreizējais valsts galva Redžeps Tajips Erdogans, bet parlamenta vēlēšanās - viņa vadītā Taisnīguma un attīstības partijas (AKP), kurai kopā ar galēji labējo Nacionālās kustības partiju (MHP) būs absolūtais vairākums, liecina valsts ziņu aģentūras Anadolu izplatītie provizoriskie rezultāti.

Pēc šīm parlamenta vēlēšanām Turcijā stājas spēkā konstitūcijas grozījumi par valsts pāreju uz prezidentālo sistēmu, kurā tiks likvidēts premjera amats un prezidentam piešķirtas plašas pilnvaras. Turpmāk prezidents vadīs valdību un lems par valsts budžetu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) un Eiropas Padomes Parlamentārās Asamblejas (PACE) kopīgās novērotāju misijas paziņojumā teikts, ka vēlētājiem bija īsta izvēle, neskatoties uz to, ka kandidātiem nebija iespēju sacensties uz vienlīdzīgiem pamatiem.

Novērotāji secinājuši, ka vēlēšanu dienā vēlēšanu procedūras kopumā ir ievērotas, bet norādīja, ka bijušas problēmas balsu skaitīšanā un tabulu sastādīšanā, kur "tiesiski noteiktie soļi bieži izlaisti".

EDSO paziņojumā teikts, ka 10% novēroto gadījumu vēlēšanu komitejas nav apzīmogojušas biļetenus.

Tomēr novērotāji secinājuši, ka vēlētājiem tika dotas īstas izvēles iespējas dzīvīgā kampaņā "ļoti polarizētā politiskā vidē".

Erdogana galvenais konkurents uz prezidenta amatu Muarrems Indže pirmdien atzina Erdogana uzvaru un paziņoja, ka akceptē vēlēšanu rezultātus, neskatoties uz netaisnīgo kampaņu.

Par prezidenta amatu ar Erdoganu sacentās pieci kandidāti, tostarp apcietinājumā esošais kurdu politiķis Selahatins Demirtašs no opozīcijā esošās Tautas demokrātiskās partijas (HDP).

EDSO norādīja, ka notikuši arī uzbrukumi, kas galvenokārt bijuši vērsti pret HDP.

Novērotāji norādīja, ka Erdoana un AKP sasniegumi pārmērīgi atspoguļoti valstij piederošajos un privātajos medijos.

Vēlēšanas notika ārkārtas stāvokļa apstākļos, kas Turcijā spēkā kopš 2016. gada jūlijā notikušā neveiksmīgā valsts apvērsuma mēģinājuma. EDSO norādīja, ka šie apstākļi ierobežojuši vārda un pulcēšanās brīvību.

Top komentāri

realitāte
r
Lai novērotāji spriež, cik godīgas vēlēšanas bija pašā Turcijā, bet Eiropas turku viedokli gan nevajadzētu būt nekādu šaubu. Eiropas turki dzīvo pilnīgas demokrātijas ietvaros, 1,5 miljons Eiropas turku ir piedalījies Turcijas vēlēšanās. Un kā viņi ir nobalsojuši? 65% Vācijas turku (627 tūkstoši) ir nobalsojuši par Erdoganu, 63,9% Francijas turku (151 tūkstotis) ir nobalsojuši par Erdoganu. Citur vēl trakāk: 74,9% Beļģijas turku, 72,8% Nīderlandes turku un 72,1% Austrijas turku ir nobalsojuši par Erdoganu. Varēja cerēt, ka Eiropā dzīvo tie progresīvākie un proeiropeiskākie turki, bet nekā. Tāpat kā Latvijas krievi balso par Putinu, Eiropas turki balso par Erdoganu. Viss multikulturālisms dažos skaitļos.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits