Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +8 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 19. decembris
Sarmis, Lelde
Zieds uz robežas starp abām Kipras daļām

Kipras grieķu un turku līderi vienojas šomēnes atsākt sarunas par salas atkalapvienošanu

Kipras grieķu un turku līderi vienojušies šomēnes atsākt sarunas par sadalītās salas atkalapvienošanu, paziņojis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Vienošanās panākta četru stundu ilgās tikšanās laikā svētdien ANO galvenajā mītnē Ņujorkā, kurā piedalījās Kipras grieķu daļas prezidents Niks Anastasiadis, salas turku daļas prezidents Mustafa Akindži un Gutērrešs.

Stāvot līdzās Kipras grieķu un turku līderiem, ANO ģenerālsekretārs teica žurnālistiem, ka visi trīs sarunu dalībnieki "vienojušies par nepieciešamību atsākt konferenci par Kipru jūnijā" Ženēvā.

Gutērešs neminēja konkrētu datumu, taču teica, ka par to konsultēsies ar Turciju, Grieķiju, Lielbritāniju un Eiropas Savienību (ES).

ANO vadītās Kipras miera sarunas nonāca strupceļā 26.maijā, kad pusēm neizdevās vienoties par nosacījumiem noslēguma samita sarīkošanai.

Progresu sarunās visvairāk kavē jautājumi par drošību, kā arī par apvienotu federāciju pārveidojamās valsts atsevišķo daļu pārvaldīšanai.

Kipras turki vēlas, lai viņu drošības garantēšanai salā paliktu 35 000 karavīru lielais Turcijas kontingents, bet Kipras grieķi uzskata, ka ES dalībvalstij ārēja aizsardzība nav vajadzīga.

Kipra ir sašķelta grieķu un turku sektoros kopš 1974.gada, kad salas ziemeļus okupēja Turcijas karaspēks pēc Grieķijas militārās huntas inspirēta valsts apvērsuma, kura nolūks bija Kipras pievienošana Grieķijai. Uz ziemeļdaļu tika pārvietoti visi Kipras turki, savukārt grieķus no ziemeļiem pārvietoja uz Kipras starptautiski atzītās grieķu valdības kontrolēto teritoriju dienvidos. Turklāt uz salas ziemeļdaļu ir pārcēlušies daudzi iebraucēji no Turcijas, kuri tagad ir vairāk nekā puse no apmēram 300 tūkstošiem Ziemeļkipras iedzīvotāju.

1983.gadā Kipras turku sektorā tika proklamēta Ziemeļkipras Turku Republika, kuru ir atzinusi tikai Turcija, kas teritorijā ir izvietojusi savu karaspēku. Turklāt Ankara neatzīst Kipras Republiku, kuras iedzīvotāju lielākā daļa ir grieķi un kura ir starptautiski atzīta valsts.

2004.gadā Kipras grieķu daļas iedzīvotāji referendumā noraidīja ANO plānu apvienot salu, un Eiropas Savienībā iestājās tikai Kipras grieķu daļa. Kipras turku daļas iedzīvotāji plānu referendumā atbalstīja, tomēr salas turku daļa varēs pievienoties ES, kad tiks panākts risinājums, kas ļaus atkalapvienot salas grieķu un turku daļas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits