Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Palielināta Nobela balvas prēmija

Nobela balvas prēmija visās kategorijās palielināta no deviņiem līdz desmit miljoniem kronu (945 242 eiro), ceturtdien paziņojis Nobela fonds.

Nobela balva sastāv no zelta medaļas, diploma un naudas prēmijas, kas tiek sadalīta starp vienas kategorijas laureātiem.

"Pēdējos gados paveiktais darbs Nobela fonda finanšu stāvokļa stiprināšanā ļāvis palielināt balvas summu," paziņoja fonds.

2011.gadā, fondam sākot programmu sava finanšu stāvokļa uzlabošanai, prēmijas apmērs tika samazināts no desmit miljoniem uz astoņiem miljoniem kronu.

Kopš 2012.gada sākuma fonda investīciju kapitāls ir pieaudzis no nepilniem trim miljardiem kronu līdz 4,6 miljardiem kronu, bet peļņa sasniegusi gandrīz 9% gadā, atklāja fonds.

Nobela prēmijas dibinātājs Alfrēds Nobels, kurš sapelnīja lielu bagātību, izgudrojot dinamītu, mūžībā aizgāja 1896.gadā. Savā testamentā viņš lielāko daļu sava īpašuma - 31,5 miljonus Zviedrijas kronu, kuru vērtība mūsdienās ekvivalenta 2,2 miljardiem kronu - novelēja prēmiju finansēšanai par izciliem sasniegumiem fizikā, ķīmijā, medicīnā, literatūrā un miera nostiprināšanai.

Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā nodibināja Zviedrijas centrālā banka, un tā tiek piešķirta kopš 1969.gada.

Nobela prēmiju ieguvēji tiek paziņoti oktobrī, bet balvas tradicionāli tiek pasniegtas Stokholmā un Oslo 10.decembrī - godalgas dibinātāja nāves gadadienā.

Taču pandēmijas dēļ tradicionālā ceremonija un bankets Nobela prēmijas ieguvējiem medicīnā, fizikā, ķīmijā, literatūrā un ekonomikā Stokholmā ir atcelts. Tā vietā plānots televīzijas pasākums, un laureāti balvas saņems savās valstīs.

Nobela miera prēmijas pasniegšanas ceremonija Oslo nav atcelta, bet pasākums nebūs tik vērienīgs, kā parasti. Tradicionālais bankets ir atcelts.

 

Top komentāri

ērce
ē
"Miera" prēmiju vajag anulēt. Tā ir tikai polītiska spēle.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits