"Rietumiem nevajadzētu kritizēt likumīgus Irānas lēmumus, bet atrast praktiskus risinājumus, lai pārliecinātu mūs palikt līguma dalībvalstij," paziņoja Irānas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Abass Musavi un piebilda, ka trešais posms sāksies septembrī, ja puses neizpildīs savas saistības.
Pagājušajā nedēļā Irāna paziņoja, ka tās bagātinātā urāna krājumi pārsnieguši 300 kilogramu ierobežojumu, ko nosaka 2015. gadā ar pasaules lielvarām noslēgtā kodolvienošanās.
Svētdien Irāna palielināja urāna bagātināšanas pakāpi virs 3,67% ierobežojuma, kas arī bija noteikts starptautiskajā līgumā. Šāds līmenis ir pietiekams civiliem mērķiem - elektrības ražošanai un medicīniskai izpētei, bet nepietiekams kodolbumbas izgatavošanai, kam nepieciešams vismaz līdz 90% bagātināts urāns. Tiek uzskatīts, ka bagātināt no 20% līdz 90% var salīdzinoši ātrā procesā.
Trešajā posmā smagā ūdens reaktors tiks pielāgots, lai tas atkal varētu ražot plutoniju.
Pērn ASV vienpusēji izstājās no vēsturiskās vienošanās un noteica Irānai sankcijas. ASV prezidents Donalds Tramps no kodolvienošanās izstājās, jo vēlējās palielināt spiedienu pret Irānu, lai gan pret to iebilda sabiedrotie Eiropā.
Palikušās līgumslēdzējas valstis, tostarp Lielbritānija, Francija un Vācija, ir centušās saglabāt vienošanos, cita starpā attīstot naudas pārskaitījumu sistēmu Instex, kas ļauj Irānai apiet ASV sankcijas un turpināt slēgt darījumus ar starptautiskajiem partneriem.
Irāna vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplānojot attīstīt kodolieročus pat tad, ja izstātos no kodolvienošanās.
oskars
Irlielāmērāticams