Respektablā cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch (HRW) aicinājusi Grieķijas valdību aktīvi rīkoties, lai samazinātu rasistiska rakstura uzbrukumus, un pārmetusi, ka likumsargājošās iestādes nereti izliekas neredzam problēmu, kas esot izpletusies pa visu valsti.
Uzbrūk arī metro
Grieķija ir nelegālo imigrantu no Āfrikas un Āzijas galvenie vārti iekļūšanai Eiropas Savienībā. Viņu masveida ieplūšanu veicina vāji apsargātā Grieķijas un Turcijas robeža, uz kuras grieķi sākuši celt vairākus simtus kilometru garu sienu, ar kuru vēlas apturēt nelegālo imigrantu paisumu. Kamēr siena nav uzcelta, Grieķijā ik dienu ieplūst simtiem nelegālo imigrantu, no kuriem vairākums aizkļūst līdz Atēnām, lai apmestos kādā no nabadzīgajiem rajoniem un iegūtu vienalga kādu darbu.
Grieķijas ekonomika jau piekto gadu atrodas dziļā recesijā, valstī ir augsts bezdarbs un plaukst noziedzība. Liela daļa grieķu uzskata, ka jau tā niecīgās darba iespējas viņiem atņem imigranti, kuri veicinot arī kriminogēnās situācijas pasliktināšanos. Tādēļ radikālākie no viņiem uzrota piedurknes, lai dotos ielās pārmācīt sabiedrību degradējošos «svešķermeņus».
HRW šonedēļ publicēja pētījumu par fiziskiem uzbrukumiem imigrantiem Grieķijā. Pētījuma tapšanas laikā organizācijas darbinieki nointervējuši 59 imigrantus vai patvēruma meklētājus, kuri personīgi ir piedzīvojuši rasistiskus uzbrukumus laikaposmā no 2009. gada augusta līdz šī gada maijam. 51 no viņiem nodarīti nopietni kaitējumi. «Ir šokējoši redzēt tik plaša mēroga vardarbību, kas tik regulāri un ar tādu brutalitāti notiek Eiropas valstī. Cilvēki ikdienā saskaras ar uzbrukuma risku,» pētījuma ziņojuma autore Džūdita Sanderlenda stāsta aģentūrai AP.
Rasistiski uzbrukumi imigrantiem un viņu īpašumiem pārsvarā notiekot Atēnu attālākajās priekšpilsētās, tomēr daži incidenti piedzīvoti arī vienā no galvaspilsētas centrālajām metro stacijām. «Imigranti un patvēruma meklētāji pastāstīja par Atēnu rajoniem, kuros pēc tumsas iestāšanās labāk nestaigāt, jo pastāv liela varbūtība, ka var uzbrukt melnās drēbēs tērpušies grupējumi, kuriem ir vardarbīgi nodomi,» teikts HRW ziņojumā.
Pētnieki apgalvo, ka nedrīkst uzticēties Grieķijas oficiālo iestāžu statistikai par notikušajiem uzbrukumiem nelikumīgajiem un arī valstī likumīgi dzīvojošajiem imigrantiem. Daudzi no cietušajiem, uzskatot, ka viņiem neviens nepalīdzēs, nemaz nevēršas policijā vai pie mediķiem, ir arī zināmi gadījumi, ka likumsargi pārliecina nerakstīt sūdzību. HRW uzskata, ka Grieķijas jaunais premjerministrs Antonis Samars, paziņojot par vēlmi pielikt punktu nelegālo imigrantu «invāzijai», netieši ir veicinājis uzbrukumus pret imigrantiem.
Gatavi pretoties
HRW nav izdevies iegūt neapgāžamus pierādījumus, ka parlamentā ievēlētā neonacistiskā partija Zelta rītausma būtu tieši saistīta ar valstī notiekošajiem homofobiskajiem uzbrukumiem, tomēr atsevišķos incidentos bijuši iesaistīti tās sekotāji.
Ir skaidrs, ka partijas panākumi vēlēšanās ir iedrošinājuši tās sekotājus, kuri tagad nekautrējas paust atklātus draudus viņos nepatiku izraisošajiem afrikāņu un aziātu imigrantiem. Nākamajā dienā pēc 17. jūnijā notikušajām vēlēšanām aptuveni 50 ar pamatīgām koka nūjām bruņojušies Zelta rītausmas biedru uz motocikliem ieradās netālu no Atēnām esošās Nikejas pilsētas centrālajā laukumā ar vēsti imigrantiem, kuriem tur pieder uzņēmumi. «Viņi sacīja: «Jūs esat Grieķijas problēmu sakne. Jums ir septiņas dienas, lai aizietu, vai arī mēs sadedzināsim jūsu veikalus un jūs pašus,»» Grieķijā likumīgi strādājošais pakistānietis Mohammeds Irfans, kuram pieder frizētava un divi veikali, stāsta laikrakstam The New York Times.
Vardarbība pret iebraucējiem veicina Grieķijas sabiedrības polarizēšanos, jo daudzās priekšpilsētās iedzīvotāji ir izveidojuši antifašistu grupas, kas rīko miermīlīgas demonstrācijas, bet ir paudušas apņēmību nepieciešamības gadījumā lietot arī spēku, lai apturētu tos, kuri uzbrūk neaizsargātajiem imigrantiem.