Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Trešdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita

WikiLeaks: Krievija centās nepieļaut Kačiņska lidmašīnas nosēšanos Smoļenskā

Krievija 2010.gada 10.aprīlī centās nepieļaut toreizējā Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīnas nosēšanos Smoļenskas lidlaukā, lai Polijas delegācija nepagūtu uz Katiņas slaktiņa piemiņas pasākumu, liecina tīmekļa medija WikiLeaks publiskotā elektroniskā pasta korespondence.

Kā vēsta Polijas Radio, informācija par Smoļenskas avāriju atrodama starp miljoniem ASV izlūkošanas uzņēmuma Stratfor elektroniskā pasta vēstuļu, kuras WikiLeaks pagājušajā mēnesī sāka nodot atklātībai.

Smoļenskas lidlauka gaisa satiksmes kontroles centrs 2010.gada 10.aprīlī uzskatīja, ka Polijas delegācijas lidmašīnai nav droši mēģināt nosēsties biezajā miglā, taču lidmašīnas piloti tomēr centās nosēdināt lidmašīnu un tā nogāzās. Avārijā gāja bojā visi 96 lidmašīnā esošie cilvēki.

2010.gada 24.aprīlī Stratfor vicedirektors pretizlūkošanas jautājumos Freds Bērtons elektroniskā pasta vēstulē uzņēmuma Analizēšanas departamenta direktorei Rēvai Bhallai citē "biedra J." teikto: "Krievi ar nolūku liedza lidmašīnai nosēsties, zinot, ka Polijas prezidentam būs vai nu jāpiespiež pilots veikt nosēšanos, (..) vai arī lidmašīna dosies atpakaļ un šajā vietā nenosēdīsies."

Savukārt Stratfor darbinieks Marko Papičs ziņojis: "Arī viena no manām kontaktpersonām iepazīstināja mani ar šo teoriju. Taču nolūks nebija Kačiņski nogalināt, viņi vēlējās tikai apgrūtināt viņa dzīvi, liekot viņam nosēsties Minskā un tādējādi nokavēt Katiņas slaktiņa piemiņas ceremoniju, kam bija jāsākas stundu pēc nosēšanās. Tā vietā piloti tik un tā centās nosēdināt lidmašīnu, un tā avarēja."

Elektroniskā pasta vēstulē pieminētais "biedrs J.", domājams, ir bijušais Krievijas ārējās izlūkošanas virsnieks Sergejs Tretjavkovs, kurš 2000.gadā pārbēga uz ASV. Viņš miris 2010.gada oktobrī. Citā elektroniskā pasta vēstulē par "biedru J." teikts, ka viņš ir "augsta ranga padomju pārbēdzējs".

WikiLeaks atklātībā nodotā informācija, visticamāk, ar jaunu sparu uzjundīs sazvērestības teorijas, kas apgalvo, ka Smoļenskas avārija nebija vienkārši nelaimes gadījums, bet gan pret Kačiņski vērsta kampaņa, atriebjoties viņam par iestāšanos pret Kremli gan Gruzijas kara, gan citos jautājumos.

Kā jau vairākkārt ziņots, aviokatastrofa notika 2010.gada aprīlī, kad Polijas prezidents, kā arī 95 citas augstākās Polijas amatpersonas un sabiedrības pārstāvji devās uz Smoļensku, lai apmeklētu netālu esošo Katiņu, kur 1940.gadā PSRS iekšlietu karaspēks noslepkavoja vairākus tūkstošus poļu karagūstekņu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits