Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Valensa atzīst kļūdu, taču noliedz sadarbību ar slepenpoliciju

Polijas bijušais valsts prezidents Lehs Valensa piektdien atzina, ka savulaik "pieļāvis kļūdu", taču kategoriski noraidīja apsūdzības, ka komunistiskā režīma laikā bijis slepeno dienestu informators.

Valensa sīkāk nepaskaidroja, kas ir šī "kļūda", taču minēja kādu personu, kas "atklātu visu patiesību" par pagātni.

"Viņi nesalauza mani 1970.gadā, un es nesadarbojos ar slepenpoliciju, es nekad neņēmu naudu un nekad neesmu ziņojis ne par vienu ne mutiski, ne rakstiski," savā blogā raksta 72 gadus vecais Valensa. "Es izdarīju kļūdu, taču ne šo (sadarbību) un es solīju to neatklāt, noteikti vēl ne, ne tagad."

Tomēr viņš piebilda: "Ir persona - vainīgais -, kurš joprojām ir dzīvs un kuram būtu jāatklāj patiesība, un es ar to rēķinos. Man bija mīksta sirds."

Kā ziņots, Polijas institūts, kas atbildīgs par komunistu laika noziegumu izmeklēšanu, ceturtdien paziņoja, ka jaunatklātie dokumenti liecina, ka Valensa komunistiskā režīma laikā bijis slepeno dienestu informators.

Slepenpolicijas failā "ir sadarbības vienošanās, ko parakstījis Lehs Valensa [segvārds] Boleks", reportieriem Varšavā sacīja Polijas Nacionālā piemiņas institūta (IPN) vadītājs Lukašs Kaminskis.

Valensa ceturtdien sociālajos medijos noraidīja šos paziņojumus, sakot, ka "tur nevar būt nekādi materiāli, kurus es būtu parakstījis".

Aizdomas par viņa sadarbību ar komunistu slepenajiem dienestiem uzvirmoja pēc tam, kad Polijas prokuratūra konfiscēja dokumentus, kurus nelikumīgi glabāja komunistiskā režīma virsnieka ģimene.

Polijas Nacionālā piemiņas institūta preses pārstāve trešdien informēja, ka prokurori ir konfiscējuši dokumentus nelaiķa ģenerāļa Česlava Kiščaka mājās. Kiščaks bija pēdējais komunistiskā režīma iekšlietu ministrs.

Dokumenti tika atklāti pēc tam, kad Kiščaka atraitne piedāvāja institūtam pārdot dokumentus par slepenu informatoru Boleku - tāds segvārds minēts arī aizdomās par Valensas saistību ar slepenajiem dienestiem. Prokuratūra dokumentus konfiscēja, jo likums paredz to nodošanu izmeklētājiem.

Nobela Miera prēmijas laureāts un kustības Solidaritāte dibinātājs Valensa vairākkārt ir noliedzis jebkādas aizdomas par sadarbību ar režīma slepenajiem dienestiem, un 2000.gadā īpašā tiesa attaisnoja viņu tādās apsūdzībās.

2000.gada tiesa secināja, ka 1985.gadā Iekšlietu ministrijas ziņojumā sīki tika aprakstīta profesionālu viltotāju izmantošana, lai safabricētu dokumentus, kas radītu iespaidu, ka Valensa ir algots aģents. Tajā teikts, ka daži viltoti dokumenti tika nosūtīti arī Nobela prēmijas piešķiršanas komitejas locekļiem 1982.gadā, lai liktu šķēršļus prēmijas piešķiršanai Valensam.

Valensa kļuva pazīstams 1980.gada augustā, kad viņš vadīja streiku Gdaņskas kuģu būvētavā, kas piespieda varasiestādes sākt sarunas un ļāva izveidot arodbiedrību Solidaritāte, kas bija pirmā brīvā arodbiedrība padomju bloka valstīs. Valensa kļuva par Solidaritātes līderi. 1983.gadā Valensam piešķīra Nobela Miera prēmiju. Pēc komunistiskā režīma sabrukuma no 1990. līdz 1995.gadam viņš bija Polijas prezidents.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits