ASV Aizsardzības ministrijas finansētā aģentūra DARPA izstrādā futūristisku radaru sistēmu, kas uzmanīs pilsētniekus. Lielpilsētas pārraudzīšanai pietikšot ar dažām zondēm, kas izmantos ēkas kā spoguļus, lai izkaisītu pilsētā radara starus un pamanītu izsekojamo objektu jebkurā «dzelzsbetona džungļu» vietā.
Eksperimentālā izlūkošanas sistēma nodēvēta par Multipath Exploitation Radar jeb daudzkanālu izmantošanas radaru. Pagaidām DARPA pēta, kā radars reaģē uz braucošām automašīnām. Attīstoties tehnoloģijai, iespējams, tas spēs arī sekot atsevišķiem cilvēkiem. Salīdzinoši mierīgi pieņemtā «virtuālās izģērbšanas» sistēma lidostās mudina domāt, ka cilvēki īpaši neiebildīs pret iespēju dzīvot zem Lielā brāļa vērīgās acs, jo vairāk tādēļ, ka daudzi labprātīgi pārraida savas dzīves līkločus internetā.
DARPA radars balstīts uz signāla izkaisīšanas principu. Proti, zonde raida signālu, kas, atstarojoties no ēkām, izklīst tūkstoš kvadrātkilometru plašā teritorijā. Tātad daudzmiljonu metropoles kontrolēšanai nevajadzēs pat desmit zondes. Atpakaļ saņemtie signāli tiek nodoti programmai, kas rada trīs dimensiju karti, kurā gandrīz tiešraides režīmā redzama situācija pilsētā. Tā kā signāls tiek raidīts frekvencē starp 12 un 18 gigaherciem, tas ir pietiekami jutīgs, lai pēc īpašām pazīmēm atšķirtu pat divas viena modeļa mašīnas, ziņo žurnāls New Scientist. Aģentūra arī mēģina radīt algoritmu, kas ļaus sekot vairākiem auto vienlaikus.
Zviedrijas Aizsardzības pētījumu aģentūras eksperts Ains Sume uzskata, ka amerikāņiem izdosies radīt dzīvotspējīgu sistēmu, jo tās pamatā ir fiziķiem labi zināmi principi. Zviedra komanda pirms pāris gadiem uzbūvēja radaru, kas spēj pamanīt cilvēkus aiz stūra.