"Pēc ekspertu novērtējuma mēs šodien atļāvām importu no Nīderlandes un Beļģijas," otrdien žurnālistiem Maskavā paziņoja Krievijas galvenais valsts sanitārārsts un Federālā patērētāju tiesību aizsardzības un cilvēku labklājības uzraudzības dienesta vadītājs Genadijs Oņiščenko.
Viņš norādīja, ka importa aizliegums atcelts tikai pēc tam, kad tika izpildītas vairākas stingras Krievijas patērētāju tiesību aizsardzības dienesta prasības īpaša sertifikāta formā, kas tika apstiprināta pagājušajā nedēļā.
Aizliegums dārzeņu importam no citām ES valstīm tiks atcelts, kad šīs valstis būs izpildījušas dārzeņu drošības pārbaužu un sertifikācijas prasības, piebilda Oņiščenko.
Krievija mēneša sākumā noteica aizliegumu ievest Eiropas Savienībā (ES) audzētus svaigus dārzeņus pēc dzīvībai bīstamās zarnu nūjiņas infekcijas izplatīšanās Eiropas valstīs, sevišķi Vācijā.
Krievijas varas iestādes paziņoja, ka atcels aizliegumu tikai tad, kad tiks izpildīti vairāki noteikumi: atrasts infekcijas avots un ieviesti drošības pasākumi, lai nodrošinātu, ka no valstīm netiek izvesti inficēti produkti.
Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva un Eiropas Komisijas prezidenta Žozē Manuela Barrozu tikšanās laikā Krievijas un ES samitā 10.jūnijā Ņižņijnovgorodā tika panākta vienošanās atcelt Krievijas jūnija sākumā noteikto importa aizliegumu dārzeņiem no ES, tiklīdz tiks saskaņoti sertifikācijas dokumenti.
Eiropas Komisija (EK) 15.jūnijā pauda dziļu neapmierinātību ar to, ka šī vienošanās joprojām nav īstenota un Krievija nav atcēlusi tās noteikto aizliegumu, savukārt Oņiščenko dienu vēlāk apsūdzēja ES par to, ka tā neievēro vienošanos par to, ka ir nepieciešami dārzeņu drošuma sertifikācijas dokumenti.
Vācijas valdība ir atsaukusi ieteikumu uzturā nelietot svaigus tomātus, lapu salātus un gurķus, jo zinātnieki paziņoja, ka dzīvībai bīstamās zarnu nūjiņas avots ir dārzeņu dīgsti no organiskas lauku saimniecības Lejassaksijas federālajā zemē Vācijas ziemeļos. Šī saimniecība tagad ir slēgta, un visa tās produkcija izņemta no tirdzniecības.
Zarnu nūjiņas infekcija (E.coli) līdz otrdienai prasījusi jau 47 dzīvības. Tikai viens no upuriem miris ārpus Vācijas - Zviedrijā.
ANO Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka kopumā ar dzīvībai bīstamo zarnu nūjiņu inficējušies 3800 cilvēki 16 valstīs, 860 no viņiem atrodas kritiskā stāvoklī.