Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Vācijā sākušās konservatīvo un sociāldemokrātu oficiālās koalīcijas sarunas

Berlīnē trešdien sākušās Vācijas kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo oficiālās koalīcijas sarunas ar sociāldemokrātiem (SPD). Partiju līderi izrādījuši gatavību uz kompromisiem, tomēr arī vēlas paturēt savu partiju specifiskās nostādnes galīgajā līgumā par koalīcijas izveidošanu.

Sarunu tēmu spektrs no uzņēmējdarbības līdz izglītībai un zemkopībai ir sadalīts apspriešanai 12 darba grupās. Turklāt vēl četras apakšgrupas debatēs par īpašajiem jautājumiem, tādiem kā migrācija un integrācija. Sarunas par lielās koalīcijas izveidošanu varētu turpināties līdz novembra beigām vai, rodoties sarežģījumiem, pat ieilgt līdz Ziemassvētkiem.

Pēc pagājušajā nedēļā notikušajām provizoriskajām sarunām abas puses pauda pārliecību, ka partijas var strādāt kopā. Tiesa gan, trešdienas sarunām vēl tikai tuvojoties, kļuva skaidrs, ka neviena no pusēm nav gatava kompromisiem jautājumā par nodokļiem.

SPD ir izveidojusi sarakstu ar desmit obligātajiem punktiem, kurus tā vēlas iekļaut oficiālajā līgumā. Šo prasību vidū ir minimālās algas noteikšana 8,5 eiro par stundu, vecāko iedzīvotāju nabadzības apkarošana, dzimumu vienlīdzība darbavietās un dubultpilsonības atļaušana.

Ja netiks paredzēts finansējums kompromisiem, kompromisiem šajos jautājumos nav nozīmes, laikrakstam Rhein-Zeitung sacīja SPD ģenerālsekretāre Andrea Nālesa. "Mums nav skaidrs, kā [šie plāni varētu darboties] bez nodokļu paaugstināšanas," viņa sacīja.

Savukārt Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (CDU) un viņu Bavārijas meitaspartija - Kristīgi sociālā savienība (CSU) - noraidījusi iespēju, ka nodokļi varētu tikt palielināti.

"[Mēs jau esam teikuši -] nekādus jaunus parādus 2015.gadā," šonedēļ CDU sanāksmē sacīja partijas ģenerālsekretārs Hermanns Grēe, atsaucoties uz CDU/CSU kampaņas solījumu. Citu projektu finansēšanu "būs lielā mērā atkarīga no plašāka konteksta, ekonomiskās attīstības un citām lietām," viņš sacīja.

CDU/CSU 22.septembra Bundestāga vēlēšanās saņēma visvairāk balsu, tomēr līdz absolūtā vairākuma iegūšanai konservatīvajām partijām dažu parlamenta vietu trūkst. Vēlēšanās CDU/CSU ieguva 41,5% balsu, bet sociāldemokrāti (SPD) ierindojās otrajā vietā ar 25,7% balsu.

Kreiso ekstrēmistu partija Die Linke (Kreisie) ieguva 8,6% balsu un zaļie - 8,4%. Citas partijas nav pārvarējušas 5% barjeru un parlamentā nav iekļuvušas, tostarp liberālā Brīvo demokrātu partija (FDP), kas bija CDU/CSU koalīcijas partneris līdzšinējā sasaukumā.

Bundestāgā, kurā pavisam ir 630 vietas, CDU/CSU ir pārstāvēti ar 311 deputātiem, SPD - ar 192, Die Linke - ar 64, bet zaļie - ar 63 deputātiem.

Kā liecina jaunākās aptaujas, divas trešdaļas vāciešu vēlas, lai tiktu panākta vienošanās par lielo koalīciju, kuru veidotu konservatīvie un sociāldemokrāti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits