Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Guntars Gūte

Piekasīšanās sīkumiem?(2)

Domājams, ir tikai likumsakarīgi, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) lēmis kādai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) amatpersonai piemērot 100 eiro administratīvo sodu par pārkāpumiem administratīvi teritoriālās reformas informatīvās kampaņas iepirkumā.

Miljardu piesaukšana vēl negarantē veiksmi(3)

Ekonomikas ministrija (EM) pārņēmusi stafeti no Finanšu ministrijas – jau atkal tiek skaļi paziņots par miljardiem, kurus tūlīt "grūdīs" iekšā ekonomikā, lai to vispirms stabilizētu, tad (jau kārtējo reizi) to pārorientētu, bet noslēgums vispār ir sajūsmu raisošs – jau no 2023. gada Latvijā sākšoties izaugsme.

Ventspils ostā kravu kritums teju uz pusi(10)

Jaunākie dati par kravu apgrozījumu Latvijas lielākajās ostās liecina, ka visdramatiskākais apgrozījuma kritums joprojām vērojams Ventspils ostā, kur pārkrauto kravu apjoms jau otro mēnesi pēc kārtas ir par 40% mazāks nekā gadu iepriekš. Lai gan kravu apgrozījuma kritums vērojams arī Rīgas un Liepājas ostās, tomēr starpība ir ievērojami mazāka, attiecīgi kritums par 25,2% un 14,5% mazāk, salīdzinot ar kravu apgrozījumu pērn četros mēnešos.

Pētīs vispārzināmo?(6)

Finanšu ministrijas (FM) mājas lapā 14. maijā ievietota ziņa par izsludinātu projektu pieteikumu atklāto konkursu valsts pētījumu programmā Ēnu ekonomikas mazināšana valsts ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai. Konkursam pieejamais kopējais piešķirtais valsts budžeta finansējums ir 251 536 eiro 24 mēnešu periodam.

Nesagraut jau esošo sistēmu(1)

Publiskotais auditorkompānijas Ernst & Young veiktais SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) darbības audita slēdziens, ka Rīgas domes līdzdalība RNP nav lietderīga un būtu jāizbeidz, uzjundīja plašu rezonansi, īpaši ņemot vērā daudzos skandālus, kas saistīti ar RNP darbību un šā uzņēmuma pārvaldību. Taču šobrīd ir visai pāragri prognozēt, vai RNP tiks pakāpeniski virzīts uz likvidāciju, nododot tā apsaimniekotos īpašumus privātajiem tirgus dalībniekiem, vai arī tiks lemts par RNP daļēju vai pilnīgu privatizāciju.

Mazāk rindu un zemākas cenas(2)

Par telemedicīnu kā efektīvu alternatīvu klātienes vizītēm pie ārstiem un mehānismu medicīnas pakalpojumu eksporta pieauguma sekmēšanai Guntars Gūte sarunājas ar SIA Telemedicine rīkotājdirektoru Edgaru Grantu.

Spriedzi palielina informācijas trūkums(11)

Nenoliedzami pašreizējā situācija pasaulē ir pārsteigusi nesagatavotu ikvienu neatkarīgi no viņa nodarbošanās, izglītības un turības līmeņa. Un arī reaģējošās stratēģijas un rīcības, lai izkārpītos no krīzes, teju katrā valstī un uzņēmumā ir atšķirīgas kaut vai tāpēc, ka nevienam nav skaidrs, kā attīstīsies vīrusa izplatība, kas ir tiešais un patlaban būtībā noteicošais iemesls ekonomiskās krīzes attīstībai. Turklāt, šķiet, nevienā ekonomikas grāmatā nav aprakstīta īstā recepte. Un tieši tādēļ šis ir vēl jo lielāks izaicinājums tiem, kuri šajā laikā vada valstis.

Fizisko vizīti aizstāj digitālā vide

Par e-adreses perspektīvu Guntars Gūte sarunājas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Publisko pakalpojumu departamenta Elektronisko pakalpojumu nodaļas vadītāju Margaritu Krišlauku.

Uzņēmēji neprasa bezmaksas dāvanas(8)

Valstij šobrīd svarīgi dot skaidrus signālus uzņēmējiem par to, kas tautsaimniecību sagaida pēc pusgada, sarunā ar Guntaru Gūti akcentē advokātu biroja Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus.

Gan grūtības, gan jaunas iespējas

Par loģistikas biznesa izaicinājumiem un pārmaiņām, kā arī gaidāmajām tendencēm tirdzniecībā pēc krīzes pārdzīvošanas Guntars Gūte sarunājas ar Carlsberg Baltic loģistikas direktoru Baltijas valstīs Edgaru Bērziņu.

Ir plāns pandēmijas ieilgšanas gadījumam?(12)

Pēdējo pāris mēnešu laikā Covid-19 ir teju vienīgā galvenā tēma publiskajā telpā. Tas savā ziņā sāk nogurdināt gan ar informācijas viendabību, gan ikdienas pelēcību. Diemžēl ekspertu prognozes tuvākajai nākotnei, maigi sakot, nav visai iepriecinošas. Tam ir vairāki iemesli.

Farmaceitam lielāks konsultāciju darbs(1)

Par mazo aptieku lomu pacientu veselības nodrošināšanā un biznesa riskiem Guntars Gūte sarunājas ar individuālo aptieku sabiedriskās organizācijas Aptieku biedrība valdes priekšsēdētāju, farmaceiti Agnesi Riteni.

Rokas jāmazgā ne tikai pandēmijas laikā(2)

Par Covid-19 ietekmi uz sabiedrības veselību un ekonomiku, kā arī valdības attieksmi pret mediķiem Guntars Gūte sarunājas ar anesteziologu, reanimatologu, Latvijas Ārstu biedrības valdes locekli Robertu Fūrmani.

Nesadomāties sevi par pasaules kungiem(26)

Tas, cik savā ziņā haotiski valdība maina jeb, viņu valodā runājot, "pilnveido, papildina un uzlabo" biznesa un iedzīvotāju tā sauktā atbalsta procesa nosacījumus, jau vien norāda, ka pie varas esošie politiķi un daļa ierēdņu savu pietiekami lielo algu tā īsti neatpelna.

Ar mazumiņu palīdzēt maksimāli

Par mediju atbalstam valdības atvēlētā finansējuma potenciālo saņēmēju loka izvēles kritērijiem un apjomu Guntars Gūte sarunājas ar Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītāju Kristeru Pļešakovu.

Tālredzīgi izveidotas nepieciešamās sakaru jaudas

Attālinātā darba un mācību režīms ir iezīmējis sakaru infrastruktūras stabilitātes un veiktspējas nozīmi visās tautsaimniecības nozarēs. Operatoru, kā arī valsts pārziņā esošai infrastruktūrai jāpierāda sava veiktspēja kritiskos apstākļos. Par Latvijas gatavību nodrošināt drošus un stabilus interneta savienojumus Guntars Gūte sarunājas ar va/s Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) valdes priekšsēdētāju Edmundu Beļski.

Dīvains satraukums(4)

Covid-19 izraisītā ekonomikas krīze sāk skart aizvien vairāk uzņēmumu, kuru vadība un īpašnieki teju 24/7 režīmā šobrīd seko notikumu attīstībai gan pasaulē, gan Latvijā, taču visdetalizētākā analīze, šķiet, tiek veikta par pašu uzņēmumu naudas plūsmu – ienākumu un izdevumu dinamiku. Mēs katrs un visi kopā arī savā nosacīti mazajā valstī un ekonomikā esam iekļuvuši ne vairāk, ne mazāk lielā virpulī, ja salīdzinām ar situāciju pasaulē kopumā.

Cīņa par Brīvības pieminekļa uzturēšanu(13)

Par Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu jaunā likuma projekta ieilgušo virzību un šo objektu uzturēšanai nepieciešamā finansējuma mūžīgo trūkumu Guntars Gūte sarunājas ar Saeimas deputātu Jāni Vucānu (ZZS).

Iegūs gan pacients, gan valsts(1)

Valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas jauno kārtību Guntaram Gūtem skaidro Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens.

Iekārtu pietiek, skaits nav izpaužams(43)

Lai gan Covid-19 pandēmijas attīstība šobrīd Latvijā, šķiet, ir nedaudz piebremzēta dažādu ierobežojumu un īstenoto piesardzības pasākumu rezultātā, tomēr ar infekciju sasirgušo cilvēku skaits turpina palielināties, turklāt jau trīs inficētos cilvēkus ar smagu slimības gaitu nācies pieslēgt pie plaušu mākslīgās ventilācijas aparāta.

Krīze testē attālinātā darba iespējas

Par uzņēmumu reālo gatavību nodrošināt sekmīgu darbu attālinātā režīmā Guntars Gūte sarunājas ar SIA Datakom valdes priekšsēdētāju Uldi Semeiku.

Banku vide šobrīd relatīvi stabila(2)

Covid-19 epidēmija gan tiešā veidā, gan nu jau arī pastarpināti ietekmē visu ekonomiku un teju katru biznesa jomu un uzņēmumu. Pēc ekspertu domām, tas var radīt tālejošākas negatīvas sekas arī banku sektoram, kam var rasties problēmas ar debitoru parādiem, ja uzņēmumi masveidā vairs nespēs segt savas saistības. Pagaidām gan banku sektors nopietnas grūtības neizjūt, tomēr finanšu uzraugi kopā ar bankām pastāvīgi monitorē situācijas attīstību un modelē iespējamos scenārijus.

Negatīvi pret sankcijām(2)

50% sabiedriskās domas izpētes uzņēmuma SKDS februārī veiktās aptaujas respondentu pauduši negatīvu attieksmi pret pērn decembrī ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) piemērotajām sankcijām pret Aivaru Lembergu un Ventspils brīvostu, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu.

Savu ekonomiku nesildām?(15)

Gandrīz vai triumfa fanfarām skanot, tika izziņots airBaltic īstenotais, nenoliedzami, stratēģiski svarīgais reiss uz un no Urumču starptautiskās lidostas Ķīnā, uz Latviju atgādājot 900 tūkstošu sejas masku un 80 tūkstošu respiratoru no Džendžou un Jivu reģiona.

Nepanikot. Neatslābināties(6)

Latvijas Bankas (LB) eksperti pārskatījuši un pamatīgi koriģējuši negatīvā virzienā Latvijas iekšzemes kopprodukta izmaiņas. Patiesībā tas bija prognozējami, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas izraisītās ekonomikas un sociālās spriedzes pieaugumu.