Publikācija Krievija: nacionālais jautājums sākas ar rietumu „multikulturālā projekta” kritiku. “Daudzās valstīs rodas noslēgtas nacionāli-reliģiozas kopienas, kuras atsakās ne tikai asimilēties, bet pat adaptēties. Ir kvartāli un pat pilsētas, kur veselas atbraucēju paaudzes dzīvo no sociālajiem pabalstiem un nerunā mītnes valsts valodā,” raksta Krievijas premjers.
„Pilnīgi respektabli Eiropas politiķi sāk runāt par „multikulturālā projekta [.] izgāšanos”. Būtībā tiek piedāvāts runāt par piespiedu asimilāciju,” raksta V. Putins un pāriet pie Krievijas problēmu apspriešanas, paziņojot, ka „neraugoties uz ārēju līdzību, situācija mums ir principiāli cita”.
„Mūsu nacionālās un migrācijas problēmas ir saistītas ar PSRS sabrukumu, bet būtībā, vēsturiski – lielās Krievijas, kas izveidojās galvenokārt vēl XVIII gadsimtā,” šādi V. Putins formulē publikācijas izejas tēzi.
Tālāk viņš pāriet pie vienas no savām iecienītajām tēmām – Padomju Savienības sabrukuma katastrofālajām sekām: „Pēc valsts sabrukuma mēs nonācām uz robežas, bet atsevišķos zināmos reģionos – arī aiz pilsoņu kara robežas, turklāt tieši etnisku pilsoņu karu. Ar milzīgu spēku sasprindzinājumu, ar lieliem upuriem šīs liesmas mums izdevās nodzēst. Bet tas, protams, nenozīmē, ka problēma vairāk nav aktuāla.”
Tālāk teikts, ka vēsturiskā Krievija nav etniska valsts un nav amerikāņu „kausējamais katls”, bet gan „unikāla civilizācija”, kuras „kodols” un „vienojošais faktors” ir „krievu tauta”. Tajā pašā laikā Krievijas premjers paskaidro, ka viņš iestājas pret nacionālismu: „Esmu dziļi pārliecināts, ka mēģinājumi sludināt Krievijas nacionālo monoetniskumu ir pretrunā ar visu mūsu valsts ideju un tās tapšanas tūkstošgadīgo vēsturi. Vēl jo vairāk, tas ir ceļš uz krievu tautas un krievu valstiskuma uznīcināšanu, tāpat kā uz jebkura rīcībspējīga, suverēna valstiskumam mūsu zemē bojāeju”.
Tāpat V. Putins iebilst pret Krievijā aizvien populārāko lozungu: „Pietiek barot Kaukāzu”. „Kad sāk kliegt: Pietiek barot Kaukāzu, gaidiet, rīt neizbēgami sekos aicinājums: Pietiek barot Sibīriju, Tālos Austrumus, Urālus, Pievolgu, Piemaskavu. Tieši pēc šādām receptēm darbojās tie, kuri noveda līdz sabrukumam Padomju Savienību,” teikts rakstā.
Jāatgādina, ka oktobra beigās Maskavā un vairākās citās Krievijas pilsētas notika mītiņi ar lozungu „Pietiek barot Kaukāzu!”. Maskavas mītiņā uzstājās arī viens no Krievijas opozīcijas līderiem Aleksejs Navaļnijs.
Tajā pašā laikā Vladimirs Putins atzīst, ka nacionālais jautājums Krievijā ir sāpīgs temats, un pirmkārt jau „problēmu, kas saistītas ar masveida migrāciju dēļ”.
Pat ņemot vērā, ka daudzi no tiem, kas brauc „mācīties, dzīvot, strādāt uz citiem [Krievijas] Federācijas subjektiem, lielpilsētām” ir „pilntiesīgi Krievijas pilsoņi”, V. Putins brīdina, ka „tam, kas atbrauc uz reģioniem ar citām kultūras un vēsturiskajām tradīcijām, ir ar cieņu jāizturas pret vietējām paražām”. „Jebkādai citai – neadekvātai, agresīvai, izaicinošai, nepamatotai – uzvedībai ir jāsaņem atbilstoša likumīga, bet stingra atbilde, un pirmkārt no varas institūciju puses, kuras šodien bieži vienkārši nedarbojas,” teikts publikācijā.
„Runa iet par likumības pastiprināšanu, kriminālatbildības ieviešanu par migrācijas likumu un reģistrācijas normu pārkāpumiem,” savu domu paskaidro V. Putins.
„Es uzkatu, ka nepieciešamas stingrākas sankcijas par reģistrācijas likumu pārkāpumiem. Dabiski, neierobežojot pilsoņu konstitucionālās tiesības uz dzīves vietas izvēli,” Krievijas premjers formulējis vienu no savas priekšvēlēšanu programmas punktiem.
Iebilstot pret „noslēgtu, nošķirtu nacionālo anklāvu rašanos, kuros bieži darbojas nevis likumi, bet gan dažāda veida „jēdzieni” (понятия), V. Putins paziņo par atbalstu „civilizētai integrācijai un migrantu socializācijai”.
„Mēs gadsimtiem dzīvojām kopā. Kopā uzvarēja pašā briesmīgākajā karā. Un kopā dzīvosim arī tākāk. Savukārt tiem, kas vēlas vai mēģina mūs sadalīt, varu sacīt vienu – nesagaidīsiet,” teikts publikācijas noslēgumā.