Divi eksperimenti, kas izstrādāti, lai atspoguļotu reālistisku lēmumu pieņemšanas scenāriju, pierādīja, ka vecākiem cilvēkiem veicas nesalīdzināmi labāk, ja runa ir par lēmumu pieņemšanu, kas noved pie ilgtermiņa ieguvumiem.
Gados jaunie pētījuma dalībnieki steidzīgāk pieņēma lēmumus, kas solīja tūlītēju ieguvumu, bet 60 līdz 80 gadus vecie dalībnieki izrādījās lietpratēji stratēģisku lēmumu pieņemšanā, ņemot vērā tālāku nākotni.
Agrāk veiktie pētījumi liecināja, ka mūsu spēja pieņemt lēmumus ar gadiem mazinās, bet šie pētījumi koncentrējās uz lēmumu pieņemšanu pa vienam vienā reizē.
Teksasas universitātes psihologi uzskata, ka šie testi bijuši neobjektīvi attiecībā pret vecākām smadzenēm, un izstrādājuši jaunus testus, kas prasa dalībniekiem izsvērt katru lēmumu, ņemot vērē to potenciālo ietekmi uz nākotni. Proti, rīkoties līdzīgi, kā tiek darīts reālajā dzīvē.
Rezultāti, kas tiks publiskoti žurnālā Psychological Science, liecina, ka dzīves laikā iegūtā gudrība palīdzējusi vecākiem cilvēkiem pārspēt jaunākos pētījuma dalībniekus, jo viņi lēmuma pieņemšanas procesā spējuši aptvert lielāku kopainu.
"Mēs atklājām, ka vecāki cilvēki ir spējīgāki, izvērtējot tūlītējos un vēlākos katras [izvēles] iespējas labumus," atzīmēja pētījuma vadītājs.
"Jaunākie pieaugušie izrādījās labāki vienīgi tad, kad bija jāapsver tūlītējs atalgojums, bet otrs eksperiments prasīja attīstīt teoriju par to, kā atalgojums strukturēts vidē. Jo lielāka pieredze, jo labāk tajā veicās," viņš piebilda.