Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Pasaules iedzīvotāju skaits šogad sasniegs septiņus miljardus

Pasaules iedzīvotāju skaits šogad sasniegs septiņus miljardus, pieaugumam Āfrikas iedzīvotāju skaitā kompensējot dzimstības rādītāju kritumu citur pasaulē, liecina ceturtdien publicēta Francijā veikta pētījuma rezultāti.

Skatoties tālākā nākotnē, Francijas Nacionālais demogrāfisko pētījumu institūts (INED) prognozē kopējā pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma turpināšanos līdz gadsimta beigām, kad tas stabilizēsies deviņu līdz desmit miljardu apmērā.

Kopš 1999. gadā pasaules iedzīvotāju skaits sasniedza sešus miljardus, atšķirība starp globālajiem dzimstības un mirstības rādītājiem strauji palielinājusi iedzīvotāju kopskaitu vēl par miljardu vien 12 gadu laikā.

Būs nepieciešami vēl 14 gadi, līdz pasaules iedzīvotāju kopskaits sasniegs astoņus miljardus un nostabilizēsies, secināts INED pētījumā, kurā apkopoti arī Apvienoto Nāciju Organizācijas, Pasaules Bankas un vairāku valstu nozīmīgāko iestāžu izpētes rezultāti.

Atskatoties vēsturē, redzams, ka pasaules iedzīvotāju kopskaits sāka strauji palielināties vien 19. gadsimtā.

"Pēdējo divu gadsimtu laikā tas ir pieaudzis septiņas reizes, pārsniedzot septiņu miljardu atzīmi 2011. gadā, un paredzams, ka tas sasniegs desmit miljardus līdz 21.gadsimta beigām," teikts pētījumā.

Tikai septiņās valstīs dzīvo puse no visiem pasaules iedzīvotājiem, tādēļ to demogrāfiskajām izmaiņām ir liela ietekme.

Saraksta augšgalā ir Ķīna ar 1,33 miljardiem un Indija ar 1,17 miljardiem iedzīvotāju. Tām seko ASV, Indonēzija, Brazīlija, Pakistāna un Nigērija.

INED ir aprēķinājis, ka līdz 2050. gadam Indija kļūs par valsti ar vislielāko iedzīvotāju skaitu, Pekinas "viena bērna" politikai iegrožojot Ķīnas iedzīvotāju skaita pieaugumu.

Kaut arī kopējais iedzīvotāju skaits turpina pieaugt, tā temps šogad jau ir samazinājies līdz 1,1%, salīdzinot ar 2% pieaugumu pirms 50 gadiem, norāda INED.

Tas izskaidrojams ar to, ka dzimstības rādītāji uz vienu sievieti ir samazinājušies līdz 2,5 bērniem, kas ir uz pusi mazāk, nekā reģistrēts 1950. gadā.

Tomēr reģionālās atšķirības ir ievējojamas - Āfrikā vienai sievietei dzīves laikā vidēji dzimst 4,7 bērni, savukārt Eiropā vien 1,6 bērni.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zemestrīcē Tibetā vismaz 95 bojāgājušie

Ķīnā Tibetas autonomajā reģionā otrdien notika spēcīga zemestrīce, un tajā gājuši bojā vismaz 95 cilvēki, vēsta ziņu aģentūra "Siņhua"

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits